Pamätám si, ako ma pred rokmi udivovali zlaté zuby na ženách z Uzbekistanu. Miestna kráska otvorila ústa a len sa to jagalo. Priznám sa, veľmi ma to neoslnilo, hoci tam sa to považovalo sa znak prepychu. Odvtedy však uplynulo veľa vody a dnes takzvané „grillz“ nosia rapperi a extravagntné speváčky, ale aj elegantné dámy. Ide však o snímateľné zubné násady, často iba o jeden zúbok, ktorý dá najavo, že ste trendy. A že za to máte.

Od nevkusu k vkusu

Samozrejme, zuby ozdobené zlatom nie sú nič nového. Už 2500 rokov pred naším letopočtom sa úsmev blyšťal Egypťanom či Mayom. Mnohé kultúry ich považovali a považujú za krásne dodnes.

Zlaté zuby ako módny trend v Európe a USA sú však pripisované americkému rapperovi Flavorovi Flavovi, ktorý s nimi prišiel koncom osemdesiatych rokov minulého storočia. Vtedy sa rapperi doslova začali pretekať, kto si dá do úst viac diamantov a zlata.

Ďalšia módna vlna prišla s novým miléniom, keď rapper Nelly naspieval pesničku Grillz. Nepotrvalo dlho a po dentálnych šperkoch siahli aj ženy. Jednými z prvých boli Madonna a Katy Perry. Bolo to zhruba pred siedmymi rokmi, no dodnes sú grillz v kurze, dokonca sú stále populárnejšie. Nosia ich Cara Delevigne, Rita Ora, Rihanna, Lady Gaga, Beyonce a v našich končinách Anita Soul, ktorá predviedla zlatý zub s retiazkou až po ucho. Práve dámy zmenili masívne, okázalé, a často nevkusné grillz na krásny jemný šperk.

Nenápadná nápadnosť

Najdrahší grillz plný diamntov a 24 karátového zlata sa dostal až do Guinessovej knihy rekordov. Dnes sa však nosia menej nápadné dentálne šperky. Populárny je minimalistický dizajn, ako osobitná čerešnička na torte vašej vizáže.

Za jedničku v grillz sa považuje kalifornská značka izraelského podniakteľa Gabby Elana, ktorú nosia najväčšie celebrity v Hollywoode. Ponuka je naozaj bohatá. Od masívnych zlatých či briliantových násad na celý chrup, cez jeden zúbok s drahokamom, perličkou alebo logom Chanel až po čínsku kapustu pre šťastie, symbol mieru, Disney postavičku, alebo umelecké dielo Banksyho.

Známa firma, ktorý vyrába grillz je však aj v Prahe, kam môžete poslať i vlastný návrh. Spravia vám otlačok chrupu, zlatník vytvorí podľa neho formu, do ktorej odleje roztavené zlato a vycizeluje šperk do konečného tvar Cena za jeden zub je okolo 230 eur.

Zubári krútia hlavou

Kvalitné dentálne šperky sa vyrábajú zo 14 karátového bieleho, ružového a žlté zlata, alebo z platiny, pretože tieto kovy sú šetrnejšie k zubnej sklovine než napríklad lacnejšie striebro. Navyše vzhľadom na náročnosť výroby by ani strieborné grillz neboli lacné. Hotový šperk musí dokonale sadnúť, keď sa nasunie na zuby. Ak ho však chce mať nositeľ v ústach dlhšie, výrobcovia ho odporúčajú prilepiť.

Z módneho trendu nie sú nadšení zubári. Varujú pred možným poškodením zubnej skloviny, ktorá hrozí aj pri drahých kovoch.

Nie každému sekne

Navyše aj niektoré módne influencerky tento trend omietajú a vravia, že úsmev s grillz zčasto vyzerá, akoby mal nositeľ pokazené zuby. A platí to aj o tých najdrahších. Dôkazom je Katy Perry, ktorá si nasadila diamantovú zubnú násadu za milión dolárov k singlu „Dark Horse“. Úsmev plný drahých kameňov však naozaj pôsobil dosť odpudivo. Kritiku si za svoje dentálne ozdoby zlizla aj Madonna. Cara Delavingne úsmevom, ktorý odhalil jej pozlátené meno, viac šokovala než by sa páčila. Rovnako ako Rihanna, keď vycerila zuby ozdobené pozláteným šperkom v tvare pištole. Naopak Beyoncé s upírskymi zubami vykladanými diamantami vyzerala vyložene sexi. Aj tu jednoducho platí, že netreba mať len peniaze, ale aj vkus. A chrup plný zlata sa naozaj hodí rapperom ovešaným masívnymi zlatými reťazami Pravá dáma sa zúbkom len jemne blysne.