V roku 2022 sme na Slovensku zaznamenali najvyšší výskyt prípadov kliešťovej encefalitídy za posledných 60 rokov. „Počet prípadov presiahol číslo dvesto, ktoré bolo prekročené v roku 1960,“ hovorí MUDr. Jana Kerlik z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Vážne ochorenie, ktoré vyvolávajú nakazené kliešte, hrozí celoživotnými fyzickými či psychickými následkami, ale aj úmrtím a má stúpajúci trend. V tomto období ju už najvyšší čas chrániť seba, ale aj štvornohých miláčikov. Treba vedieť, že nie je kliešť ako kliešť – zoznámte sa so „psím“ kliešťom, teda pijakom lužným, a kliešťom obyčajným, ktorý má rád človeka.
Pijak je už aktívny
„Pijak lužný je už rozšírený po celom južnom Slovensku. Prebúdza sa po roztopení snehu pri dennej teplote nad nulou. Za teplých zím bez snehu ho nachádzame aj v decembri a januári. Je teda bdelý a na južnom Slovensku sa s ním psičkári už stretávajú, no nie každý ho vie rozoznať od kliešťa obyčajného, a tak sa šíri poplašná správa: Kliešte už sú tu,“ hovorí docent RNDr. Branislav Peťko, vedúci Centra aplikovaného výskumu Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach.
Pijak lužný, ktorý prenáša nebezpečného krvného parazita babéziu, sa podľa odborníka ukladá na „siestu“ v lete, keď kvitnú agáty. Keď v júni odkvitnú, už ho na vegetácii nenájdeme. Neliečený pes môže na babeziózu aj zomrieť. „Človeka tento kliešť bežne nenapadne, možno výnimočne, keď ho psičkár oberá zo psa. Nemusí sa však báť, babézia psia nie je pre neho nebezpečná, aj keby ho takýto kliešť napadol,“ dodáva doc. Peťko.
Bahniatka ako znamenie
Kliešťa obyčajného, ktorý sa zobúdza zväčša v marci, keď denná teplota dosahuje 7 až 8 stupňov a trvá dlhšie, sa však treba báť. Signálom prebudenia tohto kliešťa bývajú bahniatka na vŕbach a zakvitnuté osiky. „Aj kliešť obyčajný s radosťou napáda psy, čo signalizuje kliešťovú sezónu v horskej, karpatskej oblasti, kde kliešť pijak ešte nie je, ale pomaly sa tam šíri. Koncom marca kvitnú bahniatka aj v Tatrách a kliešte sú už aj tam, bežne do výšok 1 000 m nad morom, čo je napríklad poloha Starého Smokovca. Všetko, čo je nižšie, do 300 m nad morom, má už kliešte prebudené aj začiatkom marca,“ prekvapuje doc. Peťko s tým, že kliešťa obyčajného našli na Teplom vrchu už aj vo februári.
Doktorka Jana Kerlik dodáva, že najviac prípadov kliešťovej encefalitídy je už niekoľko rokov v Banskobystrickom a Žilinskom kraji.
Hlad pri párení
Kliešť obyčajný vyhľadáva hostiteľa najmä v čase jeho rozmnožovania, čo je obdobie od apríla do mája. Lenže s prevenciou proti kliešťovej encefalitíde treba začať najneskôr v marci, aby bol človek v apríli chránený aspoň čiastočne. „Tretiu dávku odporúčame v auguste, aby ste posilnili ochranu pred tzv. jesennou aktivitou kliešťov,“ upozorňuje MUDr. Mária Avdičová.
Treba vedieť
Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde (KE) chráni človeka pred vírusom bez ohľadu na to, či do tela prenikol prisaním sa kliešťa alebo zjedením nepasterizovaného mliečneho výrobku.
Infikovaný kliešť obyčajný môže preliezť z domáceho zvieraťa na človeka a spôsobiť infekciu KE.
Očkovanie od jedného roka je vhodné pre všetkých, ktorí žijú v oblastiach, kde sa KE vyskytuje, navštevujú krajiny s endemickým výskytom KE, trávia čas v prírode – turisti, cyklisti, rybári, hubári, chatári, ale aj tí, ktorí obľubujú nepasterizované mlieko či výrobky z neho, najmä ovčie a kozie.
Základné očkovanie pozostáva z 3 dávok, chráni človeka minimálne 3 roky, potom sa odporúča preočkovať jednou dávkou.
Kliešte spôsobujú okrem KE aj lymskú boreliózu, proti ktorej očkovanie zatiaľ neexistuje.
Kým na prenesenie baktérií lymskej boreliózy potrebuje byť kliešť prisatý aspoň 24 hodín, čo si môžete všimnúť, vírus KE sa môže preniesť do pár hodín po zaklieštení. Aj preto má očkovanie veľký zmysel.