Pochvaľujete si, keď sa vám pri umývaní vlasov vytvorí na hlave čapica z peny, pretože len šampón, ktorý poriadne pení, je účinný? Omyl. Pre zdravú hrivu extrémnu penu netreba. Moderné ekologické prípravky neraz nepenia vôbec či len minimálne. Aj preto, že sú bez sulfátov, glykolov, silikónov, ropných derivátov, živočíšnych tukov, parabénov, syntetických farbív… Životné prostredie šetria tým, že zbytočne nerozmnožujú plasty. Veď jeden tuhý šampón dokáže nahradiť až tri minuté plastové fľaše a na všetky poslúži jedna mydlovnička. Praktické je, že na cestách nehrozí, že sa vyleje do cestovnej tašky, a milovníci zvierat ocenia, že sa netestujú na živých tvoroch.

Zdravá krása

Hoci tuhý šampón vyzerá ako mydlo, nie je to to isté. Obsahuje ingrediencie zamerané priamo na vlasy a citlivú pokožku hlavy. Na druhej strane, čistí ako mydlo, z vlasov zmyje sulfáty a silikóny, ktorá sa do nich dostali z obyčajných šampónov a držia sa ako kliešť. Tuhé šampóny sa dajú opláchnuť bez škodlivých zvyškov aj preto, že sa vyrábajú z prírodných surovín. Používajú sa na ne panenské oleje ako hroznový, jojobový či kokosový. Vďaka ním sú vlasy po umytí lesklé a pružné a nevysušuje sa pokožka. Na to, že sa netvoria lupiny, pôsobí aktívne uhlie, ktoré zároveň uvoľňuje upchaté póry, vďaka čomu sa hlava menej mastí. Mastnotu absorbuje bentonitový íl. Minerály, aminokyseliny a vitamíny vlasy vyživujú a chránia. Esenciálne oleje z ruže, rumančeka, levandule, čajovníka, citrónovej trávy či cédrového dreva dodajú vôňu.

Nedajte sa odradiť

Pokrokoví kaderníci, ktorí tuhé šampóny už používajú, však zákazníčky upozorňujú, že si na ekoumývanie musia zvyknúť. Na to, že menej penia, čo vyvoláva mylný pocit, že špinu neumyjú dostatočne. Spočiatku sú vlasy navyše na pocit akoby hrubšie, menej kĺzavé, práve pre absenciu silikónov. Keď sa však hlava zregeneruje, budú vlasy oveľa zdravšie a hustejšie.

Ako sa šampón v kocke používa? Najprv si treba hlavu namočiť a vlasy rozčesať. Šampón potom speníme v rukách ako mydlo a penu, ktorá vznikne, votrieme do vlasov a poriadne masírujeme. Necháme chvíľu pôsobiť a opláchneme ako klasický šampón. Ak prípravok už neobsahuje kondicionér, použijeme ho, aby sa vlas vyhladil.

Vyberte mu domček

Tuhé šampóny sa nepredávajú v plastových fľaškách, ale v obaloch z recyklovaného papiera. Nie je však dobré, aby sa po vybalení povaľovali na kraji vane či v sprchovacom kúte, kde na ne strieka voda. Mali by byť v suchu, preto je dobré zadovážiť si mydlovničku. Môže byť z dreva, porcelánu či z ekomateriálu, záleží len na vkuse a zariadení vašej kúpeľne. Keď si umyjete hlavu, nechajte šampón dobre odkvapkať a vyschnúť a uzavrite ho do ďalšieho požitia.

Skúste to sami

Suchý šampón si môžete vyrobiť aj doma, potrebujete len nakúpiť potrebné suroviny. Dostanete ich cez internet.

Potrebujete:
25 g kokosulfátu sodného (ide o biele granulky vyrobené z kokosového oleja)
5 g destilovanej vody alebo bylinného výluhu zo žihľavy alebo z brezovej kôry
4 g oleja (vhodný je ricínový, jojobový, mandľový, olivový)
2 g bambuckého masla
0,5 g ryžového alebo konopného proteínu
10 kvapiek esenciálneho oleja, výber vône je na vás

Prvé štyri ingrediencie zahrejeme na 70 stupňov Celzia, vmiešame proteín a esenciálny olej. Z hmoty tvarujeme guľôčky či malé bochníčky, ktoré necháme dva dni postáť v such