A pritom nejde o žiaden novodobý zázrak. Táto omladzovacia technika tváre nie je najnovším výstrelkom módy ani novinkou na trhu. V skutočnosti sa v Číne praktizuje už po tisícročia. Kým západná medicína hlása trend mladosti pomocou naturalizovanej chémie, čoraz viac celebrít u nás aj na západe sa vracia k tradičným spôsobom liečby a zachovania mladosti. Botox a umelé výplne vymieňajú za ihličky aj také hviezdy ako Madonna, Gwyneth Paltrowová či Cher. Pred týždňom si tento zázrak vyskúšala aj moderátorka Iveta Malachovská.

Lifting na prírodno

„Vieme, prečo sme tu,“ skonštatovala Iveta pred tým, ako sa zverila do rúk terapeutke TCM Monike Křekovej a dala nám prednášku o omladzovacej technike tváre. Nielen o tej prirodzenej, ktorú prišla na kliniku alternatívnej medicíny vyskúšať, ale aj o ampulkových, ktoré jednoznačne odmieta. „Metóda akupunktúrneho liftingu ma oslovila svojou filozofiou. Do tváre sa neaplikuje žiadna cudzia látka, práve naopak, vďaka presným vpichom tenkých ihličiek sa zlepší vlásočnicové prekrvenie pokožky tváre, vrásky sa napružia a ako zázrakom miznú,“ vysvetlila s úsmevom moderátorka, zatiaľ čo jej odborníčka „štopkala“ tvár. „Ihličky kopírujú každú vrásku, podkožie sa prekrví, čo spôsobí, že menšie či väčšie ryhy na tvári sa napnú a pleť vyzerá ako po skutočnom liftingu,“ potvrdzuje Monika Křeková.

Nejde iba o vrásky

Udržanie prirodzeného toku životnej energie, o ktorý sa tradičná čínska medicína snaží, je pre našinca komplikovaná veda, zložitá na pochopenie, výsledok je však ten, že Čí-ňanky vyzerajú naozaj úžasne. A Iveta po hodine a pol tiež. „Neskutočné,“ hovorí pri pohľade do zrkadla a hoci je bez mejkapu, zdá sa, že nemá žiadne vrásky. Ihličky teda zaúčinkovali, ako mali. Veď výsledkom hneď prvého ošetrenia je zlepšenie svalového tonusu, pružnosti pokožky a eliminovanie vrások. Keďže sa pri tejto metóde napichávajú strategické miesta a uvoľňuje sa prirodzený tok telesnej energie, človek sa cíti ako znovuzrodený. To Iveta síce nepotrebuje, no priznáva, že počas liftingu sa stihla s odborníčkou porozprávať aj o nespavosti, ktorá ju trápila posledné dni. „Páči sa mi, že tu naozaj neriešime iba moje vrásky, ale celkový životný štýl. Hoci som na základe diagnostiky úplne zdravá, viem, že keby som fajčila jednu za druhou, nezdravo sa stravovala alebo sa zbytočne stresovala, nepomohli by mi žiadne omladzovacie metódy,“ vysvetľuje moderátorka.

Iba prirodzená

Starnúť so cťou je podľa nej umenie, preto obdivuje Milku Vášáryovú či Božidaru Turzonovovú, ktoré sú krásne aj v šesťdesiatke. Na druhej strane si Iveta uvedomuje, že práca moderátorky vyžaduje príjemný vzhľad, preto investuje hlavne teraz po štyridsiatke do kvalitných krémov a ošetrení, ktoré sú na prirodzenej báze. „Mám partnera, ktorý uprednostňuje prirodzenosť pred vynútenou mladosťou. Poznám ženy, ktoré si dali urobiť kadečo a potom im z toho šiblo. Zmenili sa, to je pravda, no, bohužiaľ, aj psychicky,“ hovorí kriticky Iveta a teší sa z toho, že bez prebytku chémie je vďaka akupunktúre tváre nielen pekná, ale hlavne v psychickej pohode.

Dôležité pre vás

Ako často?

Počet ošetrení je individuálny. Závisí od celkového zdravotného stavu, veku, rozsahu a hĺbky vrások. Zlepšenie je evidentné po prvom ošetrení, ale výrazná zmena je viditeľná až po viacerých procedúrach. Je len na klientovi, či sa rozhodne pre kratší program, ktorý spravidla zahŕňa sériu šiestich ošetrení, alebo bude kliniku navštevovať pravidelne počas celého roka. Jedno ošetrenie trvá minimálne 90 minút. Predchádza mu hodinové vstupné diagnostické vyšetrenie, ktoré vylúči akékoľvek zdravotné kontraindikácie.

Bolí to?

Špeciálne intradermálne ihly, ktoré sa pri omladzovacej technike tváre používajú, sú veľmi tenké, a preto klient vpichnutie cíti len nepatrne. Vzhľadom na to je celá procedúra skôr relaxačná ako bolestivá.

Kedy začať?

S omladzovacími technikami tváre je ideálne začať už okolo tridsiateho roku života, keď sa objavia mimické vrásky či prvé nenápadné známky ochabnutia pleti. Podstúpiť ich však môžu všetci záujemcovia, bez ohľadu na vek a pohlavie.

Koľko to stojí?

Cena jedného ošetrenia je 120 eur, séria šiestich vás vyjde na 600 eur.

Kto má zákaz?

Omladzovacia technika tváre sa neodporúča tehotným ženám a ľuďom s vysokým krvným tlakom.

Sú vedľajšie účinky?

Po zákroku nezostáva žiaden opuch ani začervenanie, občas sa môže objaviť nepatrný krvný výron vo veľkosti špendlíkovej hlavičky, ktorý po pár hodinách zmizne.

Ako dlho to vydrží?

Ak nefajčíte, stravujete sa relatívne zdravo a nie ste v permanentnom strese, účinok vydrží minimálne rok. Výhoda tejto techniky je, že kedykoľvek budete mať potrebu vyhladiť novú vrásku, môžete zákrok opäť podstúpiť.

Ivana Mandáková