Andy Timková má okrem azda večnej mladosti v génoch zapísané aj neprestajné nutkanie skúšať nové veci a hýbať sa dopredu. Zmeny prijíma ako výzvu, ale ich aj vyhľadáva, ak jej uľahčia život.

Nie všetko, čo si bývalá moderátorská hviezda Markízy zaumieni, sa však aj splní. Napríklad odvážny sen o tom, že z jej čiernych vlasov budú na jednom sedení u kaderníka strieborné. Boli sme svedkami toho, ako do poslednej chvíle verila, že to kaderník aj jej vlasy dajú!

Jej cieľ bol jasný – chcela si uľahčiť život tým, že si nebude musieť každé dva týždne farbiť šediny. „Chcela by som, aby som mala celú hlavu striebornú, videla som množstvo fotografií, na ktorých to dokonca aj mladým ženám pristane,“ usmieva sa Andy čakajúc, kým jej kaderník Anton Kuruc začne skúmať vlasy. Šediny môžu nepochybne dodať žene okrem slobody aj veľkú gráciu. Andy o tom veľmi dobre vie, pretože aj jej mama Zuzana Timková (80) už od tridsiatky mala šedivé vlasy a vôbec s nimi nebojovala. „Vyzerala a stále vyzerá krásne,“ hovorí.

Najskôr vymyť starú farbu

Najskôr sa kaderník opýta, aké farby Andy používala. Tá ho ubezpečuje, že biofarbu, ale aj klasickú domácu farbu z drogérie za tri eurá. Na otázku, či sa nefarbila hennou, hoci aj pred dvomi rokmi, záporne kýve hlavou. Je to síce fantastické farbivo, pretože je šetrné k vlasom, ale v kombinácii s chemikáliami odfarbovača môže spôsobiť katastrofu. „Henna obsahuje kovové soli, ktoré zreagujú a vlasy sa prakticky okamžite spália, vypadnú v chumáčoch,“ šokuje.

Kaderník už po prvom chytení vlasov upozorňuje Andy, aby si nerobila veľké nádeje, v tejto fáze mu však ešte celkom nechce veriť.

Ako prvý krok nasleduje odmytie farby špeciálnym prípravkom, ktorý ukáže, ako sú jednotlivé vrstvy farieb „zažraté“ do vlasov a v akom stave vlasy sú. Kým Andy sedí s hlavou nad umývadlom, preberú všetky novoty zo súkromia aj z práce. „Stretli sme sa ešte počas mojich markizáckych čias, Tonko k nám prišiel ako hosť do Telerána,“ ozrejmuje, odkiaľ sa už roky pozná s kaderníkom, ktorý sa môže pochváliť aj titulom majster Slovenska.

Budú sa lámať

„Nie som presvedčený, že to vyjde, ale urobím všetko preto, aby to bolo čo najlepšie,“ hovorí kaderník opäť a vysvetľuje, že prípravok, ktorý by urobil okamžite z čiernych vlasov biele bez toho, aby ich vážne neohrozil, nepozná. Varuje ju dokonca pred tým, aby nástojila na prílišnom zosvetľovaní. „O to ich budeš mať suchšie, zničenejšie. Je to obrovský zásah do vlasov, ktorý ich oslabuje,“ varuje.

Na Andy už vidieť počínajúce sklamanie, ale predsa len kývne rukou: „Ja si myslím, že tá strieborná vyjde.“ Kaderník zatiaľ s úsmevom odpovedá na otázku, či často odmieta ženám urobiť na hlave experimenty, ktoré si žiadajú: „Áno, boli situácie, keď som nevyhovel, pretože som neriskoval zničenie vlasov, alebo som si bol istý, že o chvíľu sa farba vymyje a žena bude nespokojná.“

Zmierenie

Nastupuje nekompromisná fáza, Andy dostáva na výber – buď si ostrihá vlasy nakrátko a počká, kým zafarbené časti odrastú, alebo jej vlasy zosvetlí, ako sa bude dať, a zafarbí nejakou studenou farbou, nie však šedivou. „No najlepšie by bolo ísť dohola a už len čakať, keď začnú rásť krásne šedivé vlasy,“ smeje sa Andy.

Nakoniec padne racionálny verdikt – zosvetľujeme a farbíme... Anton Kuruc sa púšťa do práce. Keď zmyje odfarbovací prípravok a vysuší vlasy, Andy sa zahľadí na červený výbuch na hlave. Spomenie si na to, do čoho ju namočila známa herečka: „Keď som mala 24 rokov a hrala v divadle, farbila som si vlasy na blond. Veľmi mi to nepristalo, tak mi kolegyňa Eva Večerová poradila: Veď si na to daj hennu, budeš mať krásne, zdravé, hnedé vlasy. Keď som si dala dole uterák, hlavu som mala ako čerstvo ostrúhanú mrkvu. Keď mi otec otvoril doma dvere, hneď ich aj zabuchol a zakričal: Choď preč! Nepomohli prosby, tak som zašla do prvého kaderníctva a dala si tie dlhé červené kučery ostrihať na ježka. Až vtedy ma otec pustil,“ spomína Andy, ktorá si začala prvé šediny farbiť v tridsiatke. Aj podomácky.

„Nemala som čas na kaderníctvo a ja som pokojne išla aj s farbou na hlave nakupovať. Ulízala som si to, ale aj tak na mňa pozerali,“ smeje sa, kým jej kaderník fénuje definitívny účes.

Napokon sa teda „zmierila“ s nádhernou svetlohnedou farbou s tým, že sa už farbiť nebude a nechá odrastať šediny. „Plán mi nevyšiel, ale nemám osemnásť, aby som plakala. Napokon, Tonkovi verím, veď dodnes si pamätám, ako mi zachraňoval vlasy, keď som prišla do prechodu. Boli suché, škaredé. Poradil mi výživu na vlasy a zabralo to,“ uzatvára.