Keď pred rokmi ukázali svoje dojčiace fotky Pink či Mila Kunis, na ich hlavy sa zosypali nenávistné komentáre. Ony si však právo kŕmiť deti, keď majú hlad, začali tvrdo brániť. A odviedli kus dobrej roboty, takže dnes už dieťa prisaté na prsník svetových celebrít nepoburuje.  Ak sa však o materské šťastie podelili známe české ženy, dočkali sa odsúdenia a hejtov. Preto sa spojili a vznikol materinský gang, ktorý bráni krásu dojčiacej madony.

Šokovaní Boučkovci

Známe mamy našich susedov sú pritom dosť diskrétne a oproti svetovým celebritám len nerady zverejňujú svoje bábätká. Napríklad keď sa moderátor Libor Bouček, na Slovensku známy ako exmanžel Marianny Ďurianovej, dočkal syna, ukázal len Albertovu malú rúčku. Lenže po čase Boučkova manželka neodolala a pyšne zavesila na Instagram snímku, ako krásne bábätko dojčí. Predtým sa však s mužom, zbehlým v médiách, poradila, čo si o tom myslí. No aj on ju podporil, nech to zverejní, lebo je to krásna fotka. Netušili, ako nevinný záber pobúri. Gabriela nezastiera, že ju hejty zranili, pretože rozhodne nepatrí k ženám, ktoré bez zábran odhaľujú seba či svoje súkromie. Na snímke s kŕmiacim sa synom však nevidí nič zlé a keď sa jej vraj v budúcnosti zase podarí podobne krásna snímka, určite ju zase zavesí na Instagram.

Pobúrená Monika

Gabriela nebola jediná mama, ktorá sa stretla s predsudkami. Pobúrenie vyvolala aj bývalá česká miss Jitka Nováčková, ktorá si dovolila zverejniť snímku a krátke video, ako jej čerstvá ratolesť náruživo saje. Hneď ju aj dcérku Leah zaplavila vlna nenávisti. Pritom pôvodne uverejnila obrázok preto, že spokojné bábätko mimovoľne pri kŕmení vztýčilo prostredník, čo jej prišlo vtipné. Tiež ju to zaskočilo.

Dočkala sa tiež vlny ženskej solidarity, na čele ktorej stojí Monika Bagárová. Speváčka okamžite zakontrovala snímkou, kde má k prsníku prisatú svoju Rumiu, napísala nahnevaný komentár a pridala hashtag „mother gang“.

 

„Túto fotku uverejňujem v nadväznosti na moje milé kolegyne, mamičky a budúce mamičky. Prečo sa niektorí ľudia pohoršujú nad fotkou pri dojčení, či už doma, alebo na verejnosti? A vidieť odhalené zadky a prsia každý deň, len čo ráno otvoríme Instagram, je o. k.? To nikomu nevadí! Dojčenie vnímam ako krásne prepojenie mňa a mojej Ruminky. Nehanbím sa za to a pri zachovaní decentnosti to určite ide aj na verejnosti.“

Bagárovej gang

Do materského gangu sa hneď pridali aj ďalšie matky. Moderátorka Zorka Hejdová, ktorá pred pôrodom odkázala, že keď porodí, bude dojčiace fotografie bežne zverejňovať, a komu to prekáža, má ju prestať sledovať. Ďalšia česká moderátorka Michaela Ochotská, ktorá už má odrastené dieťa, našla starú fotografiu a pridala komentár, že je šťastná, že synovi mohla dať to najlepšie a dávala mu to deväť mesiacov.

Svoj názor vyjadrili tiež neznáme matky, ktoré pobúrilo, že dojčiaca žena sa má utiahnuť do tmavého rohu, aby nepoburovala.

„Mám tri deti a každé som dojčila asi dva roky. Keby som sa mala schovávať, som presne dva a trištvrte roka nezvestná. A keď tam Jitka dávala množstvo fotiek v plavkách, kde bolo vidno asi rovnaký kus ňadra ako teraz, tak to je o. k.? Ale keď je na prsník napojené dieťa, je to prílišné odhaľovanie sa!“ písali rozhorčene.

Pobúrenie, ktoré prospelo

Niekedy pobúrenie môže priniesť aj pozitívum. Dôkazom je príbeh Salmy Hayek, ktorá sa ako vyslankyňa Unicefu vybrala krátko po pôrode do Afriky. V Sierra Leone stretla v nemocnici matku, ktorá nemala dosť mlieka pre svoje bábätko. Slávna herečka, ktorá mala naliate prsia, lebo tiež ešte dojčila, odhalila ňadro a ponúkla ho malému černoškovi. Je paradoxné, že keď dnes zverejňuje svoje sexi poprsie v plavkách, má milión nadšených reakcií. Vtedy však jej dojčiaca fotka, naopak, milióny ľudí pobúrila. Salma sa nedala a povedala, že svoje gesto rozhodne neľutuje. Urobila len to, čo kedysi spontánne urobila aj jej mexická babička, keď poskytla mlieko hladnému dojčaťu svojej susedy, ktorá ho nemohla nakŕmiť. A dodala, že chlapček bol oveľa menší jedák než jej dcérka.

Salmino gesto, ktoré odvysielali televízie po celom svete, však malo veľký význam. Upriamilo pozornosť na podvyživené africké matky, ktoré nemajú mlieko, a tak aj ich deti umierajú od hladu. Vzbudilo to celosvetovú diskusiu a okrem ľudí plných predsudkov zaujalo aj tých, ktorí nechcú kritizovať, ale pomáhať.