V predchádzajúcich vydaniach Šarmu sme vám so štylistkou Michaelou Sabolovou radili, ako postupovať pri obliekaní postáv typu hruška, presýpacie hodiny a jablko. Je tu posledný základný typ – obdĺžnik. „Jeho charakteristickým rysom je postava v tvare písmena H, čo je znázornenie obdĺžnika. Ramená sú rovnako široké ako boky a pás je nevýrazný,“ vysvetľuje štylistka. Ak sú tieto dámy štíhle, hovoríme aj o pravítku.

Dodajte si ženskosť

„Táto postava vyzerá typicky chlapčensky, preto je cieľom vytvoriť ilúziu ženských kriviek. Odporúčam nosiť opasky, korzety, vypasované zvršky. Skrátka všetko, čo vytvorí pás. Výborný je široký opasok, ktorý postavu opticky predelí a vytvorí efekt presýpacích hodín,“ hovorí Michaela.

Je zástankyňou myšlienky módneho dizajnéra Huberta de Givenchy, podľa ktorého sa šaty majú prispôsobiť ženskej postave a nie postava šatám. „Preto aj dámam na workshopoch prízvukujem, že byť pekne oblečená a dobre vyzerať znamená nájsť si vhodné oblečenie pre svoj typ postavy. Žena typu obdĺžnik by mala popracovať na ženskosti, a ak má rada elegantný štýl, mala by nosiť puzdrové sukne a šaty či sukne a nohavice s vyšším pásom,“ dáva návod štylistka. Podotýka, že tieto dámy sa nemusia báť detailov, ako sú hlbšie výstrihy, a topov či blúzok z jemných materiálov so zdobením na prsiach.

Oversize nie!

Takisto je dobré doplniť šaty alebo blúzku výraznejším náhrdelníkom, ktorým pritiahnu pozornosť na tvár. „Tie, čo majú štíhlu postavu, môžu použiť viac vrstiev, ale platí, že by mali zvýrazňovať pás. Saká aj kabáty by nemali byť oversize alebo mať úplne rovný strih. Ak sa štíhle dámy rozhodnú pre niečo rovné, vtedy odporúčam ukázať nohy, keďže ich dosť často mávajú štíhle, vyšportované. Je dobré upútať na ne.“

Cameron Diaz výborne predelila postavu opaskom.
Cameron Diaz výborne predelila postavu opaskom.
Zdroj: Miguel Cordoba / ALFAQUI