Slávna kabelka si „zahrala“ napríklad aj v seriáli Sex v meste, keď sa nymfomanka Samantha chcela k nej dostať čím skôr a neváhala použiť aj rôzne klamstvá, len aby ju získala. S klenotom, ktorý stojí niekoľko tisíc dolárov, sa hrdo pýšia mnohé hollywoodske celebrity ako napríklad Victoria Beckhamová, Lady Gaga, Kim Kardashianová, Hilary Duffová a mnoho iných. Každá je na svoj luxusný kúsok právom pyšná, vystavuje ho a dáva sa s ním fotiť. Mať birkinku od Hermes je znakom toho, že žena je úspešná, slávna a bohatá.

Úspešná aj pred kabelkou

Príbeh kabelky, pre ktorú by niektoré ženy „vraždili“, je pritom veľmi jednoduchý. Myšlienka vytvoriť ju vznikla vlastne v lietadle, kde sedela Jane Birkinová. Vo svete neznáma hviezda bola už v tom čase vo Francúzsku preslávenou herečkou aj speváčkou. Mala za sebou niekoľko úspešných filmov, v ktorých si zahrala napríklad aj po boku Brigitte Bardotovej. Jane a Brigitte boli v tom čase vo Francúzsku sexsymbolmi. Ktovie, možno sa o to postaral aj film Rogera Vadima Don Juan 73, v ktorom si obe herečky zahrali. Samozrejme, vtedy boli ešte mladučké a celý svet sa mohol kochať ich ladnými, dokonalými krivkami, z ktorých muži odpadávali. Hlavne v okamihu, keď sa vo filme Jane a Brigitte objavili, ako ich Boh stvoril, a navyše, ešte aj spolu v posteli, kde sa vzájomne dotýkali. Dodnes patrí tento film medzi kultové a zrejme neexistuje Francúz, ktorý by ho nepoznal.

Slávne Birkin kabelky má na svedomí žena, ktorá onedlho zavíta aj na Slovensko

So Sergeom Gainsbourgom

Stačí si len povzdychnúť

Jane si však zahrala aj v mnohých iných filmoch, bola tiež nominovaná na prestížne ocenenie César Award v kategórii najlepšia herečka. Keď v čase najväčšej slávy nastúpila v roku 1981 do lietadla z Londýna do Paríža, netušila ešte, že jej meno bude o pár rokov poznať celý svet. No nie vďaka hereckému nadaniu či skvelému hlasu, ale kabelkám. Náhoda totiž chcela, aby si vedľa nej prisadol vtedajší šéf Hermes Jean Louis Dumas. Jane mala so sebou kabelku, v ktorej sa začala prehŕňať a niečo hľadať. Len tak medzi rečou si povzdychla, či sa naozaj nenájde niekto, kto by už konečne vytvoril pre ženy peknú, ale zároveň praktickú víkendovú kabelku.

Rozhovoru neprikladala žiadny význam, až kým jej o tri roky nezazvonil telefón. Na druhom konci linky sa ozval šéf Hermes, ktorý s ňou predtým v lietadle cestoval a počul jej „sťažnosť“. Oznámil jej, že kabelku podľa jej predstáv práve navrhli. Bola z čiernej kože a pri tvorbe sa inšpirovali modelom z roku 1892. Ukázali jej ju a Jane okamžite povedala, že to je presne to, čo mala na mysli. Spoločnosť Hermes od toho okamihu pomenovala kabelku práve po nej.

S deťmi. Zo Charlotte je dnes speváčka a herečka.

Preslávila sa vzdychmi

Jane Birkinová vždy vedela, ako na seba upútať pozornosť. Okrem kabelky sa jej to podarilo aj v momente, keď so svojím vtedajším partnerom Sergeom Gainsbourgom naspievala pieseň Je t’aime moi non plus. Jej vzdychy, ktoré sú súčasťou tejto piesne, dodnes pozná celý svet a patrí medzi najerotickejšie skladby. Aj keď pôvodne Serge napísal túto skladbu práve pre jej konkurentku Brigitte Bardotovú. Z piesne sa okamžite stal hit, i keď poriadne kontroverzný. Pre sexuálny podtón, ktorý z nej srší, ho niektoré rozhlasové stanice zakázali vysielať, čo však dvojici Gainsbourg a Birkinová neprekážalo, keďže ľudia si ju našli aj iným spôsobom.

Mimochodom, keď je reč o Sergeovi Gainsbourgovi, ktorý je ikonou francúzskej hudby, za zmienku stojí kontroverzný fakt. Serge bol vždy považovaný za výnimočne talentovaného hudobníka, no obrovského bohéma. Mnoho ľudí pobavilo pred jeho smrťou účinkovanie v istej televíznej relácii, kde sedel vedľa Whitney Houstonovej. Do štúdia prišiel značne podgurážený, a hoci tam bol prísny zákaz fajčenia, aj napriek upozorneniam si rovno pred kamerami zapálil. Ako to cítil, tak konal. S tým nemal nikdy problém. V „dobrej“ nálade sa pozrel na Whitney Houstonovú, ktorá bola vtedy ešte mladučká, a bez okolkov sa jej v priamom prenose spýtal: „Chceš si to so mnou rozdať?"

Tá len lapala dych, moderátor zachraňoval situáciu, ako sa dalo, a pokojný Serge ešte raz zopakoval otázku. Jane Birkinová prežila s týmto mužom trinásť rokov a z ich vzťahu vznikla aj dcéra Charlotte, ktorá je dnes tiež známou speváčkou a herečkou. Jane Birkinová prinesie do Bratislavy práve Sergeove piesne, ktoré po jeho smrti prespievala. Preto sa aj jej koncert volá Serge Gainsbourg a Jane Birkin Via Japan. So svojou kapelou vystúpi o pár mesiacov v Slovenskom národnom divadle a podľa povesti, ktorá ju predbehla, to bude určite výnimočný zážitok.

Slávna birkinka