Krupina, dnes nenápadné mestečko južne od Zvolena, bola kedysi slobodným kráľovským sídlom. Do jej centra ste vstúpili len cez dve opevnené brány, z kopcov na krajinu dohliadali strážne veže, vartovky. Jedna z nich vyrástla už v polovici šestnásteho storočia, a keďže je najstaršou rozhľadňou na Slovensku, je tiež vychyteným turistickým cieľom.

Hon na bosorky

Metropola s mohutnými hradbami, ležiaca na ceste vedúcej k stredoslovenským baniam na zlato, striebro a meď, v novoveku strážila hranice Slovenska pred Turkami. Osmania síce napokon vyplienili okolie Krupiny, mesta sa však aj vďaka jeho premyslenej obrane nikdy nezmocnili. Už sa zdalo sa, že po odtiahnutí vojsk si Hont od krutosti vydýchne, opak bol však pravda.

Krupina ukrýva temnú minulosť
Zdroj: MILAN ĎUROCH

Krupina sa počas sedemnásteho a osemnásteho storočia stala srdcom bosoráckych procesov na Slovensku. Mestská inkvizícia v nej z čarodejníctva za ten čas obvinila niekoľko desiatok žien. Po mučení šesť žien sťali, tridsaťštyri zaživa zhorelo na hranici. Trom ďalším ženám a jednému mužovi kat najskôr z milosti odsekol hlavy, potom ich spálil.