Počas prvých dvoch mesiacov koronavírusovej pandémie, keď sme mnohí boli nútení ostať doma, sa veľa dám pustilo do triedenia svojho šatníka. Ideálna príležitosť urobiť v ňom prievan a zbaviť sa kúskov, ktoré sme dlhé roky na sebe nemali, nesedia nám alebo nesú známky opotrebovania.

Povýšte bazár na charitu

Dnes sú obľúbené rôzne bazáre, či už medzi kamarátkami, alebo prostredníctvom sociálnych sietí. Niekomu možno napadne posunúť nepotrebné oblečenie do detských domovov či azylových domov. „Počas korony som si tiež našla čas na revíziu šatníka a rozmýšľala som, ako to oblečenie ešte využiť. Mám veľa vecí, ktoré sú buď nenosené, alebo minimálne nosené, prípadne pochádzajú len z fotení a chcela som im dať aj druhú šancu, ale už som vedela, že chcem výťažok použiť na dobrú vec,“ hovorí štylistka Michaela Sabolová.

Cez Facebook a Instagram zorganizovala online bazár svojho šatníka, kde sa dali kúpiť veci za symbolické ceny. „Bol na to dobrý ohlas a videla som, že novým majiteľkám urobili trendové šaty, kabelky a topánky radosť,“ vysvetľuje.

Radšej potraviny

Spravila si prieskum, ako by sa dali peniaze z bazára najlepšie využiť. Možno by sme si mysleli, že detským alebo azylovým domom pomôžeme oblečením, ale ukázalo sa, že tieto zariadenia ho majú až príliš veľa. „Napokon som sa nakontaktovala na jeden z azylových domov v Malackách, v ktorom sú hlavne ženy s deťmi v núdzi. Tiež mi potvrdili, že oblečenia majú nadbytok a ani financie neboli pre nich riešením, nemali by ich ako rozdeliť klientom. Najlepšie pre nich bolo jedlo, takže ma poprosili, aby som nakúpila trvanlivé potraviny. Aj mi nadiktovali, ktoré sú prioritné,“ vraví štylistka.

Odmena za aktivitu

V azylovom dome jej vysvetlili, že zaviedli systém odmeňovania za práce navyše. Majú pravidlá, na základe ktorých potraviny obyvateľkám domu prideľujú, čím ich motivujú pomáhať a pracovať. Keď spravia niečo navyše, napríklad operú záclony v spoločenskej miestnosti alebo urobia práce v záhrade, dostanú body. „Vedú presné záznamy, ktorá koľko hodín odrobila a na základe toho dostávajú prídely vo forme trvanlivých potravín, ako je trvanlivé mlieko, cestoviny, olej, piškóty či pudingy v prášku. Snaživé si teda vedia takto prilepšiť. Hoci sú mnohé dlhodobo na materskej, motivuje ich to namiesto zaháľania stále niečo robiť a nespoliehať sa len na dávky. Deti tiež vidia, že maminy majú povinnosti a režim, že pracujú,“ hovorí Michaela.

Nielen ona, ale aj ženy, ktoré si jej veci kúpili, povedali, že majú dobrý pocit – prispeli k dobrej veci, oblečenie chytilo druhý dych a ešte aj pomohlo. „V azylovom dome to veľmi ocenili, príspevky, čo majú od štátu, totiž nepostačujú a fungujú vo veľmi ťažkých podmienkach,“ vysvetľuje štylistka.

Za obnos z bazára svojho oblečenia nakúpila Michaela trvanlivé potraviny a odniesla ich do azylového domu Betánia v Malackách.
Za obnos z bazára svojho oblečenia nakúpila Michaela trvanlivé potraviny a odniesla ich do azylového domu Betánia v Malackách.
Zdroj: Jana Raganová