Vo filme Olgy Sommerovej Michael Kocáb – rocker verzus politik je scéna, kde je umelec pozvaný do slovenského prezidentského paláca. V takýchto chvíľach je nejeden hosť trochu v rozpakoch. Aj preto, že naša prezidentka je príťažlivá žena. Tu to však bolo presne naopak. Na Zuzane Čaputovej vidno, ako si hudobníka so štátnickou minulosťou váži a je ním aj očarená. Nečudo, tento muž je naozaj príťažlivý, a to z každej stránky.

Český James Bond

Nie náhodou bola premiéra dokumentu 17. novembra, teda na výročie Nežnej revolúcie. Michael Kocáb bol jedným z jej lídrov a zohral kľúčovú úlohu v tom, že sa nezmenila na krviprelievanie. Syn kňaza totiž nerazil buričský názor revolucionárov, že nepriatelia majú visieť na kandelábroch. Stavil na to, že aj medzi vojakmi a políciou boli ľudia slušní a so svedomím. Už vtedy sa ukázal ako zrelý štátnik, ktorý bol ochotný rozprávať sa s nimi a hľadať riešenia. Aj vďaka tomu sa November nezmenil na masaker.

Neznamená to však, že by bol mäkký a ústupčivý. Naopak, svojou nekompromisnosťou dosiahol to, za čo mu tlieskal nielen parlament, ale celý svet – odsun sovietskych vojenských jednotiek z československého územia. Ako smutné memento tu po nich zostal len dobre známy ružový tank. Bol najvyšší čas, aby odišli. Kocáb totiž odhalil bunker, kde si Sovieti ukryli jadrový arzenál, pri ktorého ničivej sile by bola Hirošima len bezvýznamná epizódka. Keď o svojom objave rozpráva v dokumente a ukazuje jadrovú hlavicu, pôsobí to ako z Jamesa Bonda. Ibaže toto nebola fikcia.