Tým najnovším je titul návrhár roka 2012, ktorý mu udelil americký mužský magazín GQ. Dvorný dizajnér Givenchy je talentovaný, sympatický, skromný a na rozdiel od viacerých kolegov z brandže nemá na krku žiadne škandály. Práve Riccardovi môže dnes známy francúzsky dom Givenchy ďakovať, že je tam, kde je. Opäť na výslní, pretože šikovný Talian sa k firme postavil ako svojmu dieťaťu. Od roku 2005, keď do nej nastúpil, ju poriadne vypiplal. A nezradil ju ani vtedy, keď prišla lákavá ponuka od konkurencie.

Dojímavý začiatok

Keď Givenchy pred siedmimi rokmi zverejnilo, kto si sadne na stoličku kreatívneho riaditeľa, nikto to nechápal. Po menách ako John Galliano, Alexander McQueen či Julien Macdonald sa ním stal neznámy mladík, ktorý mal zatiaľ vonku len jednu kolekciu. Najať Tisciho vyzeralo ako šialenstvo. A pre módny dom to bolo veľkým hazardom, ktorý sa vyplatil.

Príbeh jeho nástupu do Givenchy je dojímavý. V čase, keď prišla ponuka, rozbiehal svoju vlastnú značku, preto ju spočiatku odmietol. O to, že tak nakoniec urobil, sa postarala jeho mama. Zavolala mu, že musí predať ich rodinný dom, lebo jeho sestry majú finančné problémy, a ona pôjde do domova dôchodcov.

„Keď som to počul, bolo to ako bodnutie nožom do srdca. Šiel som do Paríža a keď mi ukázali zmluvu so všetkými tými nulami, bolo to ako pomoc od Boha. Pomyslel som si, že ak to podpíšem, moja mama sa už nikdy nemusí báť. A tak som podpísal,“ vyhlásil „udatný rytier“ Riccardo – po otcovej smrti jediný muž v rodine Tisciovcov.

Obklopený ženami

Rodina je preňho veľmi dôležitá a nedá na ňu dopustiť. Kým odišiel študovať módny dizajn do Londýna, spoločnosť doma v talianskom Tarante mu robili okrem mamy najmä sestry. Má ich presne osem! A rád o nich rozpráva. Nečudo, že k ženám a k móde mal tak blízko. „Nebojím sa povedať, že moja rodina bola chudobná, ale sestry sa aj tak vždy obliekali štýlovo. Ony vo mne vypestovali cit pre romantiku a zmyselnosť,“ tvrdí Riccardo, mimochodom, hlboko veriaci človek.

Silnými ženami sa obklopuje aj dnes, jeho múzami sú Liv Tylerová, Karolina Kurková, Florence Welchová či Mariacarla Boscono a na koncertoch aj mimo nich nosia jeho modely Madonna, či Rihanna. Z mužov zasa oblieka Jaya Z a Kanyho Westa. Na tvrdého rapera Kanyho má dokonca taký vplyv, že keď mu ako kostým na turné navrhol kožený kilt, bez reptania si ho obliekol. A vyvolal poriadny rozruch.

A navyše, Kanye, ktorý sa vôbec nefotí do médií, ochotne zapózoval pre Vogue fotografke Annie Leibowitz s Ricciem a jeho múzami, do pol pása nahý. Takéto správanie sa zdalo nápadné istému blogerovi, ktorý tvrdil, že raper a návrhár tvoria v súkromí pár. To už by však bola silná káva. O Riccardovej orientácii nepochybujeme, veď je módny návrhár, ale Kanye by svoj vzťah s Kim Kardashian len ťažko takto dobre zahral.

Ďalším mužom, ktorý Tisciho inšpiroval, je, paradoxne, žena. Na svojom asistentovi Leonardovi, synovi brazílskeho futbalistu Toniho Cereza, videl, že je to v skutočnosti žena v mužskom tele. A tak ho presvedčil, aby nechal svoje nežné ja vyjsť na povrch. Modelka Lea-T je dnes stopercentná žena a žiadaná modelka. Ani stopy po chlapovi.

Návrhár roka 2012 Riccardo Tisci navlečie do sukne aj chlapov

Žiadalo si to korenie

Pre značku Givenchy bola vždy typická ženská elegancia v štýle Audrey Hepburn, múzy zakladateľa módneho domu Huberta de Givenchy. Nebolo to zlé, ale chýbala tomu šťava. Značka Givenchy začínala nudiť a posila prišla práve včas. Riccardo priniesol so sebou niečo temné, gotické, melancholické, možno romantické, no pridal k tomu aj štipku korenia. Nádych fetišizmu.

Tmavé farby na čele s čiernou, nejaká tá červená a biela, koža, šifón, rafinované strihy a veľa potlače. To je Tisciho rukopis. Jeho unisex tričká s potlačou papule rozzúreného rotvajlera či so žraločou hlavou spustili mániu medzi celebritami a stali sa hitom jesene 2011.

Foto: Profimedia.sk

Chlapi nie sú od macochy

Ďalšou Tisciho zásluhou je, že začal obliekať mužov. Pred jeho nástupom Givenchy nemalo mužskú líniu, dnes tvorí až tridsať percent modelov. Riccardovo meno sa pred dvomi rokmi skloňovalo v súvislosti s prestupom do Diora, kde mal nahradiť Johna Galliana, ktorého odvolali pre rasistické reči v bare. On však všetky špekulácie poprel a namiesto toho predĺžil zmluvu s Givenchy. Tisci má však aj veľa kritikov. Najmä tých, ktorým sa nepáči jeho prístup k haute couture – tá by podľa nich mala zostať výkladnou skriňou francúzskych módnych domov.

Koncom minulého roka však návrhár ohlásil prestávku v tvorbe modelov haute couture. Na neurčito. Vraj sa chce sústrediť najmä na pret-a-porter, čiže na kolekcie určené na bežné nosenie. Fanúšikov značky to nepotešilo a Tiscimu vyčítajú, že cúvol z dobre našliapnutej cesty a že slávna francúzska haute couture bude o čosi chudobnejšia. Možno by nebolo zlé opäť sa porozprávať s jeho mamou. Tá by ho mohla presvedčiť.