Tri kôpky

Vyhádzať veci zo skríň je jedna vec, ako však postupovať pri ich triedení? Vyčleňte si hoci aj pol dňa a prejdite každú vec. Zohľadňujte, že niektoré materiály strácajú po rokoch pružnosť, sú na nich hrčky. „Musíme si zvážiť aj to, ako sa nám zmenila postava, či sa nám to hodí k odtieňu pleti a či máme vec s čím nosiť,“ radí Michaela.

„Dáme si nabok veci, ktoré sa nám aj páčia, sú nám dobré, ale nemáme k nim čo kombinovať. To, čo už nevyhovuje ani veľkostne, ani farebne a kvalitou, nie je dôvod nechávať v šatníku. Treba to posunúť kamarátkam, rodine, cez sociálne siete, bazáre, charity.“ 

Na konci revízie je fajn mať tri skupiny vecí:

 1. Kôpka s vecami, ktoré idú preč, lebo sa nám nepáčia a nesedia nám.
 2. Kúsky, ktoré nemáme k čomu zladiť, potrebujeme si k nim niečo dokúpiť. Sú na „čakačke“.
 3. Tretia skupina sú veci, ktoré vyhovujú kritériám – sú nám dobré, páčia sa nám, hodia sa nám.

„Z mojej skúsenosti je najväčšia kopa vecí, ktoré idú preč, vždy však vyselektujeme aj dosť vecí, aby si dáma mala čo obliekať. Často tam však chýbajú práve základné nadčasové kúsky. Tie sa veľmi ťažko kupujú, veď skôr nás v obchode upúta zaujímavý top alebo šaty a nie basic nohavice či sukňa,“ hovorí štylistka.

Na nákupy premyslene

Mať priveľa vecí je kontraproduktívne, lebo strácame prehľad. „Je dobré zvyknúť si na pravidlo – keď si kúpim niečo nové, napríklad dvoje šiat, koncom roka treba dvoje vyradiť, aby sa veci nekopili. Nestihneme ich ani vynosiť, lebo sa neprezliekame trikrát denne. Treba byť nekompromisná.“

Posledný bod v budovaní šatníka je spraviť si nákupný plán, čo nám chýba. „Nemusím to kúpiť zajtra ani o týždeň, ale viem, že si to budem všímať v obchodoch a časom to doplním,“ hovorí štylistka, ako sa dopracovať k šatníku, kde je všetko skombinovateľné a kde nie je kus, ku ktorému si nemáme čo obliecť.

Štylistka radí usporiadať si veci v skrini podľa zámeru – na prácu a voľný čas a tiež podľa farieb.
Štylistka radí usporiadať si veci v skrini podľa zámeru – na prácu a voľný čas a tiež podľa farieb.
Zdroj: Matej Kalina

Nezanedbávajte sa

Aj keď mnohé sme nútené pracovať na báze home office, je dôležité mať dennú rutinu – obliecť sa ráno, kým začneme pracovať, do niečoho pekného. „Samozrejme, nie do kostýmu, ale vymeniť pyžamo či rozťahané tepláky za niečo krajšie, čisté. Podvedome nás to naladí na prácu. Zároveň sa treba upraviť, dať si jemný mejkap, učesať sa. Aby ste sa cítili tak, ako keby ste išli do práce alebo na stretnutie. Ovplyvňuje to našu psychiku a teraz je dôležité, aby sme sa držali v pozitívnej nálade. Vidí nás tiež manžel, partner, deti a vnímajú, či je mama alebo partnerka pekná a upravená. Ale aj kvôli sebe si treba udržať svoj štandard,“ podotýka Michaela Sabolová.     

Základné kúsky

 

 • Kostým: nemusí byť čierny, uprednostnite hnedú, bordovú či béžovú farbu, aby ste nepôsobili smutne. Na jar a leto sú výborné pastelové farby.
 • Sako: ideálne dve – tri (jedno tmavé, svetlé, prípadne aj vzorované), dôležitý je strih podľa typu postavy.
 • Kvalitný kabát: dĺžka závisí od životného štýlu (či chodíte autom, alebo MHD), nech sa dá kombinovať s lodičkami aj čižmami, dokonca aj s teniskami. Vďačná je farba ťavej srsti alebo karamelová.
 • Basic tričká a topy: dajú sa nosiť pod saká aj bez nich, je lepšie zainvestovať do kvality, materiál nestratí formu. Dá sa experimentovať aj s farbami a so vzormi, lebo saká sú najmä jednofarebné a topmi si ich vieme krásne oživiť. Môžeme si ich kúpiť viac, to nás finančne nezruinuje.
 • Biela blúzka: aj dve či tri (môžu byť s čipkou, so žabó, s mašľou), je to nadčasová vec. Dá sa nosiť elegantne aj s džínsami.
 • Dobre padnúce denné šaty: ideálne dvoje až troje, máme pri nich výhodu v tom, že sme hneď oblečené a nemusíme kombinovať vrch a spodok.
 • Malé večerné šaty: takzvané malé čierne, ale nemusia byť čierne, k tomu elegantné lodičky a clutch kabelka.
 • Kvalitný sveter: prípadne kardigán, rolák alebo pulóver. Zainvestujte do materiálov, nech je tam hodváb alebo kašmír, potom sú hrejivé, jemné a držia tvar.
 • Puzdrová sukňa: môže byť hladká, ale aj s čipkou či volánom, do dĺžky okolo kolien.
 • Plisovaná dlhá sukňa: úplne dlhá skôr pre vysoké, midi dĺžka pre nižšie dámy. Dá sa nosiť s teniskami a tielkom či mikinou, ale aj elegantne so sakom a s lodičkami.
 • Dobre padnúce džínsy
 • Kostýmové nohavice
 • Kožená alebo džínsová bunda
 • Doplnky ako šatka a šál: vedia krásne oživiť outfit.
 • Lodičky: praktické sú telové či béžové, hodia sa ku všetkému, predlžujú nohy a pôsobia jemne. Dobré je mať čierne lodičky, využiteľné do práce aj do spoločnosti.
 • Mokasíny alebo balerínky: môžu byť s prackou, so vzorom, s nápisom, oživia outfit.
 • Tenisky: sú trendové a nosia sa k letným šatám aj k dlhej sukni.
 • Kvalitné čižmy
 • Kabelka: čerešnička na torte. Outfit vie pozdvihnúť alebo ho „zabiť“. Veľakrát sa stretávam s tým, že dámy si zladia outfit, ale na kabelku im už neostane čas alebo energia. Odporúčam béžové a pastelové farby, nielen čiernu a sivú. Ideálne je mať spoločenskú kabelku v neutrálnej farbe – v zlatej alebo striebornej.