Zuzana Čaputová si 9. novembra pripomenula s prezidentmi Česka, Poľska a Maďarska tridsiate výročie pádu Berlínskeho múru. Múr hanby meral 155 kilometrov a svoju funkciu zabraňovať masovému úteku ľudí na Západ, plnil v Nemecku 28 rokov.

Anketa

Máte komplex z toho, že ste z východnej Európy, teda z bývalého socialistického bloku?

Prezidentka sa spolu s kolegami z bývalého "východného bloku" zúčastnila veľkolepých osláv na pozvanie nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera.

Zuzana Čaputová a prezident ČR Miloš Zeman v Berlíne.
Zdroj: instagram Z.Č.


"Pád Berlínskeho múru nie je len symbolom konca rozdelenia jedného mesta a jednej krajiny. Spolu so slobodnými voľbami v Poľsku, paneurópskym piknikom v Maďarsku a Nežnou revolúciou v Československu tvorí jeden fascinujúci príbeh vzájomnej pomoci, solidarity a túžby po slobode a demokracii," napísala na sociálnej sieti.


"Som presvedčená, že tento príbeh sa neskončil pádom komunistických režimov, ale pokračoval zjednotením Nemecka, transformáciou strednej Európy a pokračuje dodnes ako príbeh zjednotenej Európy," dodala.

Pripomenula aj fenomén, ktorý stále, aj po rokoch pretrváva a nie je nám príjemný. Stále sme spolu s našimi susedmi vnímaní ako "tí z komunistického východu." Podobnú nálepku majú podľa prieskumov aj východní Nemci vo vlastnej zjednotenej krajine. Aj im možno Zuzana Čaputová prehovorila z duše, keď dodala:  "Berlínsky múr padol a je dôležité, aby padali aj múry nedôvery v nás. Je veľmi dôležité, že si toto významné výročie pripomíname v čase, keď až príliš často počuť hlasy o pretrvávajúcom delení Európy na východ a západ. Som presvedčená, že je našou povinnosťou spraviť všetko preto, aby na takéto hlasy nebol dôvod. Ukázať, že tak, ako naši predchodcovia pred 30 rokmi, sme aj my dnes schopní spolupráce, empatie a vzájomného porozumenia."