Pripraviť si píling z kávy, cukru či zo soli, pleťové krémy z kokosového oleja či aspoň nechtíkovú masť vyskúša skoro každá žena. V móde sú dokonca aj podomácky vyrobené repelenty a teraz, v horúčavách, frčia domáce opaľovacie krémy. Lenže, kým vo väčšine prípadov domácke prípravky pokožke pomôžu, tie na opaľovanie môžu ublížiť. Najmä ak je základom olej z mrkvových semien.

Pozor na ne!

Na internete nájdete množstvo poplašných správ, že komerčné krémy na opaľovanie obsahujú toxické látky, ktoré narúšajú hormonálny systém a ich časté používanie pred rakovinou kože nechráni, naopak ju zvyšuje. Bezpečným riešením je preto domáci bioopaľovací krém. Lenže je to pravda?

Recepty na domáce opaľovacie krémy zväčša radia používať ako jednu zložku olej z mrkvových semien. Po betakaroténe pleť rýchlejšie zhnedne, preto aj „mrkvový“ olej umožní, aby nás lúče rýchlejšie opálili. Problém je však ten, že pokožku nedokáže ochrániť. Preto ak  ho slniaca sa  žena používa, vystavuje sa riziku, že dostane rakovinu kože alebo super nebezpečný melanóm.

Dostatočnú ochranu nezaručia ani semienka z malín, ďalšia obľúbená ingrediencia domácej kozmetiky. Síce určité množstvo ochranných faktorov obsahujú, určite to však nie je dosť, aby zabránili spáleniu. Takéto krémy môžete používať v lete na tvár do práce alebo do mesta, určite však nie na pláž. Vtedy použite opaľovací krém z drogérie.

Na pláži je neskoro

Ak sa idete slniť, na prírodné oleje zabudnite a kúpte si prípravky renomovaných značiek. Aj kvalitné ochranné prípravky však treba vedieť správe používať. Napríklad je chyba začať sa natierať až na deke. Aby opaľovacie mlieko začalo pôsobiť, potrebuje čas zhruba dvadsať minút. A natierať nestačí len chrbát či ramená. Rakovina kože sa často vyskytuje na ušiach alebo bočnej strane krku! Naopak, netreba si natierať dlane a chodidlá, tu totiž pigment nemáme. Koniec koncov, aj černosi majú bledé dlane. Zato členky a priehlavky nôh sú extrémne riziková partia.