Aloe vera nie je jediná suchomilná rastlina, ktorá stojí za spoznanie. Bacuľatý kaktus má korene v Mexiku, hoci dnes naň natrafíte aj v Španielsku, Taliansku či Grécku, a na Slovensku si ho môžete pestovať v črepníku. Alebo si rovno kúpiť jeho plody. Ak si ich však budete chcieť na dovolenke natrhať sami, určite si ich nehádžte za košeľu a siahajte na ne v rukaviciach. Sú obalené zákernými pichliačikmi, ktoré vám bolestivo porania kožu ako sklená vata. Lepšie je preto kúpiť si ich na trhu, prípadne siahnuť opunciových produktoch.    

Liek nielen na hlavu

Plody opuncie by mohli zaujímať hlavne diabetikov, pretože dokážu stabilizovať hladinu cukru v krvi. Výborné sú pri diéte, urýchľujú proces spaľovania tukov a trávenie. Nuž a ak ste to prehnali s alkoholom, bolí vás hlava a žalúdok máte ako na vode, tiež stojí za to zopár z nich zjesť. Výborne však vplývajú na prostatu, obličky a močové ústrojenstvo, regenerujú pečeň a pomáhajú aj pri nespavosti a depresívnych stavoch. Dokonca vylepšujú zrak.        

Chrobák pre pery

Mexičanky dobre vedia, že ak chcú mať krásnu pleť, vlasy aj nechty, musia jesť opunciu. Robia si z nej džúsy, džemy, čajové zmesi, cukrovinky, ale aj alkohol. Výborné šťavnaté plody pripomínajúce hrušky sú skvelé v smoothies, krémoch aj šalátoch. Sladké ovocie môžete jesť priamo, olúpané ako banán, alebo sa prekrojí a je lyžičkou. Dužina zelených „listov“ je zase jemne kyselkavá, trochu ako uhorka.     

Tajomstvo mexickej krásy        

Najlepším dôkazom toho, že opuncie prospievajú kráse, je mexická herečka Salma Hayek, ktorá ich iste jedla odmalička. Jej pokožka rozhodne nevyzerá na to, že má po päťdesiatke. Veď pre výrazné hydratačné účinky kaktusy s obľubou využíva kozmetický priemysel do krémov, šampónov aj mydiel. Záujem majú aj výrobcovia rúžov. Na plantážach opuncie sa totiž zámerne chová chrobáčik červec nopálový. Práve z neho sa získava farbivo karmín, ktoré sa využíva v drahých rúžoch, akými sa preslávil napríklad Chanel.       

Olej na všetko

Plody u nás nezoženiete všade, môžete však siahnuť po opunciovom oleji. Dokáže nahradiť viacero kozmetických produktov, pretože sa dá použiť ako denný aj nočný krém, proti vráskam aj na masáže. Je vhodný pre všetky typy pleti, dokonca s akné, lebo neupcháva póry. Nielenže je prevenciou predčasných vrások, poradí si aj so stareckými škvrnami a gumuje tmavé kruhy pod očami. Sú po ňom krásne vlasy a hojí lámavé nechty a zádery. 

  Vyskúšajte: Opunciový krém

4 zrelé plody   
pohár bieleho vína
4 žĺtky
4 lyžice kryštálového cukru   
30 g želatíny
šťavu z citróna alebo limety
125 ml šľahačky   
Kaktusové plody zbavte chĺpkov, rozkrojte a vyberte dužinu. Pretlačte ju cez sitko, aby ste sa zbavili semiačok. Pridajte víno a vyšľahajte. Žĺtky vyšľahajte s cukrom dobleda a pridajte opunciovú zmes.

Pridajte namočenú a rozpustenú želatínu, dochuťte citrónovou šťavou a dajte na hodinu do chladničky. Občas premiešajte. Nakoniec pridajte ušľahanú šľahačku a rozdeľte do pohárov.