Hovorca Zuzany Čaputovej pre Šarm nedávno uviedol, že známa blondínka relaxuje v zahraničí. Išla tam komerčnou linkou, stroj z vládnej letky nechala doma v hangári. „Pani prezidentka strávi dovolenku so svojimi dcérami na ostrove v Stredozemnom mori,“ povedal Martin Strižinec s tým, že okrem detí tam s ňou bude ďalšia osoba.  „Aj na dovolenke ju bude sprevádzať ochranka, pretože nie je možné, aby hlava štátu zostala bez ochranky ani počas dovolenky,“ dodal hovorca.

Dôvod treba hľadať v minulosti. „Ústavní činitelia sa v zásade bez ochranky nemôžu pohybovať od smutnej udalosti z februára 1986, keď bol spáchaný atentát na švédskeho predsedu vlády Olofa Palmeho († 59). Stalo sa to cestou z kina, keď ho vrah zastrelil,“ vysvetlila nám bývalá herečka, politička a kandidátka na prezidentku Magda Vášáryová.

Samozrejme, neznamená to, že kým si prezidentka bude sediac na móle chladiť svoje členky v mori, tak jej strážca má v potápačskom oblečení monitorovať situáciu pod vodou. Nedajbože odháňať ryby či žraloky. „Ale viem si predstaviť, že bude sedieť niekde na pláži v plavkách, veď aj jemu tam bude teplo,“ zasmiala sa Vášáryová.

Rozhodne by mal bývať v rovnakom ubytovacom zariadení a dohliadať, aby sa našej prezidentke neskrivil ani jeden blonďavý vlas. Ako to vyzerá v praxi, sme sa však nedozvedeli. „Informácie o výkone služobných činností v pôsobnosti úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR tvoria utajovanú skutočnosť. Z uvedeného dôvodu nie je možné poskytnúť informácie k ochrane pani prezidentky,“ odkázal Šarmu 1. zástupca riaditeľa úradu Karol Kučák.