Moja kamarátka Denisa nie je žiadna násilná fashion maniačka, ale zastáva názor, že v Londýne sa inak ako módne žiť vlastne ani nedá. Takže jej nepripadá čudné, ak miesto nákupu v potravinách zbehne po najnovší klobúkový výstrelok mladého dizajnéra. Hovorí, že radšej by žila o chlebe a vode, s ľadom a trochou citróna a super nastajlovaná ako s plným bruchom a nudným šatníkom sekretárky. Lenže prišiel na psa mráz a Denise sa stala strašná vec: oprava auta, ktoré si kúpila s priateľom na polovicu. Kde vziať tisíctristo libier, keď posledné dve stovky investovala do mačacích slnečných okuliarov?

Len s certifikátom

A potom sa dozvedela o záložniach. Pravda, nie tých obyčajných, kde berú zaprášené magneťáky a korčule po vašej mladšej sestre, ale honosnejších, v ktorých sa neštítia založiť aj osobnejšie veci, ak sú dosť luxusné. Rolexky, drahé náhrdelníky, dizajnérske topánky a najmä kabelky. Samozrejme, v top kondícii. O zošliapané opätky a natrhnuté uchá kabeliek záujem nikto nemá, ak však donesiete kúsok v dokonalom stave a najlepšie aj s certifikátom a pokladničným bločkom, radi vám vyjdú v ústrety, tak ako mnohým mladým Britkám, pre ktoré sa stali záložne prvou pomocou, ak potrebujú pár stoviek či tisícok na ruku.

Denisina kolegyňa tak tajne založila svoju krásnu vuittonku od priateľa, keď potrebovala peniaze na rekonštrukciu bytu. Keďže sa jej však nechcela vzdať natrvalo, nepredala ju cez internet, ale ponúkla v záložni. Dostala približne polovicu z hodnoty kabelky, no hneď o mesiac si ju bola zasa vyzdvihnúť. Pravdaže, po zaplatení úrokov. „Jej sa to vyplatilo, pretože ju to vytiahlo z kritickej situácie. Myslela som teda, že nabehnem do záložne aj ja, ale o moju vintage kabelku Celine nemali záujem a ponúkli mi takú smiešnu sumu, že sme sa rozhodli radšej na opravu auta požičať si peniaze od rodičov.“ Na internete sa to však len hemží príbehmi šťastných majiteliek chaneliek, vuittoniek či kabeliek od Prady, Mulberry a Hermés, ktoré sa rozhodli svoj módny poklad na určité obdobie zastaviť.

U nás? Zabudnite!

Tak čo, už vám svietia dolárovky v očiach, keď vyťahujete zo špeciálneho obalu drahú kabelku od vášho ex? Zrejme vás nepotešíme, na Slovensku sa zatiaľ veľký kabelkovo-záložňový biznis nekoná. „Za tých dvadsaťdva rokov, čo fungujeme, nám už ponúkali všeličo. Pred rokmi sme dokonca brali aj kožuchy,“ povedali nám v bratislavskej záložni. Ženy zakladajú skôr šperky a mobily. A tie čerstvo rozídené ešte zásnubné prstene a obrúčky.

Luxusné kabelky by vám tam nevzali. Rozpoznať falzifikáty od originálov je niekedy náročné aj pre módnych expertov, nieto pre predavačov v záložniach, ktorí na to nie sú vyškolení. Vo svete to však vyriešili elegantne – na všetko majú znalcov. Napríklad známa americká online záložňa Pawngo.com, ktorá okrem luxusných značkových hodiniek a šperkov berie aj kabelky, ponúka na webe aj malý manuál rozpoznávania originálov od „fejkov“, aby sa ich potenciálni klienti vyhli atrapám. Ako tvrdia na svojej stránke, spolupracujú so špičkovými znalcami, ktorí potvrdia alebo vyvrátia autenticitu kabeliek, takže ak by ste sa im snažili podstrčiť svoju dokonalú napodobneninu, máte smolu. Rovnako tak sa vám nemôže stať, že od nich kúpite fejk.

Fanúšičky rýchlych peňazí zo záložní sa však takmer všetky zhodujú v jednom: že hoci na začiatku bojovali samy so sebou a od kabeliek sa museli doslova odtrhnúť, napokon boli rady, že sa ich nemuseli vzdať navždy, ako by sa to stalo, keby ju ponúkli v aukcii na E-bay. Čo, priznám sa, dobre poznám aj ja – práve teraz sa každý deň modlím, aby tie moje nové D&G lodičky predsa len radšej nikto nevydražil. Čo vám poviem, s nadupanými kúskami zo skrine sa lúči ťažko, aj keď dobre viete, že by vás z biedy mohli vytiahnuť – aspoň na chvíľu.