Semienka čiernej rasce vraj pribalili na poslednú cestu aj Tutanchamónovi, našli sa v jeho hrobke. Obľubovala ju egyptská kráľovná Kleopatra. Možno ju poznáte pod vzletným názvom zlato faraónov, slovenským názvom černucha alebo ako anglickú nigellu. Obľúbená je rovnako ako v slovenskej, tak aj v čínskej či ajurvédskej medicíne. A má to veľa dôvodov.

Černucha je veľmi prospešná práve teraz, v čase chrípkových ochorení a kovidu. Posilňuje totiž imunitu a chráni dýchacie cesty. Zmierňuje prieduškové spazmy a pomáha pri dráždivom kašli a astme. Veľmi dobre útočí na vírusy, baktérie a plesne. Pre silné močopudné účinky detoxikuje telo.

Chutí aj lieči

Drobné čierne semienka zoženiete v obchodoch so zdravou stravou. Môžete ich pridávať do mnohých jedál. Posypať nimi cesto na chlieb či žemle, pagáče a slané tyčinky, pridať ich do avokádového guacamole alebo do zeleninového šalátu. Veľmi rada s nimi varí aj ich menovkyňa Nigella Lawson, lebo dobre chutia. Navyše vám posilnia zdravie, pretože majú mnohé liečivé účinky. Samozrejme, vtedy ich treba jesť vo väčšom množstve a pravidelne.

Kedy čierna rasca pomôže? Tu je len niekoľko tipov.

Pri bolesti brucha, kŕčoch v žalúdku, črevných problémov, ako je nafukovanie a plynatosť. Siahnite po nej, ak vás trápi bolestivá menštruácia. Jej priaznivé účinky sa potvrdili u ľudí, ktorí bojujú s rakovinou hrubého čreva alebo prostaty. Dokáže mierniť únavu a migrénu. Pôsobí proti ukladaniu tuku v cievach a prospieva celému kardiovaskulárnemu systému. n

Balzam pre pečeň

Máte zlé pečeňové testy? Zregeneruje ju kúra z drveného pestreca mariánskeho a černuchy, lebo sa skvele dopĺňajú a znásobujú detoxikačné účinky. Treba však vedieť, ako ich skombinovať. Pestrec treba užívať drvený, lyžicu medzi jedlami, a zapiť vodou. Čiernu nigellu, na­opak, užite tesne pred jedlom alebo po jedle, odstup by mal byť tridsať minút.

Tehotným stop!

Nigella aj dezinfikuje a zaberá proti črevným parazitom. Pomáha proti autoimunitným ochoreniam ako lupus, reumatoidná artritída, celiakia, Crohnova choroba. Nesmú ju však jesť tehotné ženy, pretože pôsobí na hlavné svalstvo a hrozí riziko potratu. Naopak, pri dojčení sa odporúča, lebo podporuje laktáciu, takže by ju do stravy mali zaradiť mamičky, ktoré bojujú s nedostatkom mlieka.

Tekutá černucha

Ak sa nigellou chcete liečiť, najlepšie je užívať ju ako olej, jeho sila je totiž koncentrovanejšia. Stačí 1 lyžička dva razy denne na prázdny žalúdok a pred spaním.

Využijete ho tiež na pleť. Je výborný na suchú, podráždenú a zapálenú kožu, pomôže aj s vráskami.
Nigella svoju menovkyňu používa na dochucovanie mnohých receptov.