Boli symbolom úpadku Západu, ale aj vzdoru socialistickej mládeže proti vrchnosti. U nás sa kupovali v Tuzexe alebo pašovali zo zahraničia. Džínsy zmenili svetovú módu v tom, že boli prvým univerzálnym oblečením, ktoré nosili aj muži, aj ženy. A nemuseli sa prať a žehliť tak ako hocijaké iné nohavice, čo z nich doteraz robí obľúbené kusy.

Nohavice z plachtoviny

História tohto populárneho oblečenia sa začala písať v čase, keď v Kalifornii prepukla zlatá horúčka. Mladý krajčír Levi Strauss si otvoril dielňu v San Franciscu, kde boli jeho najčastejšími zákazníkmi baníci a zlatokopi. Levi si všimol, že majú až príliš často zodrané a roztrhané nohavice, a tak sa snažil použiť tvrdšiu látku, ktorá by vydržala v ťažkých pracovných podmienkach.

Začal šiť nohavice z materiálu, ktorý pripomínal plachtovinu na stany. Potom začal šiť z plátna, ktoré štrnásťkrát namočil do indiga. Stále to však nebolo ono, pretože nech bol materiál akýkoľvek pevný, pri prudšom napínaní sa na zošívaných častiach stále trhal.

Strauss sa preto radil s mnohými kolegami z okolia, až napokon dostal tip na krajčíra z Nevady Jacoba Davisa, ktorý svojim zákazníkom nezošíval pracovné nohavice iba niťami, ale aj kovovými nitmi. Davis nemal peniaze na registráciu tohto patentu, preto navrhol bohatšiemu Straussovi, aby spojili sily a začali nohavice vyrábať spolu. V roku 1873 si nápad patentovali a odvtedy sa aj oficiálne datuje zrodenie džínsov.

Džínsy oslavujú 140. narodeniny.
Džínsy oslavujú 140. narodeniny.
Zdroj: Profimedia.sk

Veľa synoným pre jedny nohavice

Pôvodná cena džínsov bola jeden americký dolár, s čím sa cena moderných nohavíc určite nemôže porovnávať. Názov jeans pochádza z francúzskeho označenia pre farbivo, ktoré sa pri výrobe látky používalo, takzvaná janovská modrá. Texasky sa volajú podľa miestnych kovbojov, ktorí ich radi nosili. V Španielsku sa džínsy dodnes volajú kovbojské nohavice.

U nás populárny názov rifle je podľa talianskej odevnej spoločnosti, ktorá ich v druhej polovici dvadsiateho storočia vyrábala. Štátny obchodný reťazec Tuzex ich dostal aj do socialistického Česko-Slovenska a zatiaľ čo americké značky podcenili dopyt vo východnej Európe, firma Rifle doslova schmatla túto veľkú príležitosť, pretože videla obrovský rozvíjajúci sa trh. Od tých čias sa na Východe modré nohavice volajú aj rifle. To už mali vo svete neotrasiteľnú pozíciu, veď ich preslávil Hollywood či americkí vojaci, ktorí ich v Európe nosili v čase voľna namiesto uniformy.

V päťdesiatych rokoch džínsy spopularizoval James Dean, ktorý z tejto časti odevu urobil symbol mládežníckej revolty. Odvtedy sa traduje aj to, že džínsy by sa nemali nosiť do divadla alebo na iné spoločenské podujatia.

V roku 1961 sa vo filme Mustangy objavila v rifliach Marilyn Monroe a nastal zlatý vek rôznych strihov a vylepšení, z ktorých by sa možno otcovia džínsov Strauss a Davis obracali v hrobe.

Džínsy oslavujú 140. narodeniny.
Džínsy oslavujú 140. narodeniny.
Zdroj: Profimedia.sk

Okrem rôznych výšiviek a farebných odtieňov sa na niektorých modeloch zámerne vytvárali diery a okrem „opraného“ efektu sa objavil aj „potrhaný“efekt. Džínsy sa stali fenoménom, ktorí nosili nielen kovboji a farmári, ale aj prezidenti či supermodelky.

„Prial by som si, aby som džínsy vymyslel ja,“ vzdychal vraj kultový módny návrhár Yves Saint-Laurent. „Sú to najatraktívnejšie, najpraktickejšie a najpohodlnejšie nohavice. Majú úroveň, výraz aj sexepíl!“

Najdrahšie rifle na svete

Dnes sú džínsy prirodzenou súčasťou šatníka a žiadne iné nohavice v histórii nezožali taký úspech. Hoci trvalo trochu dlhšie, než sa masovo rozšírili, dnes si už skoro nikto nepredstaví, že to boli v podstate montérky pre zlatokopov. Ak máte zvyšných dvadsaťtisíc eur, môžete si kúpiť najdrahšie džínsy na svete, dielo avantgardného umelca Damiena Hirsta. To je cena, za ktorú by Strauss svojho času obliekol takmer celé San Francisco.

Trendové modely džínsov nájdete na stránke www.fashionplus.sk.