Pehy – malé a početné hnedé škvrny, mávajú najčastejšie ľudia s blond či ryšavými vlasmi a svetlým typom pleti. Väčšinou ich zdedia, môžu sa však objaviť aj po opaľovaní. Kto sa ich chce zbaviť, môže vyskúšať laser alebo prírodné recepty na ich zjemnenie.

Na vlastnej koži

Finančne náročnejšia, ale asi najúčinnejšia metóda, ktorá zbaví pleť pieh už za niekoľko minút, je bielenie laserom. Ako to funguje? Do pehy vám na estetickej klinike zamieria presný laserový lúč so silou dvadsať miliónov wattov. Ten rozloží pigment na čiastočky a telo ich postupne odplaví. Zákrok sa vykonáva ambulantne a je takmer bezbolestný. Pleť by ste po ňom mali chrániť pred slnkom ochranným krémom s vysokým UV faktorom.

Odstraňovanie pieh laserom si vyskúšala aj celebritná vizážistka Blanka Blanárová. Je spokojná? „Asi pred dvoma mesiacmi som si ich dala odstrániť na rukách a zopár aj na dekolte. Laserový zákrok som nepodstúpila prvýkrát. Je veľmi účinný, ale aj nepríjemný, pretože laserom pália vrchnú časť pokožky. Navyše je z toho strašný smrad. Ale výsledok je, že pehy mi nevidieť aj rok,“ vysvetľuje a dodáva, ako sa spálená pokožka hojí. „Postupne sa vám urobia chrastičky, ktoré je dobré posypávať klasickým detským púdrom, kým samy neodpadnú,“ tvrdí spokojná vizážistka.

Toto ste o pehách asi nevedeli:

  • V podstate ide o kožnú chybu, ktorá vzniká nerovnomerným rozložením pigmentu.
  • Ich najväčšia koncentrácia býva na tvári, na ramenách a rukách.
  • Pehy nemajú sklon k tvorbe rakoviny. Nebezpečný melanóm môže vzniknúť z iného kožného útvaru – ako je napríklad materské znamienko, ktoré je na rozdiel od pehy prítomné trvalo a nie je ovplyvňované slnečným žiarením.
  • Zaručeným spôsobom, ako svoje pehy nielen zviditeľniť, ale ešte aj znásobiť, je vystaviť pokožku slnečným lúčom.
  • Pehavá pokožka starne pomalšie.
  • Dnes sú v módnom svete v kurze aj falošné pehy, ktoré sa maľujú na tvár.
  • Hrdými majiteľkami pieh sú napríklad herečky Evangeline Lilly, Lucy Liu, Julianne Moore, Megan Fox, Emma Watson, modelka Kate Moss, Aňa Geislerová, Vica Kerekes či Táňa Pauhofová.