Americký syn prisťahovalcov z východného Slovenska Andy rodnú krajinu rodičov nikdy nenavštívil, no jeden z jeho synovcov, takisto umelec, James pred pár dňami u nás pobudol. Na vernisáži dvojvýstavy svojich a strýkových diel v Zoya Museum v Modre si pre Šarm zaspomínal na slávneho uja.

Aký ste mali vzťah s Andym? Trávili ste s ním veľa času, prípadne ste zažili niečo vtipné?

Andy Warhol mal dvoch bratov a desať synovcov a neterí. Ja som bol jediný synovec, ktorý sa presťahoval do New Yorku, kde žil on, preto som s ním trávil veľa času. Od môjho mladého veku Andy vedel, že chcem byť umelec ako on. Dával mi nekonečné množstvo farieb, štetcov a pláten na prácu. Jedna nezabudnuteľná príhoda sa stala, keď som mal sedem rokov.

Dal mi veľkú fľašu farby, štetec a plátno, no nešťastne som rozlial farbu na jeho budúce majstrovské dielo – obrovskú konzervu od polievky. Bol som vo veľkých rozpakoch, ale na moje prekvapenie strýko Andy si z toho nič nerobil a po očistení všetkej rozliatej farby rýchlo namaľoval druhú konzervu. Maľba teraz visí vo významnom múzeu a cení sa na mnoho, mnoho miliónov.

Kto vás priviedol k maľovaniu? Inšpiroval vás práve strýko?

Od útleho veku som vídal strýka maľovať. Ilustroval svoju vlastnú špecialitu – topánky. Chcel som byť ako on, ale ako umelec som si musel nájsť vlastnú cestu, tak som si vybral ilustrovanie detských kníh. Celé roky som ilustroval množstvo detských kníh, ale teraz maľujem podľa seba.

Samozrejme, moje umenie sa líši od pop-artu, má čudný zmysel pre humor. Niektoré z diel prezentujem v Zoya Museum. Andyho vplyv na mňa je stále silný, pretože vrhol obrovský tieň, ale robím to najlepšie, čo viem, aby som bol svojský umelec.

Ktoré z Andyho diel je vaše najobľúbenejšie?

Na stenách mi visí mnoho reprodukcií jeho umeleckej práce, veľmi málo originálov – pár kresieb a jeden špeciálny autoportrét, ktorý mi dal, keď som mal trinásť rokov. Bol práve v nemocnici a liečil sa zo zranení po postrelení. Je to moja najobľúbenejšia Warholova maľba. Malá, ale dôležitá. Reprezentuje dve strany Andyho Warhola. Zvláštnu, excentrickú verejnú stránku a rodinnú stránku – ako náš strýko Andy, ktorý sa tešil zo spoločnosti detí. Táto maľba je pre mňa najlepšia!

Ilustrovali ste vyše tristo obálok kníh, najmä pre deti. V koľkých krajinách ich publikovali?

Moje knihy vyšli v niekoľkých krajinách a jazykoch. Na Slovensku iba kniha Na návšteve u slávneho strýka asi pred desiatimi rokmi. Vystavoval som na rôznych miestach po svete, nedávno v Číne a Japonsku.