Návrat do predajne

Určite ste sa v niektorých predajniach s oblečením stretli s tabuľkou pri pokladni, ktorá vyzývala k tomu, aby ste nepotrebné kúsky priniesli naspäť a dostanete za to bonus zväčša v podobe voucheru na nákup. Donedávna to tak bolo v reťazci H&M a Intimissimi.

„Módny biznis je jeden z najväčších znečisťovateľov životného prostredia a tie značky to vedia, preto sa mnohé snažia pomôcť. Majú rôzne recyklačné programy, ktoré počas pandémie COVID-19 boli pozastavené z hygienických aj logistických dôvodov, ale mnohé sa to chystajú na jeseň obnoviť. Najaktívnejšie na Slovensku sú H&M a Intimissimi. H&M majú globálnu iniciatívu, v rámci ktorej môžete doniesť svoje oblečenie dokonca akejkoľvek značky do recyklačného boxu v predajni. Tie veci môžu byť v akomkoľvek stave, hoc aj nespárované ponožky či posteľná bielizeň. Takto vyzbierané textílie idú do najbližšieho recyklačného závodu, kde sa vytriedia,“ opisuje systém štylistka.

Bonus pre zákazníka je individuálny, každá krajina má svoje podmienky, v akej hodnote dostane zákazník poukážku. „V slovenských predajniach H&M to bolo jedno euro za tašku. Teda symbolická suma, skôr išlo o dobrý pocit, že vaše oblečenie nezaťaží životné prostredie a bude ešte využité. To, ktoré sa dá nosiť, potom predávajú po svete ako secondhand. Opotrebované, ktoré nie je vhodné na nosenie, prerábajú na iné výrobky, napríklad utierky či prešívané kolekcie. A to, čo už je úplne nepoužiteľné, dostane novú šancu – vlákna sa rozoberú a sú použité na tlmiace alebo izolačné materiály, či ich venujú na výskum recyklovania textilu alebo rôzne sociálne projekty,“ vraví Michaela Sabolová.

Aj značka spodnej bielizne Intimissimi má pre koronu dočasne pozastavený recyklačný projekt. Štandardne sa skladá z dvoch častí. „Prinesiete päť kusov spodnej bielizne alebo nočného oblečenia, za čo dostanete desaťeurovú poukážku. V prípade ďalšieho nákupu nad päťdesiat eur vám ich odrátajú,“ vraví Michaela. Druhý projekt je o kolekcii s názvom Green collection. „Sú to výrobky s vláknami šetrnými k životnému prostrediu, ako modal – tkanina rastlinného pôvodu získaná z obnoviteľných a udržateľných zdrojov. Tiež sú v kolekcii použité vlákna z dreva alebo bambusu. Tento program je aj teraz aktívny,“ dodáva štylistka.

Green collection známej značky spodnej bielizne
Green collection známej značky spodnej bielizne
Zdroj: Intimissimi