Už nejaký čas prichádzajú správy z rôznych krajín sveta o tom, že sa šíri infekčné ochorenie s názvom opičie kiahne. Čerstvý prípad ochorenia, ktoré do Európy prišlo z Afriky, hlásilo už aj susedné Rakúsko či Česko, čo v dnešnej dobe otvoreného sveta nie je nič výnimočné. Vírus, ktorý prvý raz pozorovali v Kongu v roku 1970, je už aj v Austrálii či USA. Svetová zdravotnícka organizácia predpokladá, že prípadov bude pribúdať.
Ako sa prejavuje?
Prejavy ochorenia sa spočiatku podobajú chrípke a do piatich dní od nástupu horúčky sa objavuje na koži aj škaredá vyrážka. „Výsev sa často začína na tvári a následne sa rozširuje na iné časti tela vrátane dlaní, nôh a genitálnej oblasti,“ vysvetľujú odborníci z Úradu verejného zdravotníctva s tým, že špecifickým symptómom je vyrážka na spodnej časti chodidiel.
Svet unavený kovidom si už ďalšiu katastrofu nepraje. Aj milovník afrického kontinentu, moderátor Martin Nikodým hovorí: „Prial by som si – keď už sme celkom slušne zvládli kovid –, aby sa pri opičích kiahňach ukázalo, že nejde o zvlášť nebezpečnú situáciu, a aby sme na tejto planéte mohli slobodne žiť a nielen prežívať.“
Slobodu žitia si moderátor vychutnával plavbou po gréckych ostrovoch a tešil sa z toho, že už odpadli rúška. Priznal, že v rámci čistenia hlavy sa snažil nesledovať správy, a tak ho obišli aj tie o opičích kiahňach. Aj keď ich zaregistroval, snažil sa nekaziť si duševnú rovnováhu ďalšou chorobou. Na Afriku má krásne spomienky: „Je to prenádherný kontinent, kde život doslova kypí. Keď po 6 mesiacoch sucha zažne pršať, príroda doslova exploduje. Afrika má svoje vyspelé oblasti, ale je to skôr chudobný kontinent, kde ľudia často neriešia, či si dajú na večeru steak alebo ,len‘ halušky, ale to, či vôbec budú jesť v ten daný deň. Veľa ľudí je tam odstavených od pitnej vody, a preto tam vzniká aj mnoho rôznych chorôb. V Zimbabwe sme boli práve v období, keď tam vypukla epidémia cholery,“ spomína Martin Nikodým, ktorý usporiadal aj výstavu fotiek z Afriky.
Stratená imunita
Odborníčka na tropickú medicínu, docentka Silvia Dobrodenková v podcaste pre televíziu JOJ povedala, že s napätím sleduje, čo vznikne. „V afrických krajinách má vírus opičích kiahní dosť vysokú mortalitu, a to 3 až 6 percent v závislosti od typu. V rozvinutých štátoch to aj nie je také zlé, napríklad v USA po prepuknutí nezomrel nikto,“ dodala.
Pridáva postreh o kolektívnej imunite: „Stále sľubovali, že nám COVID-19 posilní imunitu, no, naopak, zdevastoval nám ju. Aj na vrub toho sa podobné infekcie môžu šíriť.“
Ktoré očkovanie by pomohlo?
„Vírus opičích kiahní je zaujímavý tým, že je príbuzný vírusu, ktorý spôsobuje pravé kiahne – variola vírus. Tento v dnešnej dobe už ani nepoznáme. Vďaka očkovaniu je celosvetovo vykynožený. Ale bol to najväčší zabijak v histórii ľudstva, pripísané sú mu stovky miliónov obetí,“ povedal virológ Boris Klempa pre TV Markíza. A práve vakcína proti variole by podľa neho mohla byť účinná aj proti opičím kiahňam.
FOTO OPIČÍCH KIAHNÍ NÁJDETE VO FOTOGALÉRII.