Urobiť prievan v skriniach a zistiť, koľko nositeľného v nich vlastne máme, nám pomôžu rady štylistky Michaely Sabolovej. Ideálny šatník si nevytvoríme počas víkendu alebo jedného týždňa. Odzrkadľuje náš životný štýl, našu prácu aj to, na aké miesta chodíme. Mal by byť adekvátny veku, spoločenskému postaveniu a mal by tiež odzrkadľovať osobnosť. „Myslím si, že každý intuitívne cíti, k čomu ho ťahá, a mal by sa tým nechať viesť. Treba sa vedieť zaradiť, aby sme svoju osobnosť nepotlačili, ale neboli ani zbytočne fádne,“ radí štylistka.

Pomáha sebavedomiu

V oblečení by sme sa mali cítiť komfortne a sebavedomo. Šaty vplývajú na našu psychiku a ovplyvňujú celý náš deň. Podľa Michaely máme vyjsť z domu s pocitom, že dnes vyzerám dobre, svedčí mi to. Pripúšťa, že šatník by mal byť podmienený aj módnymi trendmi, ale mali by nás len inšpirovať. „Vybrať si taký, ktorý nám svedčí, nie bezhlavo kopírovať. Možno len kúpiť niečo zaujímavé z určitého trendu a oživiť tým šatník,“ radí s tým, že uniformita nie je ideál.

Rozdeliť zóny!

Každý šatník by mal obsahovať základné kúsky, na ktorých sa dá stavať. „Sú veľmi podobné kapsulovému šatníku, ktorý pozostáva zo šestnástich prvkov. Keď ich dáma má, má gro.“

Dámy, ktoré musia v práci dodržiavať dress code, by si mali oddeliť oblečenie do práce a na voľný čas. „Zo skúsenosti viem, že ich šatník skĺzne do stavu ,niečo medzi‘ a potom tápu, čo si obliecť do práce a čo cez víkend. Odporúčam, aby si zóny striktne oddelili, v pracovný deň to ráno šetrí aj čas. V tej voľnočasovej potom môžu byť extravagantnejšie a užiť si výstrelok, ktorý do práce nemôžu nosiť. Samozrejme, sú prvky vhodné na doma aj do práce, ale nech je gro oddelené.“  

Dobrým trikom je tiež zavesiť si veci podľa farby. Je to prehľadné, keď ráno stojíte pred skriňou. Alebo si môžete outfity do práce vopred nakombinovať podľa toho, ktoré kúsky sa k sebe hodia. Výborné je nafotiť si ich a ušetriť tak čas v rannom zhone.

Štylistka Michaela Sabolová ukázala čitateľkám týždenníka Šarm, ako si vybrať kusy oblečenia, ktoré by po jarnom upratovaní nemali v garderóbe chýbať.
Zdroj: MATEJ KALINA