Ponožky v lodičkách, gumáky ako obuv do práce či nechutné „bedráky“. Povedzme si úprimne, ktorá z nás odolala vyššie spomenutým módnym skvostom? Ešte horšie na tejto desivej predstave je fakt, že podobne „dogabané“ sme si pyšne vykračovali po ulici v domnienke, aké sme pekné a štýlové. Fatálny omyl! Dnes by ste sa na podobnú vychytávku rozhodne nedali nahovoriť.

Spolu s módnym návrhárom Ferom Mikloškom si zaspomínajme na módne výstrelky, nad ktorými momentálne neveriacky krútime hlavami.

Sukňonohavice

Spomínate si na príchod sukní, ktoré sa nosili na nohavice? Ich vernou nositeľkou bola okolo roku 2003 až 2004 speváčka Misha. Mať na sebe niečo také netradičné si však vyžadovalo poriadny kus odvahy, preto sa tento hit na pultoch predajní príliš dlho neohrial. Vráti sa ešte?

Názor odborníka: Tento trend sa vo veľmi exkluzívnej verzii vrátil do módy minulý rok na jeseň, a to vďaka módnemu domu Prada. V súčasnosti trend vrstvenia pokračuje v rôznych kombináciách a variantoch.

Sukňonohavice
Sukňonohavice
Zdroj: Archív

Doplnok – šnúrka na telefón

Keď sa začiatkom milénia stal mobilný telefón masovou záležitosťou, novému výdobytku sa prispôsobila aj pani móda. V obchodoch sa zrazu začali objavovať rôznofarebné šnúrky, ktoré nositeľovi umožňovali zavesiť si mobil na krk. Neskôr sa do tejto „parády“ obuli vedci. Tí zistili, že nosenie prenosného telefónu na krku nepriaznivo vplýva na naše srdce. Sú šnúrky ešte moderné?

Názor odborníka: Aj ja som mal šnúrku na telefón Dior, či dokonca s logom svojej značky. A ešte ju aj niekedy vytiahnem. Zistil som, že je to pohodlnejšie, ako mať mobil stále v ruke alebo myslieť na to, kde je. Môj názor znie: Ak je šnúrka vkusná, rovnako ako telefón, samozrejme, nie príliš nadrozmerný, tak prečo sa nezladiť.

Doplnok – šnúrka na telefón
Doplnok – šnúrka na telefón
Zdroj: Archív

Šatka ako šperk

V roku 2005 sa obyčajná šatka či jemný kašmírový šál na krk začali, ani neviem prečo, viazať okolo kabelky alebo bokov. Nešťastná predstava, no ešte väčšia hrôza nastala, ak sa pre takýto výstrelok rozhodla slečna s objemnejším zadkom. Vtedy sa veru bolo na čo pozerať...

Názor odborníka: Takúto šatku – cinkajúcu s našitými plieškami - si viem predstaviť iba ako doplnok pre Šeherezádu. Inak určite nie.

Šatka ako šperk
Šatka ako šperk
Zdroj: Archív

Glanc to vie

V minulosti sme dámam radili, aby si na prvé rande určite obliekli bielu blúzku. Tá by mala zdôrazniť nielen skvelú figúru, ale ak treba, zakryť nedostatky a vyzdvihnúť našu nevinnosť. Hodí sa dnes na rande alebo nie?

Názor odborníka: V dnešnej dobe sme premenovali bielu blúzku na bielu košeľu. Určite to znie modernejšie ako slovo blúzka, ktorá v nás väčšinou evokuje strohosť. No aj košeľa sa dá kombinovať na množstvo spôsobov, stačí ju doplniť vhodnými doplnkami či vybrať zaujímavý strih, a takto nahodené sa pokojne môžete vybrať aj na rande.

Hodí sa biela blúzka na rande?
Hodí sa biela blúzka na rande?
Zdroj: Archív

Kapitola baleríny

Keď sa tento módny trend rozrástol do megalomanských rozmerov, za hlavu sa chytali najmä muži. Balerínky, ako sme nazvali ľahkú obuv na milimetrovej podrážke s oblou špičkou, nám totiž opticky predlžujú chodidlá a deformujú postavu. My si však pohodlnú obuv nedáme! S obľubou ju nosíme už iks sezón...

Názor odborníka: Balerínky? Podľa mňa je to veľmi jemná ženská obuv. Treba ju však vedieť správne doladiť k šatám či k nohaviciam.

Baleríny
Baleríny
Zdroj: Archív

„Bedráky“ vs tango nohavičky

Okolo roku 2003 sa mladé dievčatá doslova zbláznili do bedrových nohavíc. Ak sa pri pohybe, nedajbože, predklonili, z inkriminovaných nohavíc im vypadla polovica zadku. Čerešničkou na torte boli vytŕčajúce tango nohavičky, nepekne zarezané do hrubých vrstiev podkožného tuku...

Názor odborníka: Bedrové nohavice, doplnené najlepšie širokým bielym opaskom, vo mne evokujú nesúdnosť a absenciu sebakritiky, ktorá sa donedávna preferovala na celom Slovensku.

„Bedráky“ vs tango nohavičky
„Bedráky“ vs tango nohavičky
Zdroj: Archív

„Špicáky“

Elegantné topánky s predĺženou špičkou sa nosili niekoľko rokov. Vlastnili ich rovnako celebrity, ako aj bežný ľud. V tom čase nikomu nezišlo na um, že sú totálne gýčové... Čuduj sa svete, po rokoch odmlky sa opäť vracajú na scénu, našťastie, v estetickejšom variante. Budú rovnako úspešné ako v minulosti?

Názor odborníka: Kedysi sa tieto lodičky nosili z Poľska. Aj moja sestra ich mala. Jediné, v čom neboli úplne sexi, bol malý, asi trojcentimetrový opätok a mierne zaoblená špička. Dnes by mali byť povinnou výbavou dámskeho šatníka, ale vysoké minimálne desať centimetrov, špicaté a najlepšie lakované.

„Špicáky“
„Špicáky“
Zdroj: Archív

Tepláky do práce

Približne pred tromi rokmi sa u nás rozmohol trend nosenia teplákov na bežný deň. Módne priekopníčky „vychytávkovú“ záležitosť vyšperkovali, keď k teplákom pridali sako a lodičky...

Názor odborníka: Pod slovom tepláky si hneď predstavíme školské tepláky, čiže v tomto prípade určite nie. Ale tepláky môžu byť ušité aj z úpletu. To je veľmi príjemný materiál. Ak je z neho ušitý vhodný a strihovo zaujímavý model, nevidím dôvod, prečo ho nezladiť napríklad so sakom a s lodičkami.

Tepláky
Tepláky
Zdroj: Archív

Hárem vďaka „háremkám“?

Nohavice s padnutým pudlom prišli do módy v roku 2008. My ženy sme sa im štandardne veľmi potešili, pretože nám vykúzlili menší zadoček, chlapi, naopak, hromžili. Pred nami tak leží hotová hamletovská otázka. Vzdať sa ich či nevzdať?

Názor odborníka: Nie je to úplne najhorší módny kúsok, ale opäť pripomínam, ak sú tieto nohavice zaujímavé strihom, neprekážajú mi ani u žien, ani u mužov.

Háremky
Háremky
Zdroj: Archív

Ponožky v lodičkách

V roku 2004 si ich zopár odvážnych žien do lodičiek skutočne obulo. Išlo však najmä o umelkyne, ku ktorým extravagancia patrí. Ešte šťastie, že tento trend pominul. Alebo nie?

Názor odborníka: Tento trend pôvodne z obdobia osemdesiatych rokov sa dnes vracia. Je však určený skôr na styling na fotografiu. Ak chcú byť ženy „odvážnejšie“ a aplikovať ho na bežné nosenie, je vhodné inšpirovať sa profesionálmi alebo módnymi časopismi. Hlavne treba predísť prvoplánovým bielym ponožkám v čiernych lodičkách.

Ponožky v lodičkách
Ponožky v lodičkách
Zdroj: Archív

„Twisťáky“ vs legínsy

Svojho času slávili návrat nohavice rozšírené od kolien dole. Neskôr ich nahradili úzke džínsy legínsového strihu. Momentálne sú oba druhy nohavíc viac-menej v kurze, no ktoré z nás si ich môžu dovoliť?

Názor odborníka: „Twisťáky“ sú určené pre štíhlu, vysokú postavu. Ak sú dámy nižšieho vzrastu, môžu si obuť vysoké topánky, dôležité však je, aby nohavice siahali až po zem a topánky zakryli, tak bude žena pôsobiť vyššie. Nie sú vhodné pre nižšie postavy so širokými bokmi. Legínsy sú rovnako určené pre štíhlu postavu. Odvážnych a sebavedomých nositeliek s nesprávnym úsudkom v tomto prípade však vídavam mnoho (smiech). Pozor takisto na vhodnú príležitosť!

„Twisťáky“ vs legínsy
„Twisťáky“ vs legínsy
Zdroj: Archív

3D ako hudba budúcnosti

V rámci módy sa vždy niečo deje. Aj tu ide vývoj dopredu. V júli tohto roku predstavila Holanďanka Iris van Herpenová na parížskom Týždni módy model, ktorý bol vyrobený technológiou 3D tlače. Stane sa práve tento spôsob predzvesťou novej éry v módnom priemysle?

Názor odborníka: 3D urobil ako prvý Jean Paul Gaultier na prehliadke prêt-à-porter asi pred troma rokmi, kde všetkým rozdal 3D okuliare. Bolo to síce efektné, ale nemyslím si, že je to veľmi vhodná technológia do módneho priemyslu.

3D ako hudba budúcnosti
3D ako hudba budúcnosti
Zdroj: Archív

Foto: Archív