Výrazne aromatická bylinka vonia ako zmes medovky a mäty s troškou gáfru. Pri upchatom nose stačí požmoliť list, dať ho do vreckovky a privoňať. Uľaví sa vám, akoby ste použili kvapky z lekárne. Veď si ich aj z neho môžete vyrobiť. Rovnako ako sirup, čaj, prírodný repelent, dezinfekciu... Keď ho rozžujete, osvieži dych namiesto žuvačky. Navyše sa z neho dá variť a liečivé účinky sa nestratia.

Medicína v hrnci

Aromatické listy môžete v kuchyni používať rovnako ako šalviu či oregano. Výborne sa hodia na dochucovanie jedál. Vylepšia chuť hovädziny, pri jahňacine, kozľacine, divine či rybacine potlačia ich nie každému príjemnú arómu. Listy sú dobré aj vyprážané ako tempura. Výborné sú posekané na maslovom chlebe, v paštéte, lístok dodá zaujímavú príchuť pivu či vínu. Nuž a, samozrejme, hodia sa do šalátov, marinády, pesta. „Nakopnú“ mdlú chuť, podobne funguje napríklad mäta. Ak listy zalejete studenou vodou alebo minerálkou a pridáte citrón či limetku, získate výbornú bezkalorickú malinovku.

Vyskúšajte

Sirup pri nádche

Asi 50 lístkov s citrónom bez šupky nakrájaným na kolieska zalejte 1,5 l horúcej vody, aby bolo všetko zakryté. Nechajte 24 hodín lúhovať. Pridajte kilo cukru a varte asi hodinu, kým sirup zhustne. Ešte horúci ho prelejte do fliaš a po vychladnutí uložíte v chlade. Chuť môžete vylepšiť troškou skorocelu.

Všestranná masť

Vo vodnom kúpeli rozpustite bravčovú masť alebo kokosový olej. Pridajte lístky nádchovníka a nechajte v teple 3 hodiny lúhovať, občas premiešajte. Nechajte vychladnúť a uložte na 24 hodín do chladničky. Znova zahrejte vo vodnom kúpeli a zase dve hodiny v teple lúhujte. Nechajte trochu vychladnúť, preceďte a prelejte do nádoby so širším hrdlom, kde stuhne. Pri prechladnutí si potierajte hrudník či chodidlá. Pomáha aj pri popáleninách, záderoch, ekzémoch a vysušenej koži.

Tinktúra na imunitu

Asi 20 stredne veľkých lístkov posekajte a zalejte 0,5 l 80-percentného alkoholu. Nechajte 3 mesiace lúhovať v tme a v chlade, každý deň premiešajte. Potom zlejte a uskladňujte na tmavom suchom mieste. Užíva sa 10 až 20 kvapiek v čaji či v malinovke pri nádche, ale aj preventívne na posilnenie imunity.

Kde ešte pomáha?

- V okne v lete odpudí komáre a muchy.

- Ak rozžmolenými lístkami potriete pokožku, máte prírodný repelent.

- Na balkóne odplaší molice balkónových rastlín.

- Výluh pomáha ako dezinfekcia na drobné rany a nechtové zádery. 

- Obklad zaberá na modriny a popáleniny 

- Čaj a inhalovanie tlmia bolesti hlavy a uvoľňujú dutiny pri nádche.

- Znižuje vysoký tlak a cholesterol