V USA platilo celoštátne právo na interrupciu na základe verdiktu v procese, ktorý sa označuje ako Roeová verzus Wade z roku 1973. Najvyšší súd ale toto právo zrušil a to znamená, že rozhodovať o interrupciách budú jednotlivé štáty. A už sa to aj deje. "Takmer polovica štátov, ktoré sú ovládané republikánmi už schválila alebo chce v najbližšej dobe schváliť zákony, ktoré defacto zakazujú interrupcie alebo ich povoľujú len v období, keď ani samotná žena ešte nevie, že je tehotná," povedal pre RTVS spravodajca Martin Rajec. Najdrakonickejšie zákony, ktoré zakazujú interrupcie sú podľa neho schválené v štáte Texas a Mississippi. Lekár, ktorý tam vykoná takýto zákrok, môže dostať doživotie. Interrupcia sa dostala na úroveň kriminálneho činu.

Prezident Joe Biden označil deň zrušenia práva na interrupciu za smutný deň pre USA. Podľa jeho vyjadrenia sa Spojené štáty posunuli o 150 rokov dozadu, on sám nemá právomoci, aby ovplyvnil Najvyšší súd. Podľa spravodajcu RTVS jediné, čo sa môže stať pre zvrátenie situácie je, že by americký Kongres schválil zákon, ktorý povoľuje interrupcie do 23. týždňa tehotenstva. Podľa rozloženia síl v kongrese to ale nie je pravdepodobné.

Odborníci na ústavné právo podľa Martina Rajeca upozorňujú na to, že zrušenie práva na interrupcie môže byť kľúčové pre to, aby sa zrušili aj dve iné rozhodnutia ústavné súdu, ktoré boli prijaté v minulosti. Tým prvým je právo ľudí rovnakého pohlavia sobášiť sa a tým druhým je právo nevydatých žien užívať antikoncepciu. Skrátka, konzervatívci na Najvyššom súde môžu opäť rozhodnúť, že slobodné ženy nemôžu užívať antikoncepčné tabletky.

V USA sa už rozbehli protesty ale akčné sú aj štáty - podľa BBC sa už začali zatvárať kliniky, kde sa robia interrupcie. Práve k podpore nezávislých kliník okrem iného vyzvala americká herečka Halle Berry. Podľa nej tiež ľudia môžu podporiť fondy, ktoré zabezpečujú interrupcie, podporiť plánovanie rodičovstva, šíriť dôvody, prečo je dôležité zachovať právo na interrupciu a podporovať akcie, ktoré by mohli viesť k zvráteniu stavu.

Na margo zákazu práva na interrupcie na svojom instagrame zareagovala: "Som pobúrená! To, čo urobil Najvyšší súd, je blbosť. Niečo sa musí urobiť!! Zbrane majú viac práv ako ženy. Zastavte túto vojnu so ženami a držte svoje zákony mimo našich tiel. Musíme to spoločne zakázať a NIE akceptovať! Nemôžeme o tom len písať a rozprávať – musíme s tým niečo urobiť."

Proti zákonu sa postavilo množstvo ďalších známych tvárí - speváčka Selena Gomez na Twitteri napísala: "Sledovať, ako sa zbavujú ústavného práva, je strašné. Žena by mala mať právo vybrať si, čo chce robiť so svojím vlastným telom. A bodka."