Dusnú atmosféru v národnom divadle bolo cítiť už počas nedávneho dňa otvorených dverí. Mnoho známych tvárí tam dokonca ani len nepáchlo. Nevidí sa im totiž odvolanie ich nadriadeného Michala Vajdičku, čo vyvolalo medzi umeleckými dušami doslova emočnú búrku.

Richard Stanke, Táňa Pauhofová, ale aj Emília Vášáryová či Martin Huba sa voči vyhadzovu ich šéfa ostro ohradili. Vajdičku sa zastali vo verejnom vyhlásení. Po chodbách SND sa dokonca hovorí o možnosti štrajku. 

Samotný Vajdička vidí za všetkým boj o moc s politickým pozadím. Niektorí z hercov totiž podporili iniciatívu Za slušné Slovensko po vražde novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej († 27). A s ministerkou kultúry Ľubicou Laššákovou si, povedzme, nesadli. Žiadali už aj jej odstúpenie z funkcie.

Tohtoročnú akciu Deň otvorených dverí odignorovalo mnoho hercov.
Tohtoročnú akciu Deň otvorených dverí odignorovalo mnoho hercov.
Zdroj: Emil Vaško

"Pravdepodobne som sa stal nepohodlný, či už pre ministerstvo kultúry, alebo pre generálneho riaditeľa SND. V odôvodnení SND sa píše, že som nezvládol manažérske povinnosti, samo vedenie však priamo v odôvodnení ďalej pripúšťa, že divadelná sezóna je profesionálne pripravená," vysvetlil Šarmu odvolaný riaditeľ s tým, že má k dispozícií aj výročnú správu za predchádzajúci kalendárny rok.

"Tam sa dá overiť jednoznačne pozitívny vývoj Činohry SND," bráni sa odvolaný režisér, ktorému vyčítajú časté rušenie predstavení a ich rôzne presuny. Pravdou však je, že tržby divadla vzrástli a tešilo sa väčšej diváckej priazni.