Ale keď tak počúvam svoje kamarátky, kolegyne a známe, nie som v tom sama. Skriňa, komoda, poličky na topánky aj úložný priestor pod posteľou praskajú pod ťarchou oblečenia, ktoré je pre mňa buď nudné, opozerané, z pichľavých materiálov (au!), alebo sa doň jednoducho nevopchám ani po South Beach diéte vol. 4. Myslíte, že je to dosť dôvodov na to, aby som sa vyhla nákupným centrám a zaprisahala sa, že už nič domov nedonesiem? Ani náhodou. Som len žena posadnutá handrami. Presne ako vy.

Našťastie, mám dobrú správu. Oblečenie sa dá nezištne venovať alebo zištne predať, či vymeniť. Tá prvá možnosť je z pochopiteľných dôvodov najmorálnejšia, ale ak sú kúsky vášho šatníka v top stave a radšej by ste za ne zinkasovali pár eur, máte vysokú šancu, že sa vám to aj podarí. Stačí vedieť, kam kliknúť.

eBay.com

Pre koho: Pre skúsené fashionistky

Ak sa potrebujete rýchlo zbaviť obnosených džínsov, eBay radšej vynechajte. Ale ak ste pravá fashionistka so šatníkom natrieskaným zvučnými značkami, ktoré by rada mala v skrini nejedna Američanka, Japonka, Angličanka alebo Austrálčanka, eBay je istota.

Najviac idú talianske značky ako Gucci, Prada, Fendi, Cavalli, za ktoré sú Američanky ochotné minúť nemálo peňazí, ale na eBayi môžete predávať aj vintage kúsky a doplnky. Vlastne skoro všetko – preto je aj eBay spomedzi aukčných stránok bezkonkurenčný, hoci musíte počítať, že mu necháte približne 12 percent z predaja. A potom sa stačí už len trochu orientovať v službe paypal a na eBayi a mať dosť trpezlivosti (a nervov) pri čakaní, či niekto vašu vec „bidne“.

Pozor! S fejkami nepochodíte, takže ak ste si mysleli, že svoju vuittonku z Turecka strelíte nejakej naivke spoza veľkej mláky, máte smolu. V tom najlepšom prípade vás iba nahlásia a zrušia predaj, v tom horšom sa môžete rozlúčiť s celým eBay účtom.

Votocvohoz.cz

Pre koho: Pre všetky Slovenky a Češky

Česká stránka razí heslo daj oblečeniu druhú šancu a zrecykluj, čo môžeš, pretože to, čo ťa dnes nudí, môže zajtra niekoho potešiť. Či už máte záujem o predaj, kúpu, výmenu, alebo chcete len svoje nepotrebné handry niekomu darovať. To, že stránka patrí naozaj k obľúbeným, hovorí aj vyše 115-tisíc fanúšikov na Facebooku, ktorí na Votocvohoz.cz pravidelne lovia nové zaujímavé kúsky.

„Aj ja som skúšala predávať, ale zatiaľ ma oslovovali baby iba na výmenu. Ich veci sa mi však nepáčili, takže sme si virtuálne netľapli,“ hovorí Dominika z Bratislavy, ktorá má v ponuke pár kabeliek, spoločenské šaty a úplne nové topánky, ktoré jej však akosi nesadli. S novou majiteľkou sa treba dohodnúť na cene, spôsobe platby a doručení. Na stránke môžete filtrovať oblečenie podľľa druhu, ceny či značky, dostupná je aj kozmetika, knihy a učebnice.

Skupiny na Facebooku

Pre koho: Pre závisláčky od sociálnych sietí

Ste na nete od rána do večera, nenecháte si ujsť žiaden zaujímavý status ani link? Potom ste vhodná kandidátka na to, aby ste sa stali predávajúcou na Facebooku. Na sociálnej sieti nájdete len v rámci Slovenska niekoľko funkčných bazárov, kam jednoducho pridáte fotky vecí (prípadne ich pridá admin), ktoré máte na predaj. Čím nižšia cena, tým viac záujmu, na druhej strane, dopyt je aj po retrooblečení a originálnych dizajnových vychytávkach.

Hľadajte napríklad v skupinách vintage bazár alebo virtuálny bazár. A ak ste ozajstná akčná žena, môžete si založiť aj súkromnú miniskupinu, do ktorej pozvete kamarátky s podobným vkusom, aký máte vy. Váš facebookový biznis bude prebiehať v ešte väčšej pohode.

Domáca burza

Pre koho: Pre baby, ktoré nielen rady nakupujú, ale aj žúrujú

No povedzte, čo už je len lepšie ako dámska jazda s chrumkami, vínom, EMMOU a taškami plnými oblečenia? Skúste si zorganizovať malú výmennú burzu s kamoškami doma. Každá prinesie oblečenie, ktoré nepotrebuje alebo sa jej zunovalo, a môžete začať výmenný maratón.

Petra zo Senca tak s kamoškami funguje už druhý rok. Najskôr sa stretávala len s najlepšími priateľkami, potom, keď sa o ich žúroch začalo hovoriť, pozvali aj ďalšie dievčatá. Dnes je z párty bazáru už malá tradícia: „Stretávame sa asi dva-trikrát ročne, vždy u inej kamošky. Manželov pošleme na pánsku jazdu, spravíme si super jedlo, pustíme film a môže sa meniť. Je to nielen praktické, ale aj ekonomické – Jana nosí kabelku pol roka a ak sa jej už nepáči, vymení ju s Denisou za niečo v rovnakej hodnote. Alebo ju niekto kúpi za pár eur,“ nadšene rozpráva obchodná manažérka.

A má pre vás malú radu: „My máme také nepísané pravidlo: žiadne ožmolkované tričká a vyťahané džínsy nesmú prekročiť prah bytu. Chceme predsa poriadne kúsky, a nie módne peklo.“