Môj malý synovec túži po najnovšom modeli múdreho telefónu. Ja som v jeho veku túžila po ohryzku. V sedemdesiatych rokoch bolo totiž cool (pochopiteľne, to slovo sme vtedy nepoužívali) nosiť na krku plastový prívesok nahryznutého jabĺčka. Alebo kovovú žiletku. K tomu rifle, ktoré sa fakt šúchali. Nikdy sa mi nesplnil sen o papierovej vetrovke, ktorá mala na chrbte žraločiu papuľu. Bolo to v čase, keď prišli do kina Spielbergove Čeľuste.

 

Tiež si spomínam, ako som sa tešila z klik-klaku, dvoch umelohmotných guličiek na špagáte, ktoré machri vedeli rozkmitať tak, že sa točili okolo celej ruky. Súdružky učiteľky nám zakazovali nosiť túto hračku do školy, lebo vraj guľa odletí a vystrelí niekomu oko. A na čo si spomínate vy? Možno vám niečo z vašej mladosti pripomenieme v našom retro článku.

V skrini

V obchodoch bolo toho málo, a keď sa objavilo niečo pekné, nosili to všetci. Napríklad istú chvíľu to boli šaty z papiera. Bol tu však nemecký módny časopis Burda a v ňom strihy, takže pred Novembrom sa o dušu šilo, štrikovalo, háčkovalo. Niektoré šikovné mamičky obháčkovali celú rodinu od hlavy po päty. Doslova, módne boli chemlonové papuče s veľkým brmbolcom.

Samozrejme, všetci chceli texasky, ideálne vyšúchané a zaplátané. Niektoré školy ich však zakazovali žiakom nosiť. Zriadenie teda spravilo kompromis, začalo v roku 1967 vyrábať gate značky Vinettou, ktoré sa nešúchali. Boli rovnako škaredé ako hnedé a zelené „tesiláky“.

Obľúbený odev socialistickej ženy.
Obľúbený odev socialistickej ženy.
Zdroj: Archív

V kúpeľni

Vlasy všetkých kvalít sa umývali brezovým alebo žihľavovým šampónom a namiesto kondicionéru sa opláchli octom. Na to, aby bol účes blond, poslúžil peroxid vodíka z lekárničky, ktorý zmenil hlavu na vysušenú slamu, ktorá sa zafixovala Libarom alebo Taftom. Namiesto podpultovej špirály poslúžil krém na topánky a voňalo sa voňavkou Živé kvety.

Z Bulharska sa vozil ružový olej a z Maďarska dezodorant Fa s vôňou jablka. Snáď jediná pena do kúpeľa bola Avela. Veľká fľaša bola totiž buď jasne modrá, fialová, alebo oranžová.

Na pleť sa používala Indulona, ale v hliníkovej tube, a Nivea. Pubertiaci sa snažili zbaviť akné pomocou pleťovej vody Amica a už škôlkarky si v drogérii pri pokladni kupovali svoj prvý rúž v červenom plastovom puzdierku. V skutočnosti to bol jelení loj.  

V kuchyni

Obezita je celospoločenský problém, hlásal režim a do vysielania zaradil program Cvičme v rytme. Nebolo však jednoduché jesť diétne. Ovocie, zelenina, kvalitné mäso a ryby boli nedostatkovým tovarom. Zato cukrárne boli plné úžasných zákuskov z tučnej smotany a masla.