„My sme sa s Milanom Lasicom, Mariánom Leškom a Eňou Vacvalovou, teda taká nerozlučná štvorica, stretli v sobotu, prakticky niekoľko hodín pred tou smutnou udalosťou. Boli sme u Ene v Devínskej Novej Vsi na večeri,“ povedala nám šokovaná prozaička a scenáristka Oľga Feldeková.

Hlúpy vtip

„Mali sme sa skvele, niekoľko hodín sme sa smiali, Milan bol vo vynikajúcej forme,“ akoby stále nechcela uveriť, čo sa stalo.

S humoristom a hercom mala až rodinný vzťah aj preto, že prakticky dvadsať rokov s jednou prestávkou účinkovali v tolškou Sedem. „Spolu sme chodili na zájazdy po celom Slovensku, boli sme aj v Londýne, Manchestri... No a u Ene sme práve v sobotu na to všetko spomínali. Rozlúčili sme sa okolo polnoci v najlepšej nálade. Keď som sa to na druhý deň dozvedela, myslela som si, že je to nejaký veľmi hlúpy vtip. Milan totiž naozaj vyzeral skvelo, mal skvelú náladu... Je to pre mňa strašný šok, boli sme tak blízko tej poslednej hodiny, kedy sa to udialo, je to veľmi čerstvé...“

Krehký život

Fakt, že Milan Lasica zomrel počas koncertu, vníma ako istý dar z nebies. „Odišiel najkrajšou smrťou, akú si vie vôbec človek predstaviť – zomrie uprostred svojej milovanej práce, neleží mesiace v nemocnici, že sa to stane tak naraz. Ale pre jeho rodinu a blízkych priateľov je to taký šok, že sa to bude ešte dlho spracovávať, ak sa to ešte vôbec bude dať,“ povedala zlomeným hlasom.

„Ľudský život je taký strašne krehký, taký strašne krátky. Aj ja mám neustále úzkosť, bojím sa o svoje deti, vnúčatá a najnovšie o svojho muža, ktorý bude mať 85 rokov. Ale viem, že nemáme poukaz na to, aby sme tu boli neviem dokedy. Je to smutné, ale taký je život, nedá sa na tom nič zmeniť. Všetci sme na tom rovnako – či sme chudobní, bohatí, krásni, hlúpi, múdri, všetkých nás to čaká."

Na otázku, či jej neuľavili slzy, Oľga Feldeková s trasúcim sa hlasom priznala: „V prvom momente, keď som si overila, že je to pravda, bola som v takom šoku, že som ani nereagovala hneď. Dokonca keď som išla v nedeľu spať, stále sa mi to zdalo nepravdepodobné. Až teraz mi to dochádza, neviem si predstaviť, čo budeme robiť ďalej.“

Spomínali

Na Milana Lasicu spomína ako na veselého človeka, ktorý nepotreboval veľký priestor na to, aby zabavil spoločnosť: „Niekedy stačilo jedno slovo alebo jedna veta a už to bolo úžasné.“

V posledný spoločný večer u Ene Vacvalovej bol akoby rozlúčkový: „Spomínali sme na všetkých tých, ktorí s nami začínali a pokračovali v Sedmičke a už nie sú medzi nami – Stano Dančiak, Marián Labuda, Marián Geišberg, Karol Spišák, Julo Satinský... Toľkí už nie sú medzi nami.

A pri tej príležitosti som Milanovi povedala: Teraz som na rade ja, tak chcem vedieť, či mi prídeš na pohreb. On zareagoval: Pravdaže, akoby som neprišiel, a dokonca ti tam budem aj rečniť. Keď som sa opýtala, o čom bude rozprávať, povedal s humorom sebe vlastným: Nechaj sa prekvapiť! On v každej situácii vedel vtipne zareagovať, šokovať, potešiť... Je to smutné a je mi veľmi ťažko,“ uzavrela.