Hoci názov tohto vzoru pochádza z francúzštiny – carreau je kocka, stal sa symbolom pre Škótsko a jeho typické kilty. Tam mu však prischol názov tartan. Nech už ho voláme akokoľvek, na módnom výslní je už stovky rokov.

Kráľovský vzor

Aj aktuálne károvaný vzor dominuje v módnych kolekciách bežných, no i luxusných značiek. Charakteristický je pre značku Burberry, je to akoby jeho poznávacie znamenie.

Káro učarovalo aj britskej módnej návrhárke Vivienne Westwood (79), ktorá je asi najznámejšou reprezentantkou tohto vzoru. „Svetová módna ikona vo svojich revolučných kolekciách s obľubou využíva klasický britský károvaný vzor. Jej nápadité a extravagantné kárované kabelky sa stali ikonickými. Možno v nich nájsť historické prvky, ktoré im dodávajú skvostný vzhľad. Káro sa však stalo bezpochyby jedným z najdôležitejších symbolov Škótska a jeho dedičstva,“ hovorí štylistka Michaela Sabolová.

Vivienne Westwood
Vivienne Westwood
Zdroj: Instagram

„Jedna z prvých zaznamenaných zmienok o káre je dokonca z roku 1538, keď kráľ Jakub V. kúpil károvanú vlnenú látku na šaty pre svoju manželku. Klasické káro má pruhy rôznych farieb a rôznej šírky a usporiadanie farieb pri tkaní má vzhľad mnohých štvorcov pretínaných prúžkami, ktoré sa navzájom krížia. Zmenou farieb, šírky a počtu pruhov sa začali vyvíjať rôzne kárované vzory, ktoré poznáme dodnes,“ dodáva.

Letia jasné farby

Napriek tomu, že ide o ďalekú históriu, káro má aj dnes svoje čaro. „Túto sezónu sú to predovšetkým jasné a pútavé farby, ktoré z kára robia neopozeraný, akoby vynovený vzor. Používajú sa teda nielen klasické odtiene červenej a béžovej, ale aj žltej, zelenej, modrej, ružovej. Pôsobia veľmi sviežo a dá sa nimi krásne oživiť zimný šatník. Káro sa nosí už na všetkom, od flanelových košieľ cez sukne, nohavice, šaty, kabáty, bundy, ale aj doplnky. Takže pokojne si môžete outfit spestriť len károvaným šálom alebo kabelkou,“ odporúča štylistka.

Model Vivienne Westwood
Model Vivienne Westwood
Zdroj: Archív