Kým otec má už svoju oblekovú premiéru dávno za sebou, jeho mladšie ja sa na svoj prvý ples iba chystá. Sako a obyčajné nohavice sú pre neho povinná jazda, no nemusia byť. Stačí si len dobre vybrať a z navonok nudného oblečenia sa môže stať razom štýlové. „Pre správny výber obleku je najpodstatnejšie dostať do obchodu jeho budúceho majiteľa,“ hovorí odborník na pánsku módu Miroslav Ondruš zo siete predajní Otto Berg.

Niektorí mladí muži si myslia, že im stačí starý maturitný oblek ich otca alebo výber nového za nich zvládnu ich matky. Iní majú zase stres vybrať sa tam s nimi. Nechcú sa postaviť v obchode pred celú rodinu v „trápnom“ obleku, nechať sa obchytkávať, ťahať za rukáv, za gate a stále dookola vyzliekať a prezliekať. Preto by bolo lepšie, keby takto premýšľajúci mladí nechali svojich rodinných príslušníkov doma a vybrali sa zháňať po obchodoch svoj prvý oblek v živote sami alebo iba so svojimi kamarátmi. „Najlepšie je začať od tých najdrahších, aby sa zoznámili s aktuálnymi trendmi, kvalitnými tkaninami, šik strihmi a potom prešli do tých, na ktoré im stačí „badžet“.

Mladí vedia, čo sa nosí, majú názor na módu a navyše chcú vo svoj veľký deň vyzerať tak, aby boli so sebou spokojní najmä oni, aby sa nehanbili, nemali stres z toho, že sú staromódni, a, nedajbože, sa v novom obleku ešte aj cítili trápne,“ hovorí Miroslav Ondruš. „Každý dobrý obchod s pánskymi oblekmi robí aj bezplatné poradenské služby. Vyškolený personál presne vie, ako má sedieť správne sako či pokiaľ majú siahať nohavice, preto sa rodičia nemusia ničoho báť. Ak by predsa len niektorý zmätený mladý muž po návrate domov zistil, že sa zle rozhodol a už nechce ten, čo si priniesol, ale ten druhý, čo zostal v obchode, na druhý deň sa dá ľahko vymeniť. „Pre mladých chlapcov je výber obleku skutočná trauma. Mladý človek sa chce totiž odlišovať a zrazu, keď si predstaví, že si má na seba dať oblek, zdá sa mu, že v ňom neuvidí seba, ale svojho otca či deda. A to je pre neho hrozná predstava,“ hovorí z vlastných skúsenosti Miroslav Ondruš a pridáva zopár rád, ako správne vyberať oblek, aby ste boli „in“ a cítili sa pohodlne.

Letí Beatles

Najaktuálnejší oblek je klasický čierny na dva gombíky, so zúženými klopami a s vyštíhleným strihom a la Beatles. K nemu patrí biela košeľa s malým golierom, s úzkou čiernou viazankou tiež a la Beatles. Nohavice pre mladého muža by mali byť úzke s dĺžkou rovno na topánku. Tie by mali byť jednoznačne lakované a šnurované.

Keď oblek celkom nesedí

Mnoho mladých mužov nemá jednoznačnú konfekčnú veľkosť. Pre nich sa preto šijú špeciálne veľkosti s veľmi úzkymi bokmi s ultra slim veľkosťami, čo je niekedy až osem centimetrov menej oproti klasickej veľkosti. Tieto modely sa predávajú výlučne teraz v stužkovom období. Na drobné úpravy sú všade pripravení. Či ide o zúženie saka, nohavíc, ich skrátenie, všetko sú v dobrej predajni schopní urobiť do dvoch dní od zakúpenia. Preto by bolo ideálne nevybrať sa na nákup až v piatok podvečer, tesne pred slávnosťou.

Otec a syn v gala: Ako si vybrať správny oblek na stužkovú?
Zdroj: Michal Šebeňa

Foto: Michal Šebeňa

Najčastejšie chyby pri obliekaní na stužkovú

- Na košeli k obleku nesmie byť vrecko.

- Rukávy musia byť jednoznačne dlhé, aj keby bolo v miestnosti sto stupňov, musíte to vydržať.

- Známkou nízkej kvality materiálu sú fľaky pod pazuchou, čo je pri takýchto príležitostich neúnosné. Ak košeľa obsahuje veľa „umeliny“, pot sa vám bude tvoriť v oveľa väčšej miere ako pri čistej bavlne. Preto ak nemáte kvalitnú košeľu, vezmite si radšej ešte jednu na prezlečenie, aby od vás po polnoci neutekali všetky ženy.

- Keď si muž zapne najvrchnejší gombík na košeli, mal by mu medzi krk a golier vojsť jeden prst.

- Rukáv správneho saka sa začína tam, kde sa končí náramenica – to je pomenovanie posledného bodu na ramene pri voľne spustenej ruke. Ak sa začína rukáv v tejto vzdialenosti.

- Väčšina pánov si myslí, že veľkosť saka správne odhadnú, ak pri skúšaní zamávajú rukami, ako keby chceli plávať. Následne na to väčšina mužov skonštatuje – je mi to malé. Treba si uvedomiť, že v saku nikto nemáva rukami, a teda je tento pohyb zbytočný. Jediná činnosť, keď treba mať sako naozaj voľné, je šoférovanie auta. Vtedy je však lepšie vyzliecť si ho. Aspoň sa vám nepokrčí.

- Oblek má byť vypasovaný a pán v ňom má vyzerať štíhly. Preto je zbytočný každý centimeter látky navyše.

- Prísť na stužkovú a kdekoľvek v obleku a v špinavých topánkach je naozaj fau paux.

- K obleku patria zásadne šnurovacie topánky. Musia byť jedine z kože, nie z látky.

- Ponožky treba mať vo farbe topánok,.

- Úplne „out je aj vyložený golier košele na klopách saka.

Ďakujeme za zapožičanie oblečenia firme Otto Berg.

Čaká vás tento rok stužková alebo ju máte za sebou? Zapojte sa do našej súťaže: 

Kráľovná stužkovej