V niektorých kultúrach je zvykom hlučne oslavovať prvú menštruáciu, vstup dievčaťa do veľkého ženského sveta. S poslednou menštruáciou je to trochu inak, pretože znamená definitívny koniec plodnosti a často obavy z návalu problémov, ktoré sa po päťdesiatke na ženu môžu začať pomaličky valiť. Nemusí to tak ale byť, táto etapa života ženy nie je rozhodne katastrofou.

Odchádzajú hormóny

„Vyhasínaním činnosti vaječníkov v tele ženy ubúdajú hormóny. Medzi štyridsiatkou a päťdesiatkou sa to týka najskôr progesterónu, ktorý je viazaný na ovuláciu. Potom klesá tvorba estrogénov, čo sa začína prejavovať nielen na tele aj ale na duši,“ hovorí gynekologička MUDr. Elena Figurová.

A tak okrem únavy, návalov horúčavy, potenia, rednutí kostí, suchosti kože a slizníc, sa hlásia aj depresie, podráždenosť či poruchy koncentrácie a pamäte. Chýbajúce estrogény ovplyvnia aj to, ako rušno bude v spálni - ak má žena vzťah, radosť jej totiž zrejme neurobí ani uvedomenie si faktu, že na sex nemá jednoducho takú chuť ako kedysi. Čo s tým?

Odmeňte sa kozmetikou

Treba si uvedomiť a tak trochu aj dúfať, že vás nemusia prevalcovať všetky učebnicové príznaky menopauzy. Verte, že existujú ženy, ktoré z jedného mesiaca na druhý zahodia menštruačný kalendár, pretože ho už nepotrebujú a vrhnú sa veselo do intímneho života bez obáv z otehotnenia. A vedia si to užiť celkom inak ako predtým.

Sú aj také, ktoré nikdy nespoznajú nosenie náhradného oblečenia v taške a tajné prezliekanie spotených vecí z návalov. A to všetko bez toho, aby prijímali hormóny alebo akokoľvek ovplyvňovali zvonka svoje telo. Jednoducho je k nim príroda milosrdná. Tie, ktoré majú široké lícne kosti, sa dokonca môžu vytešovať aj z toho, že kožu na tvári má čo zachytiť a gravitácia nie je teda taká neúprosná.

So zemskou príťažlivosťou v iných partiách sa zasa dá zabojovať dobrou podprsenkou. Široký arzenál zbraní majú aj estetickí dermatológovia či plastickí chirurgovia a iní odborníci. Zbrane s dostatočným kalibrom ležia aj na poličkách v drogériách a lekárňach v podobe rôznych krémov, sér, vyživujúcich balzamov. Na ženy po menopauze myslí napríklad firma Vichy. Budete prekvapené, aký zázrak s kožou môžu urobiť správne receptúry radyNeovadiol. Je načase začať investovať do dobrej kozmetiky, ktorá zlepší objem, elasticitu a hustotu pleti.Neovadiol sa postará o citlivú, vysušenú a povisnutú pleť v noci aj cez deň. Ranný pohľad do zrkadla bude stáť za to.

Neovadiol Phytosculpt je jedinečný, pretože sa stará o najviac problemové partie krku a tváre.
Neovadiol Phytosculpt je jedinečný, pretože sa stará o najviac problemové partie krku a tváre.
Zdroj: VICHY

Život nekončí

Najdôležitejšie zo všetkého je ale správne vnútorné nastavenie. To potvrdzuje zo svojej praxe aj MUDr. Elena Figurová. „Uvediem jeden reálny príklad zo života, príklad ukazujúci, ako to môže po päťdesiatke vyzerať, keď máte silnú vôľu: Pestovaná dáma, ktorú už nejakú dobu obdivujem. Má 55 rokov ale vyzerá na 38, konfekčná veľkosť 34. Jeden manžel už 33 rokov, dve vysoké školy, päť jazykov, dva tituly pred menom, tri podarené deti. Riaditeľka nadnárodnej spoločnosti, kam postúpila krátko potom, čo sa všetci mužskí chránenci dokonale znemožnili a zahraniční šéfovia konečne pochopili, kto je dušou firmy. A pretože je vysoko inteligentná, ako prevenciu syndrómu vyhorenia, premenila svoj celoživotný vzťah ku kráse a móde a otvorila si v dvoch mestách módne butiky. A som si istá, že to nie je koniec jej aktivít. Aj takto môže vyzerať menopauza.“

Čo vám pomôže?

  • Dopĺňajte horčík, vápnik, vitamín D a E, omega 3 a 6- mastné kyseliny.
  • Výťažky z morských rias, ďateliny červenej či ploštičníka.
  • Sója a výrobky z nej.
  • Športujte, cvičte alebo sa aspoň prechádzajte, hlavne neseďte. Výborná je hormonálna jóga.
  • Tabletky alebo náplaste so syntetickým estrogénom a progesterónom.
  • Podkožné implantáty, inhalátory alebo kožné spreje s čistým estrogénom. Lekár by vám mal ušiť terapiu namieru.

Článok vznikol v spolupráci s kozmetikou Vichy