Žena nevie, čo chce, ale neprestane, kým to nedostane. Táto známa veta sa dá aplikovať na rôzne aspekty nášho života a veľká pravda je to aj vo chvíli, keď vchádzame do predajne s topánkami. Predstavte si, ako vplávate medzi plné regále a odrazu ani neviete, čo vlastne potrebujete. Keď možností je tak veľa… Ale rovnako aj úskalí. Dajte si poradiť od Bc. Ivety Gálovej z Partizánskeho, špecialistky na obuv.

Na začiatok si ujasnite aspoň základnú vec. Či chcete elegantnú zimnú čižmu, v ktorej prejdete po snehu pár krokov do auta, alebo pohodlnú topánku na beh ulicami. Môže to byť ťažké, ale keď sa budete držať tejto predstavy, ušetríte veľa času stráveného chytaním každého exempláru do rúk a snívaním o tom, k akým šatám by sa vám hodil.

Aby noha neplávala

Noha nesmie v topánke plávať, pretože si koledujete o pľuzgiere a odreniny, ale ani trpieť ako vo zveráku. Pri výbere pomôžu písmenkové symboly:

  • F, F1/2 – pre veľmi úzke chodidlo
  • H, H1/2 – pre široké chodidlo, chodidlo s vybočenými palcami alebo opúchajúce
  • G – klasické chodidlo

Foto: Archív

Správna sára

Šírka sáry je nočnou morou pre ženy s veľmi širokými, ale aj priúzkymi lýtkami.

Pri orientácii pomôžu symboly, ktoré sú podobné ako pri oblečení – S, M, L, XL, XXL.

Ženy, ktorým nohy opúchajú, by mali hľadať čižmu s vloženou gumou. Nečakajte, že pritesná sára sa roztiahne nosením. Bude trpieť noha, ale aj zips, ktorý sa môže poškodiť.

Riešenie pre silné lýtka: populárne členkové topánky alebo čižmy do pol lýtok.

Aby vydržali

Investujte do viacerých párov zimnej obuvi. Ak budete dvanásť hodín denne trápiť jedny čižmy, hoci aj veľmi kvalitné, nemôžete čakať, že budú na konci zimy vyzerať stále pekne. Obuv treba striedať aj zo zdravotného hľadiska. Plesniam a baktériám sa vyhnete riadnym vyvetraním a vysušením potu.

Kožušina sa zľahne

Skúšate si svoje tridsaťosmičky a zdajú sa vám malé? Ak sú vystlané umelou či pravou kožušinou, treba rátať s tým, že sa nosením zľahne, a nesiahajte po väčších. Výrobca myslí na to, aby objem kožušín zodpovedal danému veľkostnému číslu.

Hľadajte vyberateľnú stielku

Potrebujete ortopedické alebo gélové vložky? Pamätajte na to, že ak ich vložíte do čižmy, chodidlo sa nadnesie a bude vás tlačiť. Preto hľadajte čižmy s vyberateľnou stielkou. Ak tú pôvodnú, prilepenú, vytrhnete, môžete sa dostať až na podrážku a predajca vám reklamáciu neuzná.

Skúšajte poriadne

Stalo sa vám, že ste vhupli do topánok len posediačky alebo ste si vyskúšali iba na tú nohu, ktorú máte väčšiu, a utekali k pokladni? A nemohli ste ich potom nosiť? Nečudo! Obujte sa a poprechádzajte po predajni. Nikto na vás nesmie zazerať.

Impregnujte

Čižmy treba pred prvým použitím impregnovať. Nebojte sa krém naniesť poriadne aj na miesto, kde je topánka prišitá k podošve. Ak chcete, aby vám do čižmy netieklo a noha sa nepotila, hľadajte goretexovú membránu. Nebojte sa, tento materiál sa dobre urdžiava a vďaka elasticite bude sára sedieť na nohe ako uliata.

Vybočený palec?

Majiteľky haluxov, kladivkových prstov alebo majú druhý prst dlhší než palec, to nemajú jednoduché. Ak nechcete stav ešte zhoršovať, potrebujete širšiu a okrúhlejšiu špicu, nie zrazenú. Ak napracete nohu do nevhodne úzkej topánky, po čase sa povrchový materiál prispôsobí deformitám chodidla a topánky pekne vyrysujú všetky nedokonalosti. Pamätajte na to.

Vysoké čižmy?

Pri čižmách na vysokom podpätku platí to isté, čo pri lodičkách a sandáloch. Ak nechcete mať topánky len do vitríny alebo len na opieranie sa o stenu, pri skúšaní si uvedomte, či klenba vášho chodidla dosadne na celú stielku topánky. Nesmiete stáť vo vzduchoprázdne.

Na podrážke záleží

Podpätky a podrážky zo surovej gumy, ktorá „brzdí“ na šmykľavých povrchoch, sú do zimy ideálne.

Super trik

Staré dobré noviny

  • Každá kožená topánka potrebuje aspoň pred prvým použitím impregnáciu. Dbajte však na to, aby sprej či krém boli určené presne na vaše čižmy. Useň či semiš potrebujú niečo iné ako koža.
  • Na hladkú kožu je výborný včelí vosk. Topánku ošetrí aj zocelí.
  • Ak topánka predsa len zatečie alebo sa celkom premočí, nechajte ju úplne uschnúť mimo radiátora. Aby koža nestratila tvar, vysteľte topánky novinami. Suché potom pretrite krémom a doprajte im ešte jeden deň oddychu.
  • Vlhké topánky na nohu nepatria, koža sa zdeformuje a roztiahne!