Na nej bude napísané, v čom máte na prísť na „tancovačku“ oblečený. Najčastejším predpísaným oblečením (po anglicky dress code) je „white tie“ alebo „black tie“. Striktný white tie predpisuje čierny frak, black tie predpisuje smoking. Ak však idete na menej formálny ples, nie je dôvod, prečo by ste sa nemohli ísť zabaviť v slávnostnom čiernom obleku.

Frak: White tie

Ak má muž frak, žena má mať veľkú večernú toaletu. Motýlik k fraku na takúto príležitosť musí byť zásadne biely. „Čierny nosia čašníci. Ak páni nechcú, aby si u nich začali hostia objednávať drinky, radšej by sa nemali pomýliť,“ hovorí Miroslav Ondruš. Určite vynechajte náramkové hodinky. Čas môžete sledovať jedine na veľkých hodinách na recepcii hotela, v ktorom sa ples koná, alebo na vreckových na retiazke. Vaša košeľa potrebuje manžetové gombíky, nezabudnite na ne. Poltopánky k fraku môžu byť jedine lakovkové typu oxford.

Sú to uzavreté topánky bez vzoru, ktoré majú špičku a strednú časť z jedného kusa kože. Opaku – topánkam s delenou špicou, sa hovorí captoe a na ples vo fraku vhodné nie sú. Odporúčame vám si topánky predtým pár dní ponosiť aspoň po kuchyni, aby sa prispôsobili vašim nohám – aby ste si ich vychodili podľa seba. Vďaka tomu v nich vydržíte tancovať do rána a domov sa nevrátite s otlakmi.

Tip: Motýlik k fraku na takúto príležitosť musí byť zásadne biely. Čierny nosia čašníci.

Pár slov k bontónu

Buďte galantný!

Neznásilňujte sa do postojov, ktoré sa vám zdajú neprirodzené. Buďte sám sebou, len sa snažte partnerke vynahradiť všetko, čo ste počas roka zanedbávali. Hneď pri príchode jej pomôžte z kabáta, usaďte ju k stolu a celý večer jej robte zamilované garde. Ponúknite jej svoje rameno a všade ju sprevádzajte. Prejavujte jej pozornosť, venujte sa jej, neopierajte sa o bar s kamarátmi, nenechávajte ju za stolom samu. Pýtajte sa jej, či si nechce zatancovať, či si neprosí doliať sekt, či sa nejde s vami prejsť, či sa cíti fajn, či je spokojná.

Galantný muž nenechá partnerku nikdy nalievať alkohol a nedopustí, aby ho musela o to ona požiadať. Netancuje s inou dámou, ak jeho partnerka sedí, iba ak mu to ona dovolí. Po dotancovaní musí muž partnerku odprevadiť k stolu a poďakovať jej za tanec. Platí to aj v prípade vlastnej manželky. Nielen cudzej, ale aj vlastnej žene treba ďakovať...

Jedlo

Najlepšia rada k jedlu na plese znie: nechoďte naň hladný. Iba tak si nebudete nakladať preplnený tanier, z ktorého vám bude padať, a nebudete sa ponáhľať s jedením. Ak budete večerať pri stole, jesť začína vždy najváženejšia osoba pri stole. Až potom začínajú jesť všetci ostatní. Nezabudnite na to. Ak vám padne na zem príbor, nechajte ho tam, požiadajte o ďalší.

Smoking: Black tie

Patrí na reprezentačný ples. Mal by byť čierny. Biele smokingové sako sa nosí v lete, s obľubou ho nosieva aj monacký princ Albert. Iným farbám saka sa skôr vyhýbajte, ak nie ste rozmaznaná celebrita, čo sa rada v spoločnosti predvádza. Keď idete vy v smokingu, vaša partnerka musí vedľa vás kráčať v spoločenských šatách.

Pozor na dĺžku saka aj rukávov. Gombík by vám na bruchu nemal vyletieť z dierky.

Foto: Michal Šebeňa

Pozor na motýlika!

S prílišným dolaďovaním to nepreháňajte. Motýlik vo farbách partnerkiných šiat či dokonca z rovnakej látky sa nenosí. Najelegantnejší je čierny, ale pokojne si dajte aj červený. Nemusí mať rovnakú farbu ako smokingová šerpa. Ani tá nie je nutná. „Zahraničné celebrity šerpu veľmi neobľubujú. Robí však dobrú postavu, preto ju odporúčam,“ radí nám odborník na pánsku konfekciu, generálny riaditeľ predajní Otto Berg Miroslav Ondruš. „Opticky vám rozšíri plecia, urobí vás vyšším, zúži pás a pritiahne pozornosť k očiam.“ Na rozdiel od fraku, k smokingu môžete mať aj náramkové hodinky.

Určite však nie so športovým dizajnom. Košeľa k smokingu si vyžaduje kryté manžetové gombíky a tvrdý zalomený golier alebo luxusnejšie s odnímateľným golierom. Mala by mať vzor marcella – čo vyzerá ako včelie plásty. Pre pánov s lepšie vypracovaným trojuholníkom je povolená aj košeľa so skladanou náprsenkou. Ak nemáte lakovky, pokojne si dajte klasické čierne šnurovacie kožené poltopánky. Ale pozor, vyčistené musia byť tak, ako keby ste z nich chceli večerať. Napriek tomu – lakovky by boli lepšie...

Oblek: Dark suit

Fašiangová zábava alebo menej formálny ples znesú oblek. K tmavému obleku patrí na takúto slávnostnú príležitosť biela košeľa a efektnejšia hodvábna viazanka, čierne kožené topánky s tenkou podrážkou a uzavretým šnurovaním. Vyhnite sa vlnenej viazanke, ktorá je určená na denné nosenie. Predstavte si, že aj k obleku si môžete dať motýlika, ale vo všeobecnosti prevládajú viazanky.

Šerpa sa však k obleku nenosí. Rovnako ani športová lyžiarska bunda. „Ak musí pán prebehnúť pár metrov po ulici, určite si nesmie obliecť športovú bundu, ale dlhší vlnený kabát,“ radí Miroslav Ondruš. Najlepšou voľbou je uhľovočierny či tmavosivý. K obleku si môžete dať aj klasické čierne šnurovacie poltopánky, ak nemáte lakovky.

Tip: Motýliky vo farbe partnerkiných šiat nie sú nutné. Najelegantnejší je čierny, ale pokojne si dajte aj červený. 

Najväčšie plesové faux pas:

  • Sivý oblek na ples nepatrí! Odkladáme ho po osemnástej hodine. Na ples patrí čierny oblek.
  • Pod košeľu na ples nepatrí ani tielko, ani nátelník.
  • Prísť na ples s topánkami v igelitke. 
  • Pozerať sa celý večer po dámach za inými stolmi a nie po tej svojej.
  • Pohádať sa na plese s partnerkou pred očami známych. 
  • Pobiť sa na plese s kamarátom.
  • Otráviť sa z alkoholu.

Usádzanie k stolu

Po príchode k stolu, kde už sedí nejaká spoločnosť, sa pozdravíte a predstavíte. Ak má vaša partnerka rovnaké priezvisko, nemusíte ho povedať, stačí keď poviete, že je to vaša manželka. Posadíte sa tak, aby ste mali svoju partnerku po svojej pravici. Nezabudnite jej pomôcť so stoličkou.

Dobrý tip: Tlačia vás plesové topánky? Napchajte si do nich mokrý papier alebo noviny a strčte ich na pár dní do mrazničky. Povolia.