Herečka Zuzana Kocúriková hovorí, že povinnosťou každého človeka je starať sa o svoje zdravie. A v jej prípade to nie je len fráza. Napríklad pohyb jej nie je vôbec cudzí, realizuje sa nielen pri vnukovi, s ktorým behá či bicykluje, ale aj na svojej chalupe. Napokon aj divadlo dá fyzicky zabrať. „Keďže som sa už narodila s ,vrtuľkou v zadku‘, nerobí mi problém žiadna aktivita, pohyb či práca,“ vraví.

Vitamíny na tanieri

Stále veľmi aktívna herečka dáva pozor aj na to, aby mala dostatok všetkých vitamínov. „Najradšej ich mám v ,živej‘ forme na tanieri, éčko, céčko, zinok, déčko... Stále jem ryby, som doslova posadnutá surovými matjesami, už od mladosti. A čo neprijmem v strave, kúpim v lekárni,“ hovorí.

Zuzana Kocúriková a jej bylinková terasa.
Zdroj: Vladimír Vavrek

Treba skúšať

Keď sa vyskytne zdravotný problém, zabojuje. Je známe, že sa roky starala o mamu, ktorá mala Alzheimerovu chorobu. Nezrútila sa, hľadala riešenia. „Ak máte zdravotný problém vy alebo váš blízky, treba pomáhať, ako sa dá, hľadať cesty, ako uľaviť,“ hovorí herečka, ktorá dala šancu aj tradičnej čínskej medicíne. „Verím, že na tom, čo platí v Číne tisíce rokov, niečo je. A ak s niečím nevie pomôcť západná medicína, prečo nevyskúšať aj niečo iné?“ hovorí. Preto sa zoznámila nielen s akupunktúrnymi ihličkami, ale aj s rôznymi odvarmi z bylín.

Prenášala dcéru

Skúsenosť s akupunktúrou má dokonca z obdobia, keď rodila dcéru Katarínu. „Mala som vtedy tridsať rokov, na tú dobu som bola extra stará rodička, pozerali na mňa ako na babku,“ hovorí s úsmevom vnímajúc, kam sa posunulo pôrodníctvo v súvislosti s vekom matiek dnes.

„Moju dcéru som vtedy prenášala. S mojím pôrodníkom z nemocnice v Podunajských Biskupiciach sme sa dohodli, že keď to nepríde na ďalší deň, o ôsmej ráno máme s manželom napochodovať do nemocnice,“ spomína na rok 1979.

O pôrode nič nevedela

„Veľmi sme sa báli, ja som o pôrode nič nevedela, ani som nechcela vedieť. Keď sme prišli do pôrodnice, doktor sa ma pýta: Tak, ako chcete rodiť? Klasicky alebo akupunktúrou? A ja vravím: Neviem, čo je akupunktúra... V tom mesiaci sa vrátil z Číny, kde absolvoval dôkladný kurz akupunktúry, mladý doktor Ondrej Bangha. Povedala som teda, že to nechám na ňom. Bolo rozhodnuté,“ hovorí.

Ako to nakoniec dopadlo? Čítajte ďalej.