Keď sa povie Taylorka, ľuďom sa vynorí pred očami živočíšna diva s fialovými očami, ovešaná diamantmi a manželmi. Jej krása bola taká povestná, že prekryla iné fázy jej života, keď bola opuchnutá od alkoholu a tučná od veľkých dávok milovanej zemiakovej kaše. Na rozdiel od niektorých žien, ktoré v určitom veku na obezitu rezignujú, ona to nevzdala a striedala obdobia tučnoty a štíhlosti. Aj v jej knižných pamätiach zohráva boj s kilami významnú úlohu, takže do histórie vstúpila nielen svojimi filmami či ôsmimi manželstvami, ale aj diétou, ktorú po nej svojho času opakovali zástupy jej obdivovateliek v strednom a vyššom veku. Zaujalo ich, že Liz striktne zamietala akékoľvek potenie sa v telocvični, radila jesť s fantáziou a raz za týždeň povoľovala požívačné orgie s vyprážaným kurčaťom.

Tmavé dvojča Marilyn

Na začiatku kariéry bola Elizabeth štíhla a osudovo krásna. Vlastne akési tmavovlasé dvojča Marilyn Monroe (†36), od ktorej bola mladšia iba o šesť rokov. Dokonca mali aj rovnakú chybičku na inak dokonalej tvári. Trošku krátku bradu, ktorá im kazila profil.

Muži za nimi však napriek tomu šaleli, lebo sexepílu dostali nadeleného požehnane. A Elizabeth ho využívala snáď ešte viac než MM, hoci úprimne povedané, asi iba preto, že žila podstatne dlhšie. Málokto sa v Hollywoode môže popýšiť takým zoznamom manželstiev ako ona. Vydávala sa až osemkrát, a ako tvrdí, prvý raz výrazne pribrala preto, že sa s jedným z manželov veľmi nudila. Zobrala si totiž politika, senátora Johna Warnera, a namiesto toho, aby stála pred kamerou, snažila sa hrať rolu podporujúcej manželky, ktorá jej nesadla.

Paralela s Vajdovou

Nudu si krátila prejedaním sa a alkoholom, až spadla do závislosti. Paradoxne, vďaka tomu spoznala svojho posledného muža, ktorý bol mladší o dvadsať rokov. Podobne ako naša Petra Vajdová sa s ním spoznala na odvykačke a tiež pochádzali z odlišnej vrstvy spoločnosti. Slovenská herečka sa zamilovala do šoféra z povolania, hollywoodska hviezda do robotníka v strojárňach.

Snáď tu sa paralely končia, lebo v prípade Liz manželstvo nedopadlo „happyendom“. Po pompéznej svadbe na ranči Michaela Jacksona, kde sa pila iba hroznová šťava, nasledoval rozvod, pretože z Larryho Fortenskeho sa vykľul domáci násilník, ktorý svoju slávnu ženu bil a pri rozvode sa ju snažil čo najviac ošklbať.

Hostiny s Jacksonom

Liz sa určite nenudila a neprejedala s Richardom Burtonom, ktorého si za muža vzala až dva razy. Ich vzťah bol poriadne vášnivý. Napriek tomu pri ňom tiež pribrala. Nebola totiž šťastná. Herec bol notorický fajčiar, neurotik a neverník. Plus alkoholik a s Taylorovou spoločne nasávali a prázdne kalórie sa podpísali na jej opuchnutej vizáži. To, ako asi vyzerá ich súžitie, naznačil aj slávny film Kto sa bojí Virginie Wolfovej.

Najšťastnejšia bola Liz podľa všetkého nie so svojimi manželmi, ale s verným kamarátom Michaelom Jacksonom, u ktorého trávila veľa času. Okrem toho, že mu na ranč kúpila slona a on jej vyhradil apartmán vymaľovaný nafialovo podľa farby jej očí, veľa spolu leňošili. Dívali sa na rozprávky a jedli. Jackson to vytancoval, Elizabeth však dvíhala namiesto činiek iba poháre. No hoci bola alkoholička so sklonom k závislostiam, mala silnú vôľu a boli obdobia, keď vymenila prejedanie sa za diétovanie, ktoré naozaj prinášalo výsledky.

Finty na schudnutie

Paradoxne, milovníčka jedla vo svojej diéte stavila na striedmosť v stravovaní. Cvičiť zásadne odmietala, jediný pohyb, ktorý uznávala, bol sex a strečing typu naťahovanie sa z gauča za ovládačom. Zato verila v silu psychiky. Podľa nej je dôležité pocítiť, že sa v hlave niečo prepne a vtedy sa žene podarí zhodiť kilá. Aby toto kliknutie nastalo, radila tráviť čas pred zrkadlom, dívať sa na seba kritickým pohľadom a v duchu si hovoriť, prečo by sme naozaj mali zmeniť spôsob života.

Ona sa rozhodla vtedy, keď sa vykŕmila na vyše sto kilogramov. Na vine bola smotanová zmrzlina, ktorú si hojne dopriala po operácii v ústnej dutine. Aby nebola závislá od zmrzliny, pripla si na chladničku svoju najtučnejšiu fotografiu, čo ju spoľahlivo odradilo od toho, aby otvorila mraziak.

V diéte radila jesť striedmo, napríklad na raňajky zásadne iba jeden suchý toast s trochou ovocia. Zato si povolila mať jeden deň v týždni „piggy day“, keď sa oddávala pažravým orgiám a ládovala sa svojimi najobľúbenejšími pochúťkami ako maslová zemiaková kaša, vyprážané kura a čokoládový koláč. Podľa nej bolo pre psychiku dôležité vedieť, že si nemusí po celý život iba odriekať. Vo zvyšné dni však treba jesť hlavne množstvo čerstvej zeleniny a ovocia a chudého mäsa. Pred červeným mäsom dávala prednosť kuraťu, ideálne grilovanému, namiesto smotanových omáčok radila limetkový dip a namiesto hranolčekov pečené zemiakové šupky či plátok celozrnného chleba natenučko natretého nátierkou z arašidového masla. Ako dezert uznávala nakrájaný červený melón, ale len koľko sa zmestí do šálky, zmiešaný s pomarančom a tvarohom.

Smutný koniec

Dva razy v živote sa herečke chudnutie vymklo spod rúk. Po prvý raz, keď schudla tak, že prišla o svoje povestné plné prsia. Pred tým ženy varovala, nikdy nie štíhlosť na úkor ženských kriviek! Jej finta bola dosiahnuť požadovanú váhu a už sa držať tejto konfekčnej veľkosti.

Bohužiaľ, druhý raz vychudla na sklonku života, keď ju vysilili choroby a úrazy. Umierala ako vetchá starenka, vážila iba 45 kíl.

Chorôb a úrazov za život mala požehnane aj pre bujarý životný štýl. Celkovo podstúpila až 40 operácií, trpela rakovinou kože, prekonala tracheotómiu, liečila sa zo závislosti od liekov a alkoholu, mala náročnú operáciu bedrového kĺbu, nezhubného nádor na mozgu aj srdcovej chlopne. Plus dostala Alzheimerovu chorobu a posledné roky prežila na invalidnom vozíku. No aj tak na ňu celý svet spomína ako na jednu z najkrajších krások krv a mlieko, aké kedy hviezdili na filmovom plátne.