Skupina je dnes na absolútnom vrchole a jej pesničky si držia top pozície v hudobných rebríčkoch. Nedávno vydala svoj štvrtý album – Origins, čím všetkých uistila, že v blízkej budúcnosti sa rozhodne zmiznúť nechystá. Vypredáva mnohotisícové štadióny po celom svete a počas tohtoročného turné konečne zavítala aj do Európy, konkrétne do Florencie. A my sme boli pri tom.

Podľahol depresiám

Tridsaťjedenročnému lídrovi kapely sexepíl uprieť nemožno, no predovšetkým jeho hlas a emotívne vystúpenie nás dostali na kolená. Mnoho piesní odráža i jeho súkromný život a psychické rozpoloženie. Spevák totiž netají, že aj on trpí novodobou chorobou – úzkosťami a depresiami. Dokonca tvrdí, že úplne a navždy sa tohto ochorenia málokto zbaví. To, že v ňom lomcujú emócie, bolo cítiť asi na každom kúsku obrovského talianskeho štadióna. Smutné texty spolu s jeho energiou a so silným hlasom nám takmer po celý čas spôsobovali husiu kožu.

Nevyzliekol sa

Vráťme sa však na začiatok. Po tom, čo sme štyrikrát prešli prísnymi kontrolami a vybrali nám z tašiek asi všetko, čo sa dalo, od zapaľovačov, parfumov či selfie tyčiek, sme sa ocitli na obrovskom futbalovom štadióne, kde to zároveň vyzeralo ako na jarmoku. Celý štadión obklopovali stánky s občerstvením a o jedlo ani alkoholické nápoje nebola núdza. Naladený dav už len skandoval hity kapely a vo vytržení privolával hudobníkov. Určite nejedna fanúšička už odratúvala sekundy, keď polonahý Dan vybehne na javisko. Rocker totiž mnoho svojich koncertov odohráva len v šortkách a dámy si užívajú nielen jeho skladby, ale aj pohľad na dokonale vypracované telo. My sme to šťastie nemali a Dan napriek príjemnému počasiu bol v nohaviciach a košeli.

Uslzený

Kapela to odpálila veľkolepo. Nechýbali obrovské konfety, ohne a pre ich vystúpenie typické nadrozmerné balóny, ktoré si publikum pohadzovalo. Na prvý pohľad tvrdý rocker všetkých v momente zaskočil, keď sa po jednej skladbe rozplakal. Zaspomínal si na známeho, ktorý už nie je medzi nami. Štadión na moment stíchol a čakalo sa, čo sa bude diať. Dan však potreboval pár sekúnd a opäť odpálil ďalší hit.

Kde sa vzal?

Dan je lídrom a zakladateľom americkej kapely Imagine Dragons. V roku 2008, keď kapelu zakladal, by si iste ani nepomyslel, že bude celosvetovo známa. Nič, čo tomu predchádzalo, nebolo jednoduché, ale vyplatilo sa.

Dan má osem súrodencov a často bol označovaný za čiernu ovcu rodiny. Dôvod? Zatiaľ čo jeho rodičia boli na jeho súrodencov pyšní, pretože vyštudovali právo alebo medicínu, Dan sa postavil na zadné a na školu sa vykašľal. Rozhodol sa, že hudby sa nevzdá a založí si kapelu. Málokto mu dôveroval, že to niekam dotiahne.

Konečne syn

Fanúšičky to asi nepoteší, ale spevák je už takmer osem rokov ženatý. Veľkú podporu má aj u svojej manželky, speváčky Aje Wolkmanovej, s ktorou má dcéru Arrow Eve (6), dvojičky Coco Rae (2) a Gia James (2). V apríli, v istej americkej talkshow priznal, že sa stane štvrtý raz otcom. Prezradil aj to, že do ich rodiny k trom dcéram pribudne syn.

S manželkou, speváčkou skupiny Nico Vega, sa zoznámil v čase, keď Imagine Dragons, ešte ako neznáma kapela, robili predskokanov na turné jej skupiny. Dvojica za spoločné roky manželstva prešla už kadečím a výnimkou nebola ani informácia o ich plánovanom rozvode.

Ustúpili

Aj on zažil v manželstve krízu. V apríli minulého roka oficiálne oznámil, že sa s Ajou Volkmanovou rozvádza. Manželia s troma pomerne malými deťmi sa zjavne práve pre ne napokon rozhodli, že si dajú druhú šancu. „Viem, bola to bláznivá cesta. Minulý rok sme si veľmi ublížili a teraz to chceme dať do poriadku,“ povedala Aja pre People. „Som na teba hrdá, Dan, a som hrdá na to, aký si pokorný a milujúci otec,“ odkázala mu. Svoje zlyhanie v súkromí si uvedomil aj spevák. V jeho poslednom albume sa objavila pieseň Bad Liar (Zlý klamár)!, ktorá bola odrazom ich problémov a jeho nie najlepšieho správania.

Hit z kuchyne

Tento song nie je jediný, ktorý odráža jeho ťažké životné chvíle. Hit It’s Time napísal podľa jeho slov vo veľmi hektickom období. V minulosti mal problém rozhodnúť sa, čo chce so svojím životom robiť. Či sa chce venovať hudbe, alebo sa dokáže uplatniť v niečom inom. Jeden z jeho najväčších hitov vraj vznikol najjednoduchšie, ako sa dalo. Dan nikdy nezabudne na to, ako skladbu vytvoril v kuchyni, pričom si podupkával a tlieskal. Dodnes sa vraj niekedy zamyslí, že by si v tom momente ani náhodou nepomyslel, že píše veľký hit. Počas tejto piesne dupe a tlieska dodnes. Inak to nebolo ani vo Florencii. Na zážitok skupiny a spevákovo emotívne vystúpenie asi tak skoro nezabudneme. Oplatí sa to zažiť.

12.06.2019