Farbu, ktorá bude v danom roku „in“, určuje spoločnosť Pantone, špecialista na farby a trendy v nich. Tentoraz mala mimoriadne šťastnú ruku, pretože modrá uspokojí snáď každého. Odtieň Classic Blue, teda klasická modrá, nie je výstredný, ale elegantný, upokojujúci a veľmi príťažlivý. Tento rok sa bude objavovať na šatách a v líčení, no aj v interiéroch či v architektúre. A kto má odvahu, môže si ho dať aj na hlavu.

Farba upokojenia

Minulý rok sa Pantone Color Institut inšpiroval ekológiou. Vybral koralovú, pretože koraly sú zdrojom obživy a útočiskom pre mnohých morských živočíchov a zároveň je ich farba symbolom tepla, života a pozitívnosti. Tentoraz vsadil na čosi menej exotické, ale zato veľmi upokojujúce. Aj podľa psychológov modrá farba vyjadruje pocit vnútorného pokoja, vyrovnanosti a cieľavedomosti. A toto všetko potrebuje dnešný rozbúrený svet ako soľ.

Správny odtieň

Modrú majú radi vnímaví a empatickí ľudia. Poctiví a dobrosrdeční ľudia preferujú svetlejšie tóny, tmavšie zase symbolizujú čistotu, konzervatívnosť, eleganciu a minimalizmus.

No hlavne, ak nejaká farba pristane naozaj všetkým, určite je to práve táto. V bledomodrej sú neodolateľné nielen chlapčenské bábätká, ale aj nežné blondíny a všetky ženy označované ako zimný typ. Naopak, kráľovská či parížska móda sú symbolom elegancie a určite ju uplatníte v plesovej sezóne. Indigovú alebo atramentovú si šetrite na leto a železničiarskym odtieňom nič nepokazíte na biznis schôdzke.

Samozrejme, modrú môžete kombinovať. Hodí sa nielen s bielou, ale veľmi pekná je aj s béžovou, žltou, krásne je pohrať sa s modrými odtieňmi a zaujímavo vyznie aj so zelenou. Naopak, s hnedou, čiernou a sivou opatrne, túto kombináciu unesie máloktorý model.

Zelenú má aj v líčení

Už dávno neplatí, že modré tiene nosia len nevkusné ženy, ktoré uviazli v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Netreba sa báť modrých očných liniek, mihalníc ani veľkých plôch na viečkach. Použiť môžete matné odtiene, na slávnostné udalosti aj metalické. Tie krásne ukážu aj na nechtoch. Zato modrý rúž sa naozaj hodí iba na špeciálne príležitosti, ako je bláznivá párty alebo karneval.

Modrovlásky

Modrú môžete nosiť aj na hlave. Prípustná je už dlhší čas, s výberom tejto farby však opatrne, určite nepristane každej žene. Hodí sa skôr k chladnejším odtieňom pleti. Sýta modrá je pekná na mladých dievčatách, svetlá, naopak, na elegantných starých dámach, ktorým už obeleli vlasy.

Vlasoví odborníci upozorňujú, že ide o extravagantnú farbu, ktorá môže pôsobiť krásne a zaujímavo, ale musíte si byť istá, že vám pristane. Preto je lepšie zvoliť najprv balayage ošetrenie k presvetleniu vlasov a modrý odtieň najprv vysúšať na pramienky, než si ho nanesiete na celú hlavu.

Pokiaľ si chcete modré vlasy zafarbiť samy doma, ideálne je, ak ste svetlá blondína, vtedy si bez problémov vyčarujete blankytne modrý odtieň. Tmavšie vlasy treba najprv odfarbiť.

Aby modrá farba vydržala, je nevyhnuté používať špeciálne prípravky pre farbené vlasy aj v nasledujúcej starostlivosti.

Modrá v interiéri

Je to farba pokoja, odpočinku a intimity, pôsobí introvertne, podnecuje rozumovú aktivitu a podporuje koncentráciu. Spája sa s ponorením sa do vlastného vnútra a priaznivo vplýva na spánok. U niektorých ľudí však môže spôsobovať pasivitu a vyvolávať únavu. Veľmi dobre sa hodí do spálne, pracovne, zaujímavá je aj v kúpeľni a v záhrade.