Keď sa v bratislavskej reštaurácii stretli tvorcovia a herci z minisérie Iveta, bolo zrejmé, že je medzi nimi aj v súkromí dobrá chémia. Nechýbali srdečné objatia, úsmevy, dobrá nálada, ale ani očakávania, či sa budú diváci v januári, keď sa má seriál vysielať, baviť.

Prísľubom toho, že by to tak mohlo byť, je nielen hviezdne obsadenie, ale aj režisér legendárnych Pelíškov Ján Hřebejk a oceňovaný scenárista Petr Kolečko. Ten priznal, že „zabudoval“ do príbehu o Ivete z Trebišova, ktorá sa ocitne na súťaži miss, aj kúsok svojho života. „Mám dieťa s osobou z modelingového sveta, ktorá tiež pochádza pôvodne, povedal by som, z vylúčenej lokality,“ vysvetlil s úsmevom s tým, že iná partnerka ho zasa inšpirovala pri tvorbe predchádzajúceho seriálu s rómskou tematikou s názvom Most! Z mesta Most pochádza jeho exmanželka. Seriál Most! vyvolal v roku 2019 v Česku pomerne veľké vášne, ukáže sa, ako zaberie aktuálny Ivetin príbeh zo slovenského východu. Isté vášne rozdúchal už u hercov na pľaci... A tie si režisér Hřebejk vychutnal.

Boj o slovíčka

Keď hovoríme o vášňach na pľaci, máme na mysli „boj“ o východniarčinu, ktorá znie vo filme. „Užíval som si spory medzi Betkou, ktorá je z Prešova, a hercami z Košíc,“ povedal režisér Hřebejk. „Dokonca sme urobili scénu, kde sa východniari pohádajú medzi sebou ako sa čo povie a s akým prízvukom,” dodal s tým, miniséria nie je postavená na ”hutorení”, nejde o folklór. Napriek tomu sa snažili, aby východniarčina bola presvedčivá aj u hercov, ktorí ju v súkromí neovládajú. Na pľaci bola preto k dispozícii dokonca konzultantka.

S nárečím sa pasovala aj Zuzana Mauréry, matka hlavnej hrdinky Ivety: ”Východniarčina bola pre mňa ohromná výzva, povedala som si, že toto musím dať!”

Tlačová konferencia k predstaveniu televízneho seriálu "Iveta" v Bratislave. Na snímke Zuzana Mauréry a Vladimír Voštinár.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Nie je to výsmech

Perfekcionistka Alžbeta Ferencová v obave, že budú diváci z východu príliš prísni, všetkým s úsmevom odkazuje: ”Občas nejaké slovíčko nemusí sedieť, ale naozaj sa všetci snažili. A hlavne miniséria nie je výsmech východu...” Postava krásnej ale drsnej a drzej Ivety, žijúcej len s mamou, ktorá sa ocitne medzi misskami, Alžbete sadla. Keďže sa venuje len tancu a spevu a žije v Prahe, netajila prekvapenie, že ju oslovili.

Aj ona našla vo filmovom príbehu kus svojho života. ”Keď som bola mladšia, bola som zbrklá, protivná, odvrávala som mame. A z východu som sa dostala do Bratislavy vďaka súťaži miss,” povedala Alžbeta, známa pod umeleckým menom Zea, ktorá sa hrdo hlási k svojmu rómskemu pôvodu. Nakrúcanie ešte počas lockdownov s profesionálmi ako Mauréry, Germáni, Ondrík, Fischer či Libezňuk si naozaj užila, označila ho za najšťastnejšie obdobie svojho života za posledné tri roky...

MINISÉRIU PRIŠIEL UVIESŤ AJ JAN HŘEBEJK, MILAN ONDRÍK A ĎALŠÍ. FOTO VO FOTOGALÉRII.