Dnes Pavol Rusko okúsil, aké to je prespávať za mrežami vo väzbe. Čelí obvineniu z údajného objednania vraždy. Rozruch okolo Pavla Ruska vyniesla na svetlo sveta najväčšia celebrita podsvetia Mikuláš Černák, odsúdený na doživotie. Ľudia so zatajeným dychom čakajú, na koho ďalšieho banskobystrický bos ukáže, ale že to bude práve Rusko, asi očakával málokto. Podľa Černáka si objednal vraždu jeho vtedajšej spoločníčky v Markíze Sylvie Volzovej. Mimochodom, Černák na to upozorňoval údajne už pred rokmi, kompetentní mu vraj odporučili, nech sa nemieša do politiky...

Obvinenie z telefónneho zoznamu

Mohlo by sa zdať, že Rusko z kariéry spolumajiteľa a riaditeľa úspešnej televízie a neskôr ministra hospodárstva, vyťažil maximum a rodinu zabezpečil na niekoľko pokolení. Lenže on svojimi nesprávnymi rozhodnutiami vytváral jednu kauzu za druhou a vždy išlo o čudné machinácie s peniazmi. Keď sa s ním Viera Rusková v roku 2011 rozviedla, aj s dvoma deťmi prišli o strechu nad hlavou. Ako sme v prípade Ruska zvyknutí, aj vtedy mal kvetnaté reči, ako sa o svoju rodinu postará. „Ja som musela odísť, veď som v Bratislave nemala kde bývať. Na všetko boli exekúcie, a na nich všetko padlo,“ povedala pre Šarm pred pár dňami Rusková.

Dnes žije v ústraní pri Martine. V čase, keď sa s Ruskom rozvádzali, už dávno nežili ako šťastný pár. Exminister sa totiž rád predvádzal na spoločenských akciách a keďže ona chcela byť v ústraní, pekné ženy mali na žúroch zelenú. Počas manželstva, ale aj po rozvode si teda Viera Rusková užila svoje. Hoci sú to už roky, aj dnes by svojmu ex mohla želať to najhoršie a v aktuálnej kauze priťažiť. Čo hovorí na to, že jej bývalý skončil za mrežami? „Šokujúce je to pre mňa v tom, že neviem, či Černákovi doručili do väzenia telefónny zoznam z rokov 1994 a 1997 z celého Slovenka s tým, že mu povedali: Pozri sa, či by si ešte na niekoho nemohol niečo vytiahnuť,“ reagovala pokojne Viera Rusková.

Už si zvykli

Podľa Viery Ruskovej nepila spoločníčka Sylvia Volzová jej mužovi krv natoľko, aby sa jej chcel zbaviť. „Viete, pani Volzová vôbec nebola podstatný človek, keď už hovoríme o tom. Konflikty som s ňou mala aj ja, profesionálne. Televízii nerozumela! Aj naši americkí partneri zistili, že ona je skôr na reprezentáciu, ako na robotu,“ hovorí spoluzakladateľka Markízy. „Je to také smiešne, že ju niekto postavil do úlohy obete, keď to bola práve ona, kto priniesol mafiu do televízie. Veď predsa s ňou v roku 1998 prišiel Kočner, Čongrády a táto skupina,“ dodáva. Dianie okolo Pavla Ruska komentuje jeho exmanželka s pokojom a občas aj miernym sarkazmom. Zdá sa, že v prípade jej bývalého muža ju už neprekvapí nič. Na otca v putách sa však s nadhľadom nedokážu pozerať jeho dve deti Lívia (21) a Pavol (14). „Pre deti to určite nie je príjemné. Ale my sme už tak vycvičení životom, že to zvládame. Dcéra je už dospelá, vníma svet svojimi očami. A syn, ten veľa odo mňa vie. Tiež počul, zaujímal sa o to,“ hovorí. So svojím bývalým manželom sa doteraz kontaktovali už len kvôli deťom. „Každý už žijeme po svojom. Ja si svoj pokojný život užívam,“ tvrdí.

Niekedy nemáte na výber

Keď sa so svojím mužom pustili do odvážneho projektu vybudovať súkromnú televíziu, nemala ani tridsať rokov. „Považujem to za úspešné obdobie, Markíza bola úspešná. Ale do televízie by som sa už nevrátila, práve preto, že to prostredie veľmi dobre poznám. Ani to nie je môj cieľ. Jedna etapa môjho života, a veľmi dobrá, je za mnou. Prislúchala veku a to chcem zdôrazniť. Pretože na prácu v televízii potrebujete podmienky aj zdravie. Čím ste starší, potrebujete alebo chcete mať väčší pokoj,“ hovorí bývalá vedúca vydania v Markíze. Ale ani v časoch, keď sa televízii bezkonkurenčne darilo, Viera Rusková nemala rada večierky a rôzne márnotratnosti. „No vidíte, keby som si vtedy bola pokupovala drahé kabelky, mala by som ich dnes. Ale ja nie som mamonár, do čoho som investovala, boli knihy a dnes sú to kvety. Aj dovolenky sme mávali také európske, Turecko, Grécko, žiadne divy-nedivy,“ smeje sa Viera Rusková. „Dnes som zamestnanec verejnej správy, robím vedúcu kancelárie primátora v Turčianskych Tepliciach. Som spokojná. Niekedy vám život nedá na výber a ste v situácii, že ste radi, že máte zamestnanie,“ dodáva na záver.

Mamonár

Vila stojí v lukratívnej štvrti Strmé vŕšky. Viera Rusková tvrdí, že megalomanská stavba jej k srdcu neprirástla. „Rok po dokončení domu sme si chceli postaviť menší, na vedľajšom pozemku, ale už sme to nezrealizovali,“ priznáva. Rusko na ničom nešetril, takto vyzerali niektoré jeho márnotratné výmysly:

  • v dome bola naplánovaná miestnosť určená pre psy, s rozlohou ako štvorizbový byt – asi 90 m2
  •  keďže tam bolo toľko elektrických zariadení, vrátane žalúzií, bolo treba mať v dome špeciálnu miestnosť, odkiaľ sa zariadenia ovládali, takzvaný velín
  • vila stojí na bývalom smetisku, museli sa robiť špeciálne úpravy terénu
  • architekti, ktorí zariaďovali vilu, boli platení percentuálnou sadzbou z ceny nábytkov a zariadení, takže nakupovali čo najdrahšie veci a materiály
  • Rusko neustále vymýšľal – počas výstavby tenisového kurtu si napríklad zmyslel, že chce otočiť už hotový oporný múr
  • vila má 540 m2 zastavanej plochy – na niektorých miestach má jedno podlažie, na iných dve.

Zatknutý Pavol Rusko: Z najsvetlejšieho výslnia na temné dno!

Prečítajte si aj