Zovšadiaľ sa na nás hrnú zlé správy a tragédie. O to lepšie padne príbeh plný sympatických hrdinov – zvieracích a ľudských, s pozitívnym posolstvom, že kto sa prestane báť a dá životu šancu, bude odmenený. Inými slovami, česká snímka Buko je ako hojivý balzam, ktorý pomôže zabudnúť na problémy, pobaví a dodá optimizmus, že to s ľuďmi nie je až také zlé.

Liečba koňom

Po televíznej minisérii o českom psychopatickom vrahovi Roubalovi prichádza Alice Nellis s celkom odlišnou témou. Rodinným filmom, ktorý sa odohráva na malebnom statku, kde trávi penziu sympatická lekárka.

Začína sa smutne, musí sa zmieriť z odchodom manžela. Ten sa však postará o to, aby nemala čas trúchliť. V testamente jej daruje to, čo sa jej vždy páčilo, no čoho sa zároveň bála. Živého koňa. Nielenže sa musí starať o hospodárstvo a kozy, teraz jej v stodole pribudol starý tátoš, ku ktorému má strach sa čo len priblížiť. Prvá myšlienka je zutekať, teda koňa sa zbaviť, v čom mamu podporujú aj dospelé deti, ktoré sa cítia oprávnené hovoriť jej do života. Naopak, autistickú dievčinu zo susedstva koník nadchne. Jej „iný“ pohľad na Buka a nadšenie, s akým sa uchádza o jeho kamarátstvo, postupne mení aj názor majiteľky. Dá koňovi šancu a tým vlastne aj sebe na oveľa naplnenejší a radostnejší život.

Film, ako má byť

Vidno, že režisérka a scenáristka v jednej osobe má k téme blízko. Súžitie s koňom a to, čo hipoterapia dokáže, pozná z vlastnej skúsenosti, keďže vlastní koňa. Do príbehu v určitej miere premietla autobiografickú linku, ktorá však nie je najdôležitejšia. Ostrieľaná profesionálka sa rozhodla nakrútiť film v klasickom zmysle slova. S príbehom, na ktorom sa divák smeje aj tají dych, kde drží hrdinom palce, môže sa s nimi identifikovať, kde sa chvíľami o nich bojí, chvíľami je dojatý, až dospeje ku katarzii. Buko preto má šance stať sa snímkou, ktorú budú milovať aj nové generácie.

Civilní majstri

Veľký podiel na jeho pôvabe a sile má herecké obsadenie. Na čele s predstaviteľkou hlavnej roly Annou Cónovou. Málo známa herečka s veľkou charizmou a tajomstvom v tvári je najväčším objavom filmu. Výborne s ňou ladia obľúbení spolupracovníci Nellis – Petra Špalková, Jan Cina či Martha Issová, ktorá má najväčší priestor. Za autistickú mladú ženu, ktorú zahrala veľmi uveriteľne a vyhla sa riziku prehrávania, by si určite zaslúžila minimálne nomináciu na Českého leva. Na menšom priestore však pobaví aj jej skutočná mama Lenka Termerová či ako vždy neprehliadnuteľná Jana Oľhová. A Alice dala priestor aj kolegom režisérom. V drobnej, no dôležitej roličke sa zaskvie rázovitý Miroslav Krobot a zahral si aj Martin Šulík, ktorý je zároveň dramaturgom sympatického filmu.