Väčšina žien si pleť čistí minimálne raz denne. Predstavte si, koľko sa na to spotrebuje odličovacích tampónov, kde je, navyše, každá sada zabalená v plastovom vrecku! Nečudo, že heslo modernej, ekologicky cítiacej krásky znie: STOP jednorazovému odličovaniu.

Bavlnené nástrahy

Jednorazové tampóny sú zväčša vyrobené z bavlny. Teda z plodiny, ktorá devastuje prírodu. Bavlna vysúša pôdu a mení ju na púšť, treba ju hnojiť vo veľkých množstvách, čím sa trávi zem, často je geneticky modifikovaná, čo je hrozba do budúcnosti.

Aby sa z bavlny vyrobili tampóny, treba ju ďalej chemicky spracovať. Tento proces má od ekológie ďaleko, navyše časť chemikálií v bavlne zostane, čo pleti čistenej bavlneným tampónom iste neprospieva. Hlavne však, jednorazových tampónov sa po svete každodenne spotrebujú tony, ich dopad na životné prostredie je preto desivý.

Pestré  a hebké

Aké je riešenie? Keď už nakupujte jednorazové tampóny, vyberajte aspoň z bio bavlny, ktorá sa pestuje tak, aby negatívny dopad na životné prostredie bol čo najmenší. Navyše aj obaly sú zväčša z obnoviteľných zdrojov.

Ani toto však nie je ideálne. Ideálne je recyklovať. Inými slovami,  nahraďte jednorazové odličovacie tampóny takými, čo sa dajú prať. Kúpite ich na internete, alebo v bio obchodoch. Šikovné ženy si ich môžu ušiť aj samé.

Najčastejšie okrúhle látkové tampóniky dostať v rôznych farbách. Sú veľmi príjemné už na omak,  väčšinou sa totiž šijú z ústrižkov látok, ktoré zostali pri šití látkových plienok. K pleti sú veľmi šetrné, lebo sú hebké a mäkké. Po použití ich jednoducho pridáte do práčky, vysušíte a môžete používať do zodratia. 

Háčkované, či zo škrupiniek?

Na trhu sú aj tampóny háčkované z priadze. Tam však majú mnohé ženy výhrady, že škriabu. Aj hubky, prírodné či z prímesí ako ľanové vlákna, alebo mleté škrupinky vlašských orechov, sú drsnejšie, napríklad na odličovanie očí sa nehodia. Dôležité je poriadne ich čistiť, aby sa v poréznom povrchu nekumulovala špina. Bonus je, že sú plne kompostovateľné.