Baví vás rozprávať sa aj mimo práce o vráskach, móde, chudnutí alebo ste už na to alergická?

Presne zrátané je to už 25 rokov aktívnej práce v estetickej dermatológii, čiže takmer celý môj pracovný život. V súkromí je, samozrejme, častou témou práve estetika a rada sa o nej rozprávam ako každá žena. No hoci nie som na to vyslovene alergická, veľmi nerada konzultujem a radím mimo ambulancie. I najbližšie kamarátky, sestru či mamu poprosím nájsť si čas a prísť... Radšej si s nimi dám kávu, čaj a rozprávame sa o všetkom možnom, no nekonzultujem ich osobný estetický problém.

Začínali ste v Nemecku. V čom bola vtedy estetická medicína iná? Čo od vás najviac chceli Nemky?

Keď som v roku 1995 v Nemecku začínala, aj tam bola estetika pomerne v začiatkoch. Skôr sme robili krátky botox vrásky hnevu, vtedy len to bolo povolené, a výplň na nosoústne vrásky. Používali sa však už lasery na odstraňovanie pigmentov, cievok a rôznych malých výrastkov, šošovičiek. Ľudia už nemuseli utekať všetko si dať rezať chirurgicky. Nemky boli informované o rôznych zákrokoch z médií, časopisov o celebritách v Hollywoode a každého lekára, ktorý sa tomu začal venovať, si obzerali – idem ho vyskúšať. Jednoducho, pole neorané.

Používali sa na výplň rovnaké materiály ako dnes?

Nie, vtedy sa používal kolagén. Bol čistený, ale bol živočíšneho pôvodu – z hovädziny, konkrétne z kalifornských kráv. Žiaľ, od roku 1996 sa začali objavovať prvé prípady choroby šialených kráv a EÚ sa v roku 2001 rozhodla stiahnuť z trhu tento inak výborný výplňový materiál. Vtedy sa definitívne prestal používať a začala sa éra kyseliny hyalurónovej.

V čom je rozdiel v rámci estetických zákrokov oproti minulosti? Aký bol hit kedysi a aký je dnes?

Prvé estetické zákroky sa týkali odstraňovania povrchových kožných zmien, ktoré prekážali pri pohľade na tvár/telo, zlepšovania jazvičiek, napríklad po úraze, akné po kiahňach… A potom prišiel botox a túžba zostať mladým...Vráska hnevu, tým sme začali a to zostáva základom dodnes. Je to naozaj ten vau efekt, kde každá tvár omladne, pretože sa stratí to negatívne mračenie.

Keď k vám príde do ambulancie nová klientka, viete odhadnúť, čo asi chce?

Som dermatologička a práve táto časť medicíny je o dívaní sa... Ak príde niekto nový, zväčša na prvý pohľad viem, čo chcem urobiť, aby som pomohla. Ale, čo chce pacientka, to je ťažké odhadnúť… Niekedy sa zladíme hneď, no niekedy sa diametrálne líšime. Ale na to je konzultácia, porozprávať sa, čo chce, no aj o tom, čo potrebuje. Myslím, že dohodnúť sa mi celkom darí, to sú nepochybne dlhoročné skúseností, ale aj kus psychológie.

Máte niečo, do čoho by ste nikdy nešli?

Mojím základným konceptom je tváre nemeniť, len ich udržať dlho krásne alebo jemne dopomôcť prírode zlepšiť ich. Dať klientkám pocit, že sú výnimočné vo svojej prirodzenosti. Nikdy nejdem do toho, čo je neprirodzené alebo čo by mohlo uškodiť, hoci je to jej želanie. Skúsim to vysvetliť a keď sa náhodou nedohodneme, tak sa musíme rozlúčiť.

Dnes je na trhu mnoho procedúr na omladenie, mám však pocit, že aj tak väčšina žien chodí na botox alebo kyselinu hyalurónovú.

Je pravda, že najčastejší začiatok je botox a kyselina hyalurónová, čo mladším ročníkom naozaj stačí. Je však veľká škála procedúr a materiálov, ktoré pracujú inak, ako len vyplňujú jamy a upokojujú mimiku. V súčasnosti sa snažíme vidieť kožu ako celok a chceme zlepšovať jej kvalitu, udržiavať jej mladosť, pružnosť a stabilitu. Hovorím o regeneratívnych zákrokoch. Mojím top štandardom pre 40+ je určite botox-hyalurón-biostimulácia (Ultherapy – Radiesse).

Načo presne je Ultherapy a Radiesse?

Je to úžasná kombinácia pre biostimuláciu, teda aktiváciu obnovovania a novotvorby kolagénu a elastínu. Ultherapy aktivuje proteíny tepelnou energiou – prehrievaním na hranicu denaturácie 60-70 stupňov Celzia, Radiesse (Calcium hydroxy apatit) – obsahuje stavebný materiál pre kolagén – kalcium. Vďaka tejto kombinácii dosiahneme najintenzívnejší efekt omladenia.

Keby k vám prišli dve kamarátky s rovnakým problémom a každej by ste urobili rovnaký zákrok, malo by to rovnaký efekt?

Tomu sa vždy smejem, pretože aj chodia. Buď chcú niečo naraz, alebo príde jedna po druhej: „Vy ste urobili mojej kamarátke tak pekne to a to – aj ja presne také chcem.“ Vysvetlím, že to by museli byť jednovaječné dvojčatá. Bohužiaľ, všetci sme jednotlivci a každé telo reaguje inak. Môžem sa k tomu priblížiť, ale nikdy neviem zaručiť rovnaký efekt.

Mnoho žien okolo päťdesiatky rieši problémy s krkom. Kedysi sa hovorilo, že s tým sa nedá urobiť nič. Dá či nedá?

Krk je naozaj jedna z problémových oblastí, kde nemôžme robiť všetko, čo chceme. Prechádzajú tu dôležité cievy, nervy, leží tu štítna žľaza, čiže nie všetko je dovolené. Zlepšiť sa však dá veľa, určite nie je pravda, že sa nedá urobiť nič. Prínosom je opäť kombinácia viacerých zákrokov.

Akých konkrétne?

Hydratovať kyselinou hyalurónovou, dodávať potrebné živiny – skinboosterom a pôsobiť biostimulačne na novotvorbu kolagénu a elastínu, čiže spevňovať napríklad metódou Ultherapy alebo niťami.

Myslíte si, že pomáha aj častejšie krémovanie alebo to nemá žiadny vplyv?

Krémovanie má dobrý vplyv na pokožku, pretože ju hydratujeme a zvláčňujeme, no vždy je to iba povrchová vrstva.

Ďalší problém sú ovisnuté kútiky a sánka. Prečo to niektoré ženy majú a iné nie a ako sa to dá riešiť?

Súvisí to s rozvláčňovaním kolagénu a so stratou elastínu v oblasti líc, ktoré sa pod vplyvom gravitácie postupne zvažujú nadol a v miestach kútikov, brady a sánky sa to ukáže najrýchlejšie. Je to sčasti genetika, ale vidíme to aj pri kolísavej hmotnosti (silné schudnutie, rysovačka vo fitnese, beh...)

Rieši sa príčina, obnovuje sa kolagén a elastín a snažíme sa ťahať líčka späť nahor. Metód je viacero, začíname kyselinou do jám, ktoré vznikajú, do líčok, cez kolagenézu až po nite, ktoré majú tiež výborný efekt.

Sú fajčiarske vrásky nad perou naozaj fajčiarske?

Nie. Je to typická mimická vráska, ktorá vzniká nadmernou mimikou špúlenia pery pri artikulácii, nevedome pri sústredení, a teda aj pri ťahu z cigarety. Je to preto, že ústny sval je dookola pier a jeho stiahnutím zriasime kožu nad ním a na hornej pere sa koža začne riasiť až do typickej fajčiarskej vrásky. Dnes ju už nazývame aj „barcodelines“.

Istá odborníčka na zdravé stravovanie hovorí, že to súvisí s nedostatkom vitamínu B2. Čo si o tom myslíte?

Je to vytrhnuté z konceptu. Vitamín B2 (riboflavín) je potrebný na rast, vývoj a funkciu buniek v našom tele. Premieňa potravu na potrebnú energiu, vďaka čomu dokáže náš organizmus každý deň fungovať. Uskladňuje sa v pečeni, obličkách, srdci. Čiže ak berieme do úvahy, že obnovuje aj kožné bunky, tak vzdialene môžeme povedať, že ak chýba, tak sa koža neregeneruje, ako by mala. Ale všade – a nie iba na koži hornej pery. Fajčiarske vrásky teda nemôžeme dávať za vinu vitamínu B2.

Dnes sa mnoho mladých dievčat chváli vymodelovanými sánkami, bradami a naozaj ich to zmení. Čo je to za modelovanie a pre koho je určené?

Už od čias Angeliny Jolie je túžbou mnohých mať sánku ako ona. Začalo sa dorábať to, čo chýba. Až Kardashianky to povýšili na takzvaný texas style a odvtedy to chce každé mladé dievča. Ja sa na to dívam trocha inak. Robím to tiež rada, ale ako korekciu nedostatku do dokonalosti. Slovanské typy totiž v prevahe majú síce pekné lícne kosti, ale malú spodnú tretinu tváre a hlavne bradu. A to sa dá naozaj vylepšiť konturáciou sánky. A keď chcú aj plnšie pery, musíte to vlastne dokorigovať, aby to bolo proporcionálne. U starších žien je to zasa dorábanie postupnej straty alebo zúženia kosteného podkladu sánky. Zamedzíme tým ďalší pád líc a tvorbu syslíkov.

Hovorí sa, že to, v akom stave je pleť, súvisí aj so stravovaním, športom, psychikou. Súhlasíte s tým alebo je to jednoducho genetika?

Genetiku, teda 60-70 percent, nevieme veľmi ovplyvniť, ale 30 percent leží v našich rukách a to dokážeme ovplyvniť aj tým, ako sa správame k svojmu telu. Estetické zákroky sú posledných 10 percent, ako ja hovorím, čerešnička na torte.

Dnes s estetickými zákrokmi začínajú relatívne mladé ženy. Je lepšie začať skôr, aby vráska hnevu ani nevznikla, alebo je to zbytočné?

Mladšie ročníky – hlavne mileniáli, žijú v dobe Insta a Fb a, samozrejme, vedia skrášľovať svoje selfies pomocou rôznych filtrov. My sa to snažíme dosiahnuť aj bezfiltrovo. Čiže estetika sa u mladších ročníkov posúva do roviny beautifikácie. Vrásku hnevu – ak ju má už 20-ročná, ktorá ju tak ako matka používa pri sústredení, je výhodné začať ošetrovať skôr, pretože aplikovaním malého množstva botulotoxínu zamedzíme silnému zlomu kože už predtým, ako sa to stane. Tu naozaj profitujeme zo včasného zákroku.

Sú niektoré procedúry navždy?

Nič v prírode nie je navždy.

Opýtam sa ináč, čo vydrží najdlhšie, alebo aj to je individuálne?

Túto otázku vysvetľujem jednoducho. Samozrejme, každá klientka chce procedúru a materiál, ktoré vydržia čo najdlhšie, ale tak to nie je. Pracujeme so živým organizmom, stále sa niečo mení, u každého prebiehajú regeneračné procesy rôzne, vplýva vonkajšie prostredie, životný štýl, strava... Všetko je v pohybe, a teda niečo, čo sa nemení, nie je ani pre organizmus vhodné. My musíme kožu stimulovať tak, aby si čo najviac a najdlhšie vedela sama pomôcť, sama sa zlepšiť, sama sa naštartovať, prekrviť, a teda udržať sa dlho zdravá a mladá.

Mnoho kozmetičiek dnes používa prístroje, ktoré sľubujú rovnaký efekt za menej peňazí ako v estetických klinikách. Čo si o tom myslíte?

Kozmetický trh je nasycovaný prístrojmi podobnými našim, dokonca sa to naozaj prelína. Kozmetičky by však mali používať stroje určené pre kozmetičky, aby svojou prácou zlepšili povrchovú vrstvu kože. V týchto prístrojoch sú energie slabšie, aby bola zachovaná bezpečnosť.

Je to sektor, kde sa nesmú používať silnejšie energie, lasery a technológie, ktoré zasahujú do hlbokých vrstiev kože, tam, kde je potrebné dokonale poznať anatómiu a fyziológiu aj patologické prejavy. Toto musí byť v rukách medicínsky vzdelaného človeka lekára, pretože vždy ide o zdravie človeka .

Okrem Bratislavy pracujete vo Viedni. V čom sú Viedenčanky iné ako my?

Možno menej riešia konkrétne zákroky a nechajú na mňa, čo im spravím. Zaujíma ich však kvalita materiálu, v tom sú sčítanejšie. Môžem povedať, že prirodzenosť, ktorú im nechávam, a kvalitný materiál sú to, čo ich ku mne privádza. A viem, že pracujem s jednými z top materiálov na svete.

Ktorý je váš najobľúbenejší zákrok a čo by ste si nedali urobiť nikdy?

Neprezradím, pretože keď si to ženy prečítajú, od zajtra sa zaplaví telefón objednávkami a správami so žiadosťou o zákrok. A ten, ktorý neurobím sebe, nikdy ani nerobím.

To nie je fér, veď všetky chceme vyzerať ako vy. Prezraďte aspoň jeden.

Tak dobre – milujem biostimulačné ošetrenie Radiesse. Veľmi rýchla, nebolestivá procedúra pre oblasť ochabujúcich líčok, sánky a syslíkov. Všetko za 10 minút, diskrétne cez prestávku sa 1 až 3 mesiace stimuluje neokolagenéza, čo zlepší kožu na niekoľko mesiacov až rokov. A čo nerobím? Nepoužívam žiadne umelo syntetizované materiály, ktoré sú vlastne už dávno v EÚ zakázané, ale vždy sa nájdu prípady, keď prídu klientky, ktoré to čerstvo dostali.

Kedysi chodili na estetické zákroky hlavne bohaté paničky a manažérky, dnes už len zo svojho okolia viem, že aj obyčajné ženy si našetria a chcú byť pekné. Ako sa vám rokmi menila klientela?

Vždy som mala veľmi rôznorodú klientelu. Som rada, že mám aj „obyčajné ženy“, ktoré si šetria na maličkosti, aj tie, u ktorých môžem zrealizovať celý plán procedúr, a financie nie sú problém. Každý, kto príde, je však pre mňa rovnaký klient. Na kresle sú si všetci rovní. Čo sa však mení, a je to prirodzené, je vek. Nejako sa to točí najviac okolo môjho veku. Ženy, ktoré so mnou začínali, boli mladé ako ja, a teraz sú už zrelé ako ja a stále sú so mnou... Mám dlhé roky veľmi lojálnu klientelu, mnohé z nich sú priateľkami. Čiže viem, že spolu aj zostarneme do krásy.