Prosím ťa, pomôž mi, zúfalo mi šepkala spoza závesu Mirka, keď sa snažila vyzliecť zo šiat. Zvonka to vyzeralo, akoby sa v prezliekacej kabínke odohrával pokus o vraždu alebo tá druhá vec, veď viete čo. Do ťažkého závesu s logom značky vrážali na striedačku Mirkine lakte, kolená a na chvíľu to vyzeralo, akoby sa rozhodla v predklone konkurovať aj býčím zápasom. Prekĺzla som dnu a ťahala jej šaty hore, kým ona sa zas snažila zachovať na svojom mieste ten zvyšok bielizne, čo sa jej ešte nestihol zošmyknúť. Uf. Konečne boli šaty, síce v strašnom stave, ale predsa, na vešiaku.

Takže keď som videla, ako Mirka o desať minút neskôr spokojne pohojdávala taštičkou aj s tými prekliatymi červenými kokteilkami, myslela som, že mám halucinácie. „Vieš, nemohla som ich tam nechať. Veď ich zlacnili o polovicu! A aj tak som chcela vyskúšať tú novú beztukovú diétu. Do leta dám desať kíl dole, uvidíš,“ šťastne švitorila. Mohla som jej pokaziť radosť? Zvlášť ak podobné šatníkové vylomeniny robíme všetky. Stačí sa pozrieť do skrine. Koľko džínsov v nej máte? Ja štrnásťtoro. Z nich sa do troch nezmestím, ale vyhodiť ich predsa nemôžem, lebo sú motivačné a viete si predstaviť tú radosť, až si zapnete gombík a zips aj postojačky, nielen keď ležíte na chrbte.

Ani ďalšie nenosím, pretože okrem toho, že sú posvätné koncertové, sú komplet prederavené. Mala som ich v Dallase na Aerosmith, v Prahe na Guns’n’Roses a v Bratislave na Prodigy aj na Depeche Mode. Bežne nenositeľné, teda, ak nechcete priviesť šéfa k infarktu. Mohla by som pokračovať. A ako ste na tom vy? Koľko šiat, blúzok, opaskov, topánok, kabátov, búnd, pančušiek, roztrhaných pyžám a sukní retro dizajnu nenosíte, no je vám ľúto sa ich zbaviť? Iste, raz ich možno začnete nosiť, ale ak ich čas neprišiel ani po troch sezónach hibernácie, ťažko príde inokedy. Šatník skrátka potrebuje reorganizáciu. A viete, čo sa hovorí – uprac si v skrini, upraceš si aj v hlave.

Videť a vidieť

Jasné, že vás nenútime, aby ste sa zbavili všetkého oblečenia, ktoré zbožňujete. To by bolo predsa bezcitné, hlúpe a neekonomické. Ale verte tomu, že keď podrobíte svoj šatník naozaj dôkladnej prehliadke, zistíte, že množstvo oblečenia vám len zbytočne zaberá vzácne miesto. Poškodené, vyťahané, beztvaré, nepadnúce a ultra nemoderné musí ísť von. Rovnako ako to, do čoho sa snažíte roky schudnúť (no dobre, ale nechajte si maximálne tri kúsky). Potrebujete sa každé ráno znervózňovať šatami, ktoré vám nesedia? Nie, nemusí sa z vás stať minimalistka s basic šatníkom.

Každý vie, že reči štylistov o nevyhnutnosti úzkych džínsov, piatich tričiek a záplave doplnkov, s ktorými si vystačíte do práce, na rande, do zoo aj na sobotňajší tour de bar, sú kecy. Som nákupná maniačka a nikdy ma neuspokojí nič, čo je basic. Neodolám Burberry trenčkotu zo sekáča ani ďalšiemu smokingovému saku, ktoré zlacneli zo stovky na dvadsať eur. Ale naučila som sa, že vidieť a vidieť nie je to isté a na nákupy radšej beriem so sebou aj našu módnu redaktorku Moniku, ktorá mi diplomaticky, ale na rovinu povie, čo mi vážne nesedí.

Len vtedy prijímam krutú kritiku pokorne a bez odvrávania. Pretože ma vidí inak, naozajstne. Ak sa neviete rozhodnúť sama, zorganizujte doma babskú jazdu s úprimnou (nie škodoradostnou) kamoškou. Je jedno, či na vás pôjde diplomaticky („Vieš, moja, tá tunika ti robí takú zvláštnu vlnku vpredu.“) alebo nemilosrdne („Fuj, zahoď tú prekliatu vec, čo v nej máš tehotenské brucho.“), dôležité, že vám na rovinu povie, čo vám fakt nepristane. Uvidíte, že sa naraz pozriete do zrkadla jej očami a neveriacky sa spýtate: Čo som bola slepá?

Zvlášť kritická buďte v prípade oblečenia na doma. Otravné žienky domáce majú totiž v jednom pravdu: nikdy neviete, kto vám zazvoní, ale určite až sa objavíte vo fľakatom tričku a rozgajdaných legínsach, vezme nohy na plecia. Sú však kúsky, ktoré by som zo skrine nedala preč ani za nič, ledažeby boli rozožraté moľami. Nevyhodím motýlika, v ktorom maturovala stará mama, ani strašidelnú vzorovanú indonézsku košeľu, ktorá je tá najpohodlnejšia na svete.

A ani XXS šaty zo stužkovej. Ale keď dopíšem túto spoveď a prídem domov, ako prvé vyhodím tie miniatúrne Armani džínsy, ktoré som si kúpila pred rokmi a nie a nie sa do nich vtrepať. Už sa teším, ako ma túto jar konečne nebudú deptať!