"Nie je normálne, že si pacienti musia sami organizovať dobročinné zbierky na lieky, aby mohli dýchať,“ upozorňuje na smutný fakt moderátorka Adriana Kmotríková, ktorá v televízii TA3 rozbieha novú reláciu Život s diagnózou.

Šarmantná blondínka v nej rieši zdravotné ťažkosti ľudí, pozýva si do diskusie odborníkov a sama sa popritom vzdeláva, aby sa v problematike dobre orientovala.

Zmenili ste zameranie svojej relácie a tematicky už pokrývate aj iné diagnózy, nielen cystickú fibrózu. Prečo?

Počas minulého roka sme vyrobili 10 relácií o tejto menej častej, ale vážnej chorobe, ktorou na Slovensku trpí 350 detí a mladých ľudí. Prebrali sme väčšinu dôležitých tém, ktoré sa jej týkajú, aj to, že každý dvadsiaty tretí z nás je nositeľom chybného génu CF bez toho, aby o tom vedel.

Niektorým pacientom sme pomohli kúpou potrebných prístrojov na odhlienenie dýchacích ciest či finančnou zbierkou na lieky. A to, že sa teraz venujem iným ochoreniam, ani náhodou neznamená, že na pacientov s cystickou fibrózou a ich rodiny zabudnem. Spoznala som v nich úžasných a vzácnych ľudí, ktorí si zaslúžia našu pozornosť a pomoc. A najmä pozornosť rezortu zdravotníctva!

Som vďačná za to, že ich poznám, opäť mi ukázali, ako statočne sa dá kráčať životom, ktorý vám pripravil trápenie. Zostávam s nimi a s ich lekármi v kontakte a vždy, keď budem môcť, pomôžem. Aj v mene pamiatky na moju Natálku.

A je takmer isté, že sa k relácii Život s cystickou fibrózou z času na čas ešte vrátim. Ich boj s naším zdravotným systémom totiž ešte zďaleka nie je vyhratý.