Zdá sa vám, že fotky v katalógu sú zvyčajne krajšie ako dovolenková realita? Že more je na obrázkoch tyrkysovejšie, stromy zelenšie a pláže čistejšie? To určite neplatí na ostrove Brač v mestečku Bol. Na fotkách možno nenápadný prístav, akých ste už videli niekoľko, no atmosféra je tu úplne iná.

Z fotiek totiž necítite levanduľu, vôňu borovíc, vína a neskutočnú pohodu, do ktorej sa dostanete okamžite po vystúpení z trajektu a tento rok dokonca aj z lietadla. To, mimochodom, letí z Bratislavy priamo na Brač, čo vám ušetrí celých osem hodín cesty.

Pocit súkromia

Donedávna bol Bol miestom oddychu hlavne pre nemeckých a anglických turistov, preto sú služby napriek tomu, že je ostrov stále málo komerčný, nastavené veľmi vysoko. V každom hoteli bez rozdielu, špička je však hotel Bretanide.

Určite nepatrí medzi najlacnejšie v meste, ale to ani nechce byť. Úrovňou služieb si totiž poisťuje slušných a náročných zákazníkov.

Nepočujete krik, nikto sa nedočkavo nepredbieha pri pultoch s jedlom, nenecháva po sebe plné taniere, špinavý stôl, ani sa s vami nepotrebuje zoznamovať. Ste tu síce v obrovskom hotelovom komplexe, no predsa len máte absolútny pocit súkromia.

Nielen oddych na ležadle

Ak sú pre vás pri výbere dovolenky potrebné odpovede na otázky: Je pláž pokojná a more čisté? Dá sa ísť mimo areálu na prechádzku? Je tam strava aj pre vegetariánov a vegánov? Má hotel kvalitný all inclusive? Sú tam bazény, tobogany a tenisové kurty? Tak vedzte, na všetky otázky je odpoveď „áno“.

K hotelu dokonca patrí požičovňa bicyklov a pre nepokojné duše je super turistika na Vidovu goru, z ktorej je krásne vidno nielen časť ostrova Brač, ale aj Hvar.

Najfotografovanejšia pláž

Ale poďme pekne po poriadku. Na poznávacom letáčiku ostrova Brač sa hovorí, že má až 2 700 slnečných hodín v roku, čo skutočne platí, no ešte špecifickejšie je mesto Bol, kde je slnka oveľa viac. Preto aj keď napríklad v neďalekom Splite prší alebo je zamračené, z druhej strany Braču na Bole je krásne.

Pláž Zlatni Rat
Zdroj: Shutterstock

Opaľovanie je, mimochodom, úžasné v tom, že ležíte na pláži obklopenej borovicami a ležadlo si môžete posúvať podľa toho, či sa potrebujete vyhrievať alebo si čítať v chládku.

Hotel je od pláže oddelený iba chodníkom, po ktorom sa turisti presúvajú z mestečka Bol na najznámejšiu a zrejme aj nafotografovanejšiu pláž v Chorvátsku Zlatni rat, kde už veľa pokoja nie je. Schádzajú sa na nej hlavne mladí kajteri, surferi či milovníci veľkých vĺn, ale aj tí, ktorí pred pokojom pod borovicou uprednostňujú párty život.

Krásne ráno aj večer

Prechádzka z hotela do mestečka Bol trvá zhruba desať minút a je to zážitok sám osebe. Chodník totiž vedie cez borovicovú aleju popri mori a dlho sa budete rozhodovať, či je mesto krajšie ráno, keď ožíva a pri kávičke sledujete bežcov a trhovníkov, ktorí vykladajú čerstvé ovocie, alebo večer, keď všade hrá hudba, ľudia sedia pri bračskom vínku a sledujú krásne jachtičky v prístave.

Aj pre Adama a Evu

Odpoveď na otázku, či je toto dovolenka pre rodiny s deťmi, alebo hlavne pre dospelých, je tiež veľmi jednoduchá. Každý si nájde svoje. Okrem množstva atrakcií, ktoré sú všade popri mori, je neďaleko hotela aj geniálna nudistická pláž, kde máte doslova privátnu zónu sami pre seba.  

Pre tých, ktorí majú radšej bazény ako svieže chorvátske more, je hotel Bretanide opäť ideálna voľba. Bazény sú totiž roztiahnuté po celom areáli a nikdy sa vám nemôže stať, že vám z vedľajšieho ležadla niekto číta vaše SMS správy.

Raj pre žalúdky

Strava v hoteli je kapitola sama osebe. Slnkom zaliate paradajky, papriky, šaláty, hrozno, olivy, figy a neskutočné morské plody máte na tanieri každý deň, no na svoje si prídu aj vegáni, hotel myslí pri rôznorodosti stravy aj na nich.

A ak si počas dňa chcete dať klasické poldeci pelinkovacu či travarice, stačí si s pohárikom v ruke vyložiť nohy a z terasy pozerať na more.

Majiteľ hotela hovorí, že hostia s nimi starnú, sú vraj takí, ktorí sa k nim vracajú vyše desať rokov. Zaujímavé je, že s nimi starne aj personál hotela. Za roky sa nezmenil, čo je tiež známka úrovne služieb. Proste, toto miesto je naozaj návykové.