Škorica má preukázané protirakovinové účinky, upokojuje psychiku, tlmí menštruačné bolesti aj prechodové problémy plus je to účinné afrodiziakum.
Zradný parfum
Škoricová vôňa pôsobí ako silné afrodiziakum, navodzuje pocit uvoľnenia, pohody a odbúrava stres. Nečudo, že po nej radi siahajú parfuméri. Milovala ju aj Mária Antoinetta, ktorá flakón nedala z ruky. Osobitná voňavka sa jej však stala osudnou, prezradila, keď v prestrojení utekala pred revolucionármi.
Pred časom parfum francúzskej kráľovnej oživil slávny francúzsky parfumový dom Lubin vo voňavke Black Jade. Kompozícia je z pôvodných prísad, ktorý namiešal parfumér jej veličenstva Jean-Louis Fargeon, teda zo zmesi bergamotu, kardamómu, ruže, jazmínu, kadidla, škorice, santalového dreva, pačuli, vanilky či ambry.
Pery ako Angelina
V odtieni škorice si môžete kúpiť rúž, pristane najmä ryšavkám a hnedovláskam. Niektoré rúže, rovnako ako lesky, majú aj škoricovú príchuť a vôňu.
Na ústa však môžete využiť škoricu z vlastnej kuchyne. Dosiahnete efekt zväčšených pier á la Angelina Jolie. Dôležité je použiť vazelínu či loj, aby ste jemnú kožu nepodráždili.
Ako na to: Naneste na pery mastnú pomádu a vmasírujte bruškami prstov trochu škoricového prášku. Za mierne štípanie môžu esenciálne oleje, ktoré rastlina obsahuje. Po minúte dajte opäť ešte vrstvu vazelíny a lesk. Pery sa prekrvia a budú pôsobiť plnšie.
Škoricová hlava
Módne sú škoricové odtiene farieb na vlasy. Využiť sa dajú najmä pri „bronde“ farbení, teda keď sa miešajú blond a hnedé tóny. Na vlasy však môžete využiť aj kuchynskú škoricu. Škoricová vlasová maska stimuluje rast, dodáva lesk a zabráni vypadávaniu.
Ako na to: Zmiešajte dve čajové lyžičky škorice a pol pohára teplého olivového oleja. Pridajte žĺtok a zmes dajte na vlhké vlasy. Nechajte pôsobiť 15 minút, potom umyte šampónom. Aplikujte raz do týždňa, kým sa vlasy nezregenerujú.
Preč s akné!
Farba škorice je zaujímavá na očiach, používa sa aj na zvýraznenie lícnych kostí. Samozrejme, na dokonalej pleti, ktorú tiež dosiahnete vďaka škorici.
Škoricový prášok sa však dá využiť na píling, ktorý účinne zbaví pokožku suchých, odumretých buniek a obnovuje hebkosť a vláčnosť. Škorica v kozmetických produktoch zahrieva pokožku, rozprúdi mikrocirkuláciu, a preto pomáha proti celulitíde.
Ako na to: Domáci píling si pripravíte z roztopeného kokosového oleja, morskej soli alebo kryštálového cukru, medu a zo škoricového prášku. Pastou poriadne vymasírujte stehná, ramená a lakte a jemne tvár. Umyte sa a nakrémujte, ideálne prípravkami s vôňou škorice.
Vďaka antibakteriálnym účinkom pomôže škorica aj pri akné. Likviduje baktérie, ktoré spôsobujú zapálené vyrážky.
Ako na to: Vymiešajte 3 čajové lyžičky medu a jednu lyžičku škorice a masku nechajte pôsobiť asi 10 minút. Umyte ju a ošetrite vhodnou kozmetikou.
Vonný dych
Škoricové kloktadlo odstráni pachuť v ústach, osvieži dych a dezinfikuje ústnu dutinu.
Ako na to: Dajte do 2 dcl vriacej vody 5 tyčiniek škorice a dajte na 5 minút variť. Po vychladnutí rovno kloktajte alebo používajte ako ústnu vodu.
Nekupujte každú
Škorica sa v poslednom čase spomína predovšetkým v súvislosti s jej protirakovinovými účinkami. Nie je však škorica ako škorica. Ak chcete škoricu využívať často, kupujte cejlónsku. Niektoré iné odrody totiž obsahujú kumarín, ktorý je toxický pre pečeň a obličky.